Vojáci se budou učit, jak násilně vniknout do budovy

Čeští vojáci začnou cvičit násilné vniknutí do budovy, tedy schopnost, která by jim pomohla při boji v zastavěných oblastech. Na kurzech, které armáda od příštího roku zavede, se budou učit vypáčit dveře, odstřelit zámek nebo jak vniknout do budovy pomocí nálože. ČTK to dnes sdělila Zuzana Králová, tisková a informační důstojnice 15. ženijního pluku.

Armáda České Republiky
doporučujeme

Armáda již uspořádala výcvik vojáků z 15. ženijního pluku Bechyně, 601. skupiny speciálních sil Prostějov a 43. výsadkového pluku Chrudim. Zástupci jednotek si v něm vyměnili zkušenosti, které v této oblasti získali na zahraničních kurzech a v operacích. Domlouvali se zároveň, jakým způsobem nejlépe tzv. breaching, tedy násilné vniknutí do budovy "oslabeným místem", zavést do výcviku české armády.

"Je to jedna z klíčových schopností, nejenom pro speciální síly a výsadkáře, ale průřezově pro všechny konvenční jednotky, protože je vysoký předpoklad boje v zastavěných oblastech," poznamenal náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Úkol připravit nový kurz dostal 15. ženijní pluk letos v květnu. "Posláním tohoto soustředěného výcviku je připravit řídící zaměstnání, tedy osoby, které povedou jednotlivé části kurzu v násilných vstupech do objektů," popsal dosavadní přípravu zástupce velitele 15. ženijního pluku František Richter.

Králová poznamenala, že breaching je jednoduše řečeno násilný vstup do budovy. Slouží k tomu, aby se dovnitř dostal útočný tým. Podle jednoho z řídících kurzu Jana Hanudeľa tato schopnost v české armádě dlouhodobě chyběla. On sám breaching poprvé cvičil v roce 2014 v USA. "Obdobnou zkušenost mají další desítky vojáků ze zahraničního působení s koaličními partnery. Roky se tento výcvik nedařilo zavést do naší přípravy a až intenzita soudobých konfliktů v zastavěných oblastech potvrdila, že zavedení breachingu nelze nadále odkládat," poznamenal.

Vojáci se podle Králové musí při násilném vstupu do objektu hlavně naučit dodržovat bezpečnostní opatření. "Kromě toho jim chceme ukázat, že se toho nemusí bát. Chceme je zaškolit v konstruovaní a umísťování náloží a vůbec celou taktiku, která je k tomu nutná," uvedl jeden z instruktorů od chrudimských výsadkářů.

První kurz se uskuteční v únoru v Prostějově a v březnu v Bechyni. Každého se zúčastní maximálně 15 vojáků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stále není jasné, zda vláda vrátí armádě slibované peníze

22.01.2021 17:20 Osud deseti miliard korun, které vláda slíbila vrátit armádě, je stále nejasný. V pondělí se bude…

Středočeská policie spustí další terminály pro podávání oznámení

22.01.2021 14:17 Středočeská policie letos spustí další terminály pro podávání oznámení o protiprávním jednání…

Kriminalita v Česku loni klesla o téměř 17 procent, počet krádeží klesl o…

18.01.2021 12:10 V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165.525 skutků. V…

Vojáci dnes začnou pomáhat s pandemií na dalších šesti místech

18.01.2021 11:34 Vojáci dnes odjeli pomáhat kvůli pandemii koronaviru do dalších šesti nemocnic a sociálních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama