Z Česka odletělo pět gripenů, budou střežit vzdušný prostor Pobaltí

Pět stíhacích letounů Jas-39 Gripen dnes odletělo z čáslavské základny do Estonska, odkud budou střežit vzdušný prostor pobaltských zemí.

Přidejte svůj názor 29 komentářů

Gripen
doporučujeme

Mise potrvá do konce roku, nebe nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem budou mít čeští piloti na starosti společně s dánským a belgickým letectvem.

Létat mají z estonské základny Ämari. První vojáci se přesunuli do Estonska už minulý týden v sobotu, aby tam vše připravili pro dnešní přesun hlavní části uskupení.

První vojáci se přesunuli do Estonska už minulý týden v sobotu, aby tam vše připravili pro přesun hlavní části uskupení. Dnes za nimi mezi 11:15 až 12:45 z Čáslavi postupně odstartovaly nejdříve dvě dvojice gripenů a na závěr jedna samotná stíhačka.

Vyslání vojáků do Estonska loni schválil parlament, mise se může zúčastnit pět gripenů a maximálně 95 vojáků. Pro české nadzvukové letectvo je vyslání do Pobaltí šestou misí, v minulosti třikrát působilo na Islandu, v pobaltských zemích byli čeští piloti gripenů nasazeni dvakrát v letech 2009 a 2012. Při střežení vzdušného prostoru Estonska, Litvy a Lotyšska se členské alianční státy střídají, protože pobaltské země nemají vlastní nadzvukové letectvo.

Vyslané letouny jsou vybaveny standardní výzbrojí, jakou používají také při střežení českého vzdušného prostoru, tedy řízenými střelami, vestavěným kanonem a klamnými cíly infračerveného spektra, takzvanými fléry. Novinkou v současném zahraničním nasazení je použití zaměřovacích a průzkumných kontejnerů Litening 4i.

Jsou primárně používány pro přesné údery proti pozemním cílům, piloti je nad Pobaltím využijí pro zlepšení schopnosti vzdáleného vizuálního pozorování letounů. Piloti budou také používat speciální vybavení včetně neoprenového oděvu, pokud by museli opustit letoun do studené vody.

Loading...
Vstupte do diskuze (29)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pikantní kauza v české věznici: Jak mohla vražedkyně Janáková otěhotnět?

19.09.2019 13:05 Aktualizováno Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dnes potvrdila, že 18. září odložila případ…

Na Olomoucku havarovalo obrněné vozidlo Iveco, dva zranění

18.09.2019 17:44 Mezi Tršicemi a Doloplazy na Olomoucku dnes odpoledne havarovalo víceúčelové obrněné vozidlo Iveco.…

Na vrtulnících z USA vydělají české podniky. Je třeba snížit závislost na…

18.09.2019 17:23 Aktualizováno Do dodávky amerických vrtulníků pro českou armádu by se měly za český obranný průmysl zapojit…

Chlouba armády USA je v Česku. Obří letoun C-5M Super Galaxy přistál v…

18.09.2019 14:25 Na letišti v Mošnově na Novojičínsku ráno přistál americký obří transportní letoun C-5M Super…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama