Z Kyjeva odstartoval obří Ruslan, do Česka přiveze 106 tun ochranných pomůcek

Z Kyjeva dnes v 11:00 vyletěl obří letoun Ruslan do Číny pro 106 tun roušek, respirátorů a testů na koronavirus nového typu, které dopraví do Česka. Na twitteru o tom informoval ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Už dříve do Číny odletěla z Česka pro zdravotnický materiál první dvě letadla Smartwings.

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Antonov An-124 Ruslan, foto: Sergey Kustov
doporučujeme

První letadlo z Číny s dodávkou 150.00 rychlotestů na zjišťování nákazy novým typem koronaviru přistálo v Praze v noci na středu.

Obří letoun z Kyjeva poletí do čínského Šen-čenu, s příletem do Česka se počítá v sobotu. "Přivezeme pro vás dva miliony respirátorů N95, pět milionů roušek, 80.000 ochranných brýlí, 120.000 ochranných obleků a 50.000 testů, celkem 134 palet a 106.337 kilogramů," uvedla na facebooku armáda. Krátce po 16:00 Metnar na twitteru uvedl, že Ruslan zastavil na mezipřistání v ázerbájdžánském Baku. "Nad ránem pokračuje do Šen-čenu pro tuny zdravotnického vybavení," dodal.

Do Pardubic, kde náklad vyloží, by měl doletět v sobotu. Pokud bude potřeba, je ministerstvo obrany podle svého mluvčího Jana Pejška připraveno vyslat Ruslana do konce března do Číny ještě dvakrát. Lety se konají v rámci aliančního programu strategické letecké přepravy SALIS.

Do Česka míří i další letouny s ochrannými pomůckami a zdravotnickým materiálem. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu uvedl, že první letoun společnosti China Eastern do Prahy přiletí v pátek ráno. Přiveze 1,1 milionu respirátorů. V sobotu ráno dorazí nákladní letadlo China Eastern s více než sedmi miliony roušek.

Připraveny jsou také stroje české společnosti Smartwings, oba už podle serveru Lidovky.cz přistály v ruském Novosibirsku, kde čekají na povolení od čínských úřadů pokračovat v cestě. Původně měly Smartwings zajistit sedm letů, spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně ale serveru řekl, že možná ministerstvo zdravotnictví využije pouze dvou letů.

Předseda Ústředního krizového štábu, náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula řekl, že policie poskytne pro potřeby distribuce dovezeného materiálu svůj sklad nedaleko pardubického letiště.

Loading...
Vstupte do diskuze (38)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie zřejmě dostane možnost pokutovat koronavirové přestupky

01.04.2020 20:24 Policisté možná dostanou pravomoc ukládat lidem na místě pokuty až 10.000 Kč za porušení opatření…

Nejvyšší soud odmítl dovolání policisty, trest za zbití zadrženého je…

01.04.2020 12:26 Nejvyšší soud odmítl dovolání Milana Košárka, jenž se jako policista podílel na zbití zadrženého…

Koronavirová krize výrazně změnila armádní plány

31.03.2020 19:07 Měsíc trvající krize kolem koronaviru výrazně změnila plány armády. České vojsko se zapojilo do…

Vojáci zpochybňovali prohlídky v kauze smrti Chána, Ústavní soud stížnost…

31.03.2020 09:31 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy