Vojáci ČR byli oceněni za alianční misi. V Pobaltí se zapojili i do neobvyklých aktivit

Za nasazení v misi v Pobaltí, kde NATO v reakci na kroky Ruska rozšířilo svou přítomnost, bylo dnes na pražském Vítkově oceněno osm desítek českých vojáků. Obdrželi medaile za službu v zahraničí a vybraní vojáci i resortní vyznamenání či věcné dary. V Litvě působila pod německým velením jednotka elektronického boje, v Lotyšsku v kanadském praporu minometná četa.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Česká armáda vojáky do Pobaltí vyslala v rámci vytvoření čtyř mnohonárodních praporů předsunuté přítomnosti Severoatlantické aliance (eFP Enhanced Forward Presence). NATO tímto opatřením reagovalo na obavy svých východních členů z některých kroků a postojů Ruska. V Lotyšsku a v Litvě se již vystřídalo několik jednotek, posledních šest měsíců v Litvě působili odborníci na elektronický boj a v Lotyšsku minometná četa.

Jednotku elektronického boje vedl Petr Kos. "Plnili jsme výcvikové aktivity a pomáhali jsme silám litevské armády při zakládání elektronického boje. Zároveň jsme se všem civilistům snažili vysvětlovat, proč tam jsme," řekl Kos novinářům. Vojáci se podle něj účastnili různých aktivit od darování krve až po běžecké soutěže, při kterých lidem vysvětlovali důvod své přítomnosti v Pobaltí.

Elektronický boj má podle Kose několik součástí. "My jsme plnili hlavně elektronické sledování," poznamenal. V misi čeští vojáci spolupracovali hlavně s holandskými, německými, britskými a litevskými vojáky.

V Lotyšsku od července působilo již třetí uskupení minometné jednotky, jehož jádro tvořili vojáci ze 72. mechanizovaného praporu. Velitel jednotky Jaromír Hapla novinářům řekl, že hlavním úkolem českých vojáků byla zejména spolupráce s aliančními partnery. Spolupráci i atmosféru mezi spojenci si pochvaloval. Neustále se podle něj koná představování zbraňových systémů jednotlivých spojenců či výměna zkušeností. Na misi ocenil právě zejména možnost vyzkoušet si spolupráci v mezinárodním prostředí. "Ty zkušenosti nikde jinde nenaberete," poznamenal.

Vojákům dnes na Vítkově poděkovali zástupci armády i ministerstva obrany. "Za Českou republiku vám děkuji za vaši službu v zahraničí," řekla jim náměstkyně ministra obrany pro ekonomiku Blanka Cupáková. "Své poslání jste splnili se ctí a já jsem na vás hrdý," dodal Josef Kopecký, velitel Velitelství pro operace.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Armádě a policii důvěřuje nejvíc Čechů od roku 1997, dobře si vede také…

03.04.2020 13:20 Armádě a policii nyní důvěřuje nejvíce Čechů od roku 1997. Vojáci i policisté mají aktuálně důvěru…

Letos bez "Bahna". Armáda ČR kvůli koronaviru zrušila Den pozemního vojska

03.04.2020 12:11 Kvůli epidemii koronaviru se letos neuskuteční tradiční Den pozemního vojska Bahna. Už 31. ročník…

Policie zřejmě dostane možnost pokutovat koronavirové přestupky

01.04.2020 20:24 Policisté možná dostanou pravomoc ukládat lidem na místě pokuty až 10.000 Kč za porušení opatření…

Nejvyšší soud odmítl dovolání policisty, trest za zbití zadrženého je…

01.04.2020 12:26 Nejvyšší soud odmítl dovolání Milana Košárka, jenž se jako policista podílel na zbití zadrženého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy