První letadlo ČSA přiváží ochranné pomůcky, v Česku bude ráno

Ze Šanghaje odletělo první letadlo ČSA, které nyní do Prahy přepravuje z Číny další ochranné prostředky pro zvládání epidemie koronaviru. Vzlétlo přibližně v 12:55 středoevropského času, v českém hlavním městě by mělo přistát kolem druhé hodiny ranní, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Smartwings Vladimíra Dufková. Letadla ČSA, která mají být součástí zásobovacího mostu s Čínou, měla problémy se získáním přeletových povolení.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

V České republice byl v uplynulých dnech nedostatek zdravotních ochranných prostředků. Toto letadlo přiváží milion roušek a další zdravotnický materiál.

Toto letadlo přiváží milion roušek a další zdravotnický materiál. Další letadlo ČSA s ochrannými prostředky má přiletět v noci na úterý, uvedlo ministerstvo dopravy. V následujících týdnech se budou letadla podle potřeby několikrát otáčet.

Česko čínským dodavatelům za zdravotnický materiál platí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pátek na twitteru uvedl, že doteď jeho resort utratil za ochranné pomůcky 1,5 miliardy korun. Celkově by stát v příštích týdnech měl na nákup zdravotních prostředků vynaložit přes tři miliardy korun.

Do nejlidnatější země světa nyní znovu letí pro zásilku ochranných prostředků i velkokapacitní letoun ve službách NATO Ruslan, který před půlnocí přistál v Pardubicích. Po vyložení nákladu nejprve zamířil na základnu do Lipska, kde se vyměnila posádka, aby letoun mohl znovu odletět do Číny.

"Ruslan s kódem NATO Condor před chvíli podruhé odstartoval z Lipska směr Šen-čen. Přepraví k nám další tuny zdravotnického materiálu," uvedla dopoledne na twitteru česká armáda.

Ukrajinský letoun přivezl v noci na pardubické letiště 106 tun zdravotních pomůcek, které nyní hasiči z policejního skladu v Opočínku u Pardubic postupně rozvážejí do jednotlivých krajů.

Do leteckého mostu jsou zapojena také letadla společnosti China Eastern, první přiletělo do Prahy v pátek, další dnes po půlnoci. Letadla s ochrannými pomůckami by podle ministerstva vnitra měla v Česku přistávat zatím šest týdnů.

Hasiči rozvážejí materiál ze skladu v Opočínku u Pardubic

"Veškerý materiál, který dorazil dnes nad ránem, byl během čtyř hodin z armádních vozidel vyskládán a roztříděn, protože nebyl v letadle uspořádán. Každé auto obsahovalo všechny části dodávky, které navíc byly v bednách o rozdílné kapacitě," uvedl hlavní logistik akce Martin Kučera z Hasičského záchranného sboru.

Současně s materiálem z Ruslanu přijela do Opočínku dodávka přepravená dalším letadlem na letiště v Praze. Již v pátek přivezlo jiné letadlo z Číny první zásilku, ta byla z policejního skladu rozvezena ještě týž den.

Skladovací hala v areálu policie v Opočínku má plochu 12.000 metrů čtverečních. "Poskytli jsme jej ve prospěch distribuce ochranných pracovních prostředků. Areál má výhodnou polohu, je v blízkosti letiště Pardubice a má dostatek manipulační plochy," řekl policejní prezident Jan Švejdar. Hasiči mají na místě kolem stovky lidí. Pomáhají jim policisté.

Ze skladu hasiči ochranné pomůcky rozvážejí do jednotlivých krajů, hejtmani pak podle svých seznamů zásilku přerozdělí. Například v Pardubickém kraji se bude materiál vozit do skladů v Chrudimi, Litomyšli a Ústí nad Orlicí, odkud bude putovat do měst a obcí. Nově budou hasiči zásobovat i páteřní síť nemocnic a záchranky.

Za pátek přibylo více než 500 nově nakažených

25.09.2021 09:42 V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Volby v Německu mohou trhnout nový rekord v počtu poslanců

25.09.2021 11:15 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

V Ostravě skončily Dny NATO, dorazily desítky tisíc lidí

19.09.2021 22:00 Aktualizováno Dohromady zhruba 60.000 návštěvníků navštívilo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil…

V české armádě je proti koronaviru naočkovaných už více než 85 procent…

19.09.2021 14:48 V české armádě je proti nemoci covid-19 očkováno už více než 85 procent vojáků. Nakažení nebo v…

Na letišti v Mošnově začaly dvoudenní Dny NATO, dorazily tisíce lidí

18.09.2021 16:46 Aktualizováno Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Armáda dostane děla z Francie, stát budou přes osm miliard korun

13.09.2021 17:20 Aktualizováno Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52…

Voják popsal dramatickou evakuaci z Afghánistánu

10.09.2021 15:26 Při dramatických chvílích vyjednávání s Tálibánem člen jednotky Vojenské policie Kamba strach neměl…

Vojáci, kteří pomohli při evakuaci z Afghánistánu, dostali vyznamenání

10.09.2021 13:43 Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, dnes…

Česká armáda většinu svého vybavení z Afghánistánu odvezla

09.09.2021 15:21 Armáda z Afghánistánu odvezla většinu svého vybavení, které v zemi využívala. Na stažení se…

Čeští vojáci se do Afghánistánu v krátké době nevrátí, řekl Metnar

03.09.2021 12:36 Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nedomnívá, že by se vojáci do Afghánistánu v krátké době…

Vnitro poskytne peníze na odměny strážníkům za boj s koronavirem

02.09.2021 12:38 Strážníci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, budou moci dostat jednorázovou odměnu…

Babišova vláda může Česko zostudit v rámci celé NATO

28.08.2021 21:58 Aktualizováno V regionu Visegrádu bude Česko možná poslední zemí, která nesplní daný slib vydávat dvě procenta…

Související:

Právě se děje

reklama