Velitelem Hradní stráže byl jmenován plukovník Ackermann, maskáče nahradí nová uniforma

Novým velitelem Hradní stráže byl jmenován plukovník Jaroslav Ackermann. Na twitteru to uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ackermann ve funkci vystřídal plukovníka Jiřího Kývalu, který odchází po uplynutí vojenského závazku do civilu. Ackermann dosud působil jako velitel strakonického protiletadlového pluku.

Výměna stráží
doporučujeme

Ovčáček zveřejnil fotografie, na kterých Ackermann za přítomnosti Kývaly a náčelníka vojenské kanceláře prezidenta republiky Jana Kaše přebírá prapor Hradní stráže.

Ackermann (50) vystudoval Vojenskou vysokou technickou školu v Liptovském Mikuláši. Po studiu nastoupil k raketovému vojsku, kde postupně působil na různých funkcích. V červenci byl jmenován velitelem protiletadlového raketového pluku. Jeho nástupcem se stal dosavadní náčelník štábu 25. protiletadlového raketového pluku Luděk Teger (49).

Kývala (54) k Hradní stráži nastoupil v březnu 2017. ČTK minulý týden řekl, že své více než tříapůlleté působení u Hradní stráže považuje za vrchol vojenské kariéry a že na vrcholu chce odejít. Služební poměr ukončí po 36 letech. "Mám své odsloužené, mám za sebou zahraniční operace, službu u několika útvarů v různých funkcích a pozicích. Teď budu chtít trochu svůj život zpomalit," dodal. Má několik pracovních nabídek, vážně zvažuje jednu.

Kývala také řekl, že nový velitel by měl zrevidovat dosavadní koncepci Hradní stráže. Koncepce například rozšířila počet vojáků Hradní stráže, naplněnost stráže je nyní na 76 procentech, do plného stavu je potřeba asi 220 vojáků. Na výcviku ve Vyškově jsou čtyři desítky nových uchazečů o službu u Hradní stráže.

Ackermanna čeká kromě náboru i rozvoj nemovité infrastruktury či dozbrojení. Vojáci by měli dostat nové útočné pušky Bren 2, modernizaci čeká granátomet RPG-7. Připravuje se také nová uniforma pro strážní jednotky. Při službě na Pražském hradě by měly nahradit klasické maskáče. Pro slavnostní příležitosti či pro hlídky u vchodů do Pražského hradu bude Hradní stráž dál používat slavnostní uniformy od Theodora Pištěka z 90. let.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stále není jasné, zda vláda vrátí armádě slibované peníze

22.01.2021 17:20 Osud deseti miliard korun, které vláda slíbila vrátit armádě, je stále nejasný. V pondělí se bude…

Středočeská policie spustí další terminály pro podávání oznámení

22.01.2021 14:17 Středočeská policie letos spustí další terminály pro podávání oznámení o protiprávním jednání…

Kriminalita v Česku loni klesla o téměř 17 procent, počet krádeží klesl o…

18.01.2021 12:10 V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165.525 skutků. V…

Vojáci dnes začnou pomáhat s pandemií na dalších šesti místech

18.01.2021 11:34 Vojáci dnes odjeli pomáhat kvůli pandemii koronaviru do dalších šesti nemocnic a sociálních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama