Dny NATO se kvůli koronaviru konají bez diváků, přehlídku lze sledovat online

Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Akce, která je největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě, se letos kvůli koronavirovým omezením koná ve zcela jiné podobě než obvykle.

Akci zahájil parašutista seskokem s vlajkou NATO. (19.9.2020)
doporučujeme

Zatímco loni na plochu u letiště během dvou dnů přišlo 220.000 diváků, letos veřejnost do areálu nesmí a lidé mohou program sledovat jen v přímém přenosu v televizi nebo na internetu.

zdroj: YouTube

Při slavnostním ceremoniálu bylo na letišti oceněno několik stovek záchranářů a příslušníků bezpečnostních sborů za nasazení během jarního nouzového stavu. Další stovky lidí budou oceněny v neděli.

Za nasazení vojákům, policistům, hasičům, zdravotníkům a všem, kdo pomáhali v boji s covidem-19, poděkoval premiér Andrej Babiš (ANO). "Covid jen potvrzuje to, co už dávno víme. V krizi se vždycky spoléháme na armádu, a to nejenom já, vláda, ale celá naše společnost. Všichni víme, že armáda nás nikdy nezklame," řekl premiér. V minulosti podle něj často armáda doplácela na finanční škrty, když bylo potřeba zalepovat díry v rozpočtu. "Dnes je tomu jinak. Víme, že armádu potřebujeme a že bez investic by se nám časem rozpadla," řekl Babiš.

Nejdiskutovanější zakázkou pro armádu je v současnosti podle premiéra pořízení nových bojových vozidel pěchoty. Někteří z uchazečů o zakázku se představují i na Dnech NATO. "Jde o velkou investici, ale také o investici, která měla proběhnout už dávno," řekl premiér. Také letouny Gripen slouží české armádě už 15 let a v roce 2027 vyprší jejich leasing. "Začíná být nejvyšší čas poohlížet se po tom, jak nadále zajišťovat suverenitu našeho vzdušného prostoru," uvedl Babiš.

Organizátoři Dnů NATO i přes ztíženou situaci připravili na každý den čtyři hodiny ukázek ve vzduchu i na zemi. Mezi nejatraktivnější patřily simulování doplňování paliva za letu transportním letounem Airbus A400M Atlas německého letectva a dvojicí českých gripenů nebo společná show mistra světa v Red Bull Air Race Martina Šonky a pilota stíhacího letounu Gripen Iva Kardoše. Se svými stroji létají jen pár metrů od sebe.

"Vysoká sledovanost přímých televizních přenosů v uplynulých letech byla hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli v těchto složitých podmínkách akci uskutečnit, protože těch diváků bylo víc než návštěvníků," řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. Na akci se každoročně prezentují i zbrojařské firmy či firmy z bezpečnostního průmyslu. "Pro ně je to taky jedna z mála příležitostí v letošním roce se setkat. Takže i pro ně to má velký význam," řekl Pavlačík.

Tomáš Maruščák z tiskového oddělení generálního štábu řekl, že atmosféra z místa bude divákům u obrazovek chybět, snažili se ale pro ně vymyslet to nejlepší, co se dalo. "Máme tady různou armádní techniku, bavíme se asi o 140 kusech techniky, máme tady 400 vojáků. Snažíme se předvést, k čemu armáda je, chceme se prezentovat. Máme třeba kamery umístěné i na výstroji, na výzbroji," řekl Maruščák.

Dny NATO zpestřil hromadný seskok českých a polských parašutistů i průlety letadel. Oproti původním plánům se ale akce nezúčastnil americký strategický bombardér B-52 Stratofortress, který měl bez mezipřistání letět z USA. Nepřiletěl kvůli závadě na tankeru KC-135, který měl doplňovat palivo při letu. Mluvčí velvyslanectví USA Griffin Rozell uvedl, že bez podpory doplňování paliva nelze misi B-52 na dlouhé vzdálenosti bezpečně uskutečnit.

Společnost Aero Vodochody i ve vzduchu předvedla nový letoun L-39NG, který čerstvě splnil oficiální podmínky pro mezinárodní letový provoz a má certifikaci, jež je předpoklad dodávek zákazníkům. Dvoumístný proudový letoun L-39NG bude sloužit jako cvičný podzvukový letoun i jako lehký bitevník, má navázat na legendární stroj Aero L-39 Albatros.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že ministerstvo podporuje domácí obranný průmysl. "Popřeju tomuto letadlu, aby působilo ve všech možných armádách nejenom ve výcvikových platformách, ale potom i v dalších, které budou následovat. Jsem rád, že máme na co navázat, že v České republice máme tyto technologie, že máme tyto odborníky," řekl.

Letecké ukázky sledovaly v okolí stovky diváků roztroušené po skupinkách. Někteří si donesli židličky a dalekohledy. "Neřešili jsme žádné mimořádné události ani žádné komplikace v dopravě," řekla policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrana představila kampaň #VimeCoMame, série videí podpoří český zbrojní…

20.10.2020 16:00 Ministerstvo obrany podpoří české obranný průmysl sérií videí, oslovit jimi chce potenciální…

KSČM vydírá vládu. Vostrá trvá na požadavku nezvyšovat rozpočet armády

20.10.2020 15:42 Aktualizováno Předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) trvá na tom, že rozpočet…

Po nedělních protestech obviněni dva z demonstrantů, jeden policista má…

20.10.2020 13:29 Po nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením obvinila policie dva z…

Do Prahy dorazil vojenský konvoj, polní nemocnice má být hotová v neděli

19.10.2020 18:29 Aktualizováno Do pražských Letňan přijel dnes dopoledne za doprovodu Vojenské policie konvoj s materiálem pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama