Zákroky při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle GIBS oprávněné

Zákroky policistů při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) přiměřené a v souladu se zákonem. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)
doporučujeme

Demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením se konala 18. října, po oficiálním ukončení akce se část účastníků střetla s policisty. Házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie použila slzný plyn, vodní dělo a zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly.

Inspekce se podle mluvčí zákrokem policie zabývala z úřední povinnosti a na základě několika následných oznámení, vyhodnocovala kamerové záznamy. "Konkrétně se jednalo o několik kamerových záběrů, a to údajného neprofesionálního jednání policistky a napadení demonstranta z její strany, údajného úmyslného nepropouštění lidí ze Staroměstského náměstí, údajné podezřelé činnosti antikonfliktního týmu a odpalování výbušnin ze strany osob v černých bundách, které jim měla údajně vydat policie, dále fyzického útoku na jednoho z účastníků demonstrace a házení zásahových výbušek do davu ze strany policie a možné hanobení symbolu České republiky - státní vlajky," uvedla mluvčí.

U žádného z šesti výše uvedených případů nezjistila inspekce pochybení. Například při prověřování činnosti antikonfliktního týmu nebyla prokázána příslušnost dvou mužů k policii, s největší pravděpodobností šlo o účastníky shromáždění. Také v dalším případě podle mluvčí šlo o záměnu policisty v civilním oděvu s účastníkem demonstrace. "Skutečnost, že by policisté předali jakémukoliv účastníkovi pyrotechniku, nebyla nijak prokázána," podotkla Nguyenová.

Také případ údajného úmyslného nepropouštění lidí ze Staroměstského náměstí vyhodnotila inspekce jako přiměřený a oprávněný. "S ohledem na vývoj bezpečnostní situace byla vždy v souvislosti s aktuální situací volena jiná odchodová trasa. Veškeré pokyny směřovaly k tomu, aby osobám, které se nedopouštěly protiprávního jednání, byl umožněn průchod skrz policejní kordon, což se také stalo," sdělila inspekce.

Demonstraci svolal občanský spolek Hnutí občanské nespokojenosti. Připojili se k ní fotbaloví a hokejoví fanoušci různých klubů. Spolek původně počítal s dvouhodinovým programem, demonstraci ale ukončil už po hodině. Magistrát jej vyzval k ukončení akce z toho důvodu, že počet účastníků několikanásobně překročil 500. Podle odhadu úřadu i policie jich bylo zhruba 2000. Následný útok policie připisuje fotbalovým chuligánům. Po demonstraci bylo zajištěno přes 140 lidí, dva byli obviněni z trestného činu. Zranění si odnesli policisté i protestující.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na demonstraci jen ve svém okresu. Policie protesty jako důvod přejezdu…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Policisté budou o víkendu kontrolovat při demonstracích svolaných do některých měst v Česku…

Celníci při kontrolní akci na dálnicích odhalili 871 porušení

03.03.2021 18:03 Celníci minulý týden při kontrolní akci zaměřené na to, zda mají řidiči zaplacenou elektronickou…

Požadavek policie o vytištěném dokumentu nemá oporu v žádném zákonu, říká…

02.03.2021 22:09 Aktualizováno Advokát Tomáš Sokol považuje interpelaci Policie České republiky, podle níž se řidiči, kteří…

Policisté v pondělí zakázali průjezd mezi okresy více než tisícovce vozidel

02.03.2021 10:26 Policisté první den platnosti omezení volného pohybu lidí mezi okresy zkontrolovali více než 53.000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama