Vojáci dostanou volno, aby se mohli postarat o malé děti

Vojáci dostanou možnost si vzít delší služební volno, aby se mohli kvůli uzavřeným školám postarat o malé děti. Vláda dnes schválila návrh vyhlášky ministerstva obrany, která to umožňuje. Na tiskové konferenci to řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Návrh vyhlášky dnes ministerstvo vložilo do veřejné vládní knihovny. Možnost zůstat doma s dítětem budou mít vojáci tak dlouho, dokud budou uzavřeny školy a dětská výchovná zařízení kvůli šíření epidemie nového koronaviru. Dostávat v té době budou celý plat. Stejnou možnost Parlament schválil i pro příslušníky bezpečnostních sborů.

Metnar na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády řekl, že vojáci a vojákyně budou mít stejný nárok na ošetřovné, jako mají všichni zaměstnanci a příslušníci bezpečnostních sborů. "Jsem přesvědčen, že si tyto stejné podmínky zaslouží," řekl ministr.

Vyhláška odpovídá podobné úpravě, kterou v úterý a ve středu schválil Parlament. Rodiče dětí do 13 let, kteří se svými potomky kvůli uzavřeným školám zůstali doma, budou podle tohoto zákona od státu dostávat ošetřovné ve výši 60 procent redukovaného vyměřovacího základu. Stát podle předlohy uhradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Ošetřovné se bude vztahovat také na péči o všechny nezaopatřené děti s postižením nejméně v prvním stupni, které nyní nemohou navštěvovat školu. Zákon zároveň stanoví, že příslušníci bezpečnostních sborů, tedy například policisté a hasiči, budou dostávat v těchto případech nekrácený průměrný služební příjem.

Ministerstvo obrany uvedlo, že jediným cílem vyhlášky je poskytnout vojákovi z povolání možnost vzít si služební volno, aby se mohl postarat o dítě mladší 13 let nebo postiženého, který je závislý na pomoci někoho jiného. Doma bude moct zůstat také osamělý voják, který má v trvalé péči dítě ve věku povinné školní docházky. "Služební volno se poskytne po celou dobu uzavření dětského výchovného zařízení nebo školy, trvá-li po tuto dobu potřeba péče," uvedl úřad.

Vojáci si dosud mohli vzít volno na péči o děti maximálně na sedm dnů, v případě osamělého vojáka na 13 dnů. Podle ministerstva bylo nutné po dobu zavedených mimořádných opatření tuto dobu prodloužit. Vládní podklady k vyhlášce uvádějí, že se změna dotkne 1922 vojáků s dítětem ve školním věku do 13 let a 281 vojáků samoživitelů s dítětem ve věku mezi 13. a 15. rokem. Současně se dotkne i rodin, které pečují o dítě nebo osobu v prvním stupni závislosti. K letošnímu 1. lednu mělo ministerstvo obrany 25.899 vojáků z povolání.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při kontrole hranic se koronavirem nakazil voják

28.03.2020 19:20 Při kontrole státních hranic se nemocí COVID-19 nakazil jeden voják 44. lehkého motorizovaného…

Dragounská jízda: Před pěti lety projel Českem americký konvoj, lidé ho…

28.03.2020 09:23 Konvoj americké armády, který mezi 29. březnem a 1. dubnem 2015 projížděl Českou republikou cestou…

Počet nakažených hasičů v Praze se zvýšil na 31, stovka jich musela do…

26.03.2020 12:41 Mezi pražskými hasiči je nakaženo koronavirem 31 lidí, proti sobotě jich tak přibylo 12. Za…

Obří Ruslan podruhé přistál v Pardubicích, přivezl zdravotnický materiál z…

25.03.2020 15:28 Aktualizováno Na pardubickém letišti dnes podruhé přistál velkokapacitní letoun Ruslan se zdravotnickým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama