Vojenský výbor NATO jednal o krizi způsobené koronavirem

Vojenský výbor NATO ve čtvrtek projednal roli NATO v krizi způsobené novým koronavirem, dopady pandemie nebo pokračování aliančních zahraničních vojenských misí. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga se zdravotní krize nesmí stát krizí bezpečnostní. ČTK to dnes sdělila Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu. Za českou armádu se videokonference zúčastnil náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

NATO
doporučujeme

Podle Cyprisové generálové jednali o nasazení jednotek v zahraničních operacích, aktualizaci koncepčních dokumentů a opatřeních aliančních armád v boji proti koronaviru. Předseda Vojenského výboru NATO Stuart Peach zdůraznil význam aktivit ke snížení dopadů pandemie v kontextu informačních, kybernetických s teroristických hrozeb. Podle Stoltenberga musí být hlavní pozornost věnována tomu, jak se spojenci vypořádají s důsledky epidemie koronaviru, aby se ze zdravotní krize nestala krize bezpečnostní.

Generálové také diskutovali o operačním nasazení NATO, zejména působení vojsk v Afghánistánu a Iráku. V souvislosti s vývojem aktuální situace a možné druhé vlny šíření pandemie se shodli na pokračování operací, misí a dalších aliančních aktivit.

Po podepsání příměří mezi USA a afghánskými povstalci z Tálibánu se aliance shodla na snižování počtu vojáků v Afghánistánu. "Na postupnou redukci přítomnosti vojsk v Afghánistánu reagovala Česká republika ukončením činnosti jednotky ochrany Guardian Angels v lednu 2020 a ukončením působení strážní roty BAF ke konci března 2020, dále redukcí vojáků na velitelství mise Resolute Support a postupným snižováním počtu národního podpůrného prvku," uvedl Opata. Cyprisová připomněla, že současně armáda do Afghánistánu poslala polní chirurgický tým, který by měl v zemi působit po celý letošní rok.

Vojenský výbor projednal také Koncepci válčení NATO (NATO Warfighting Capstone Concept - NWCC) a Koncepci odstrašení a obrany (Deterrence and Defence - DDA). Generálové doporučili, aby finální verzi DDA Severoatlantická aliance schválila.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž vylepil plakáty, které oslavovaly smrt českých vojáků. Soud vynesl…

22.05.2020 14:17 Aktualizováno Jiřímu Kopřivovi, který v centru Prahy vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu…

Armáda ČR stále používá starou ruskou techniku. Ostudné, prohlásil Babiš

22.05.2020 12:41 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je ostuda, že česká armáda ve velké míře stalé využívá…

Přípravy na válku? Česko chce vytvořit nový systém obrany státu

16.05.2020 09:13 Stát bude podporovat spolky, které připraví občany na obranu státu. Počítá s tím novela zákona o…

Babiš jednal s bývalými náčelníky štábu o modernizaci armády

14.05.2020 15:07 Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes jednal s bývalými náčelníky generálního štábu o modernizaci armády.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy