První letadlo ČSA přiváží ochranné pomůcky, v Česku bude ráno

Ze Šanghaje odletělo první letadlo ČSA, které nyní do Prahy přepravuje z Číny další ochranné prostředky pro zvládání epidemie koronaviru. Vzlétlo přibližně v 12:55 středoevropského času, v českém hlavním městě by mělo přistát kolem druhé hodiny ranní, sdělila dnes ČTK mluvčí společnosti Smartwings Vladimíra Dufková. Letadla ČSA, která mají být součástí zásobovacího mostu s Čínou, měla problémy se získáním přeletových povolení.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V České republice byl v uplynulých dnech nedostatek zdravotních ochranných prostředků. Toto letadlo přiváží milion roušek a další zdravotnický materiál.

Toto letadlo přiváží milion roušek a další zdravotnický materiál. Další letadlo ČSA s ochrannými prostředky má přiletět v noci na úterý, uvedlo ministerstvo dopravy. V následujících týdnech se budou letadla podle potřeby několikrát otáčet.

Česko čínským dodavatelům za zdravotnický materiál platí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pátek na twitteru uvedl, že doteď jeho resort utratil za ochranné pomůcky 1,5 miliardy korun. Celkově by stát v příštích týdnech měl na nákup zdravotních prostředků vynaložit přes tři miliardy korun.

Do nejlidnatější země světa nyní znovu letí pro zásilku ochranných prostředků i velkokapacitní letoun ve službách NATO Ruslan, který před půlnocí přistál v Pardubicích. Po vyložení nákladu nejprve zamířil na základnu do Lipska, kde se vyměnila posádka, aby letoun mohl znovu odletět do Číny.

"Ruslan s kódem NATO Condor před chvíli podruhé odstartoval z Lipska směr Šen-čen. Přepraví k nám další tuny zdravotnického materiálu," uvedla dopoledne na twitteru česká armáda.

Ukrajinský letoun přivezl v noci na pardubické letiště 106 tun zdravotních pomůcek, které nyní hasiči z policejního skladu v Opočínku u Pardubic postupně rozvážejí do jednotlivých krajů.

Do leteckého mostu jsou zapojena také letadla společnosti China Eastern, první přiletělo do Prahy v pátek, další dnes po půlnoci. Letadla s ochrannými pomůckami by podle ministerstva vnitra měla v Česku přistávat zatím šest týdnů.

Hasiči rozvážejí materiál ze skladu v Opočínku u Pardubic

"Veškerý materiál, který dorazil dnes nad ránem, byl během čtyř hodin z armádních vozidel vyskládán a roztříděn, protože nebyl v letadle uspořádán. Každé auto obsahovalo všechny části dodávky, které navíc byly v bednách o rozdílné kapacitě," uvedl hlavní logistik akce Martin Kučera z Hasičského záchranného sboru.

Současně s materiálem z Ruslanu přijela do Opočínku dodávka přepravená dalším letadlem na letiště v Praze. Již v pátek přivezlo jiné letadlo z Číny první zásilku, ta byla z policejního skladu rozvezena ještě týž den.

Skladovací hala v areálu policie v Opočínku má plochu 12.000 metrů čtverečních. "Poskytli jsme jej ve prospěch distribuce ochranných pracovních prostředků. Areál má výhodnou polohu, je v blízkosti letiště Pardubice a má dostatek manipulační plochy," řekl policejní prezident Jan Švejdar. Hasiči mají na místě kolem stovky lidí. Pomáhají jim policisté.

Ze skladu hasiči ochranné pomůcky rozvážejí do jednotlivých krajů, hejtmani pak podle svých seznamů zásilku přerozdělí. Například v Pardubickém kraji se bude materiál vozit do skladů v Chrudimi, Litomyšli a Ústí nad Orlicí, odkud bude putovat do měst a obcí. Nově budou hasiči zásobovat i páteřní síť nemocnic a záchranky.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zřejmě dostane možnost pokutovat koronavirové přestupky

01.04.2020 20:24 Policisté možná dostanou pravomoc ukládat lidem na místě pokuty až 10.000 Kč za porušení opatření…

Nejvyšší soud odmítl dovolání policisty, trest za zbití zadrženého je…

01.04.2020 12:26 Nejvyšší soud odmítl dovolání Milana Košárka, jenž se jako policista podílel na zbití zadrženého…

Koronavirová krize výrazně změnila armádní plány

31.03.2020 19:07 Měsíc trvající krize kolem koronaviru výrazně změnila plány armády. České vojsko se zapojilo do…

Vojáci zpochybňovali prohlídky v kauze smrti Chána, Ústavní soud stížnost…

31.03.2020 09:31 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy