V jihlavském Alzheimercentru začala pomáhat armáda, má zůstat dva týdny

Se zajištěním provozu jihlavského Alzheimercentra postiženém nákazou covidem-19 dnes začíná pomáhat 15 vojáků. Podle dosavadních předpokladů by měli zůstat dva týdny. Nákaza se v domově se zvláštním režimem prokázala minulý týden, čtyři senioři podle krajských hygieniků od té doby zemřeli. Centrum shánělo na výpomoc brigádníky.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Nemoc se zatím potvrdila u 41 klientů a 18 zaměstnanců, řekla dnes novinářům ředitelka Alzheimercentra Renata Horňáková.

Vojáci přijeli do centra před 10:00. Pomáhat podle ředitelky budou například při přemisťování klientů a zajišťování jejich hygieny nebo s roznášením jídla a odklízením odpadu. "Vždycky budou pracovat v tandemu s kvalifikovaným pracovníkem našeho zařízení," uvedla. Věkový průměr klientů domova je kolem 84 let. Jejich zdravotní stav je teď podle ředitelky stabilizovaný.

Armáda do Jihlavy poslala 12 vojáků ze 42. mechanizovaného praporu Tábor a také tři vojáky z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany. "Ti budou mít na starosti dezinfekce a další bezpečnostní opatření související s rozšířenou nákazou," řekl novinářům četař Jan Gross z táborského praporu. Jak uvedl, všichni vojáci před příjezdem absolvovali testy na covid-19.

Vojáci si do centra podle Grosse přivezli vlastní vybavení včetně ochranných štítů, respiračních masek a ochranných obleků. "Výpomoc v Alzheimercentru bude pro nás premiéra, přece jenom to není součást, řekněme, našeho denního výcviku," podotkl Gross.

Podle vládního usnesení z poloviny dubna může být armáda využita k záchranným pracím v souvislosti s bojem proti koronaviru. V uplynulých měsících vojáci vypomáhali i v dalších sociálních zařízeních, například v ostravském Alzheimercentru.

Na Vysočině začalo nemocných přibývat v posledním měsíci, nejrychleji na Jihlavsku. Od 3. července do čtvrtečního večera se v kraji podle krajských hygieniků počet potvrzených nákaz covidem-19 zvýšil na 384, tedy zhruba na dvojnásobek.

Na Vysočině musejí mít lidé od středy zakrytá ústa a nos ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb. Na Jihlavsku už jsou v platnosti přísnější nařízení od 14. července. Roušky tam jsou povinné i v obchodech a MHD.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čelili nacistům, pak komunistům. Česko si připomnělo 75 let od návratu…

14.08.2020 17:12 Památku československých letců sloužících v britském Královském letectvu RAF (Roayal Air Force),…

Policie chystá velkou akci, v pátek bude měřit na řadě míst rychlost aut

12.08.2020 17:10 Na zhruba 150 místech v Česku bude policie v pátek kontrolovat, zda řidiči dodržují maximální…

Pompeo ocenil, že Česko nahrazuje ruskou vojenskou techniku americkou

12.08.2020 15:08 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ocenil, že Česká republika nahrazuje ruskou vojenskou…

Senát schválil vyslání českých vojáků do Mali, Nigeru a Čadu

12.08.2020 13:16 Senát dnes schválil vládní návrh na vyslání až šesti desítek českých vojáků na misi do Mali, Nigeru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama