Zasedal Ústřední krizový štáb: Do trasování se zapojí policisté, dohoda je téměř hotová

Ministerstva vnitra a zdravotnictví se dohodla, že 200 až 250 policistů se zapojí do trasování kontaktů nakažených covidem-19. Po dnešním jednání Ústředního krizového štábu to řekl jeho předseda, vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Jan Švejdar
doporučujeme

Výpomoc policistů s trasováním kontaktů lidí nakažených koronavirem nabízel ministr vnitra Hamáček již na začátku září, ale premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že hygienické stanice trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem zvládají.

"Finalizujeme dohodu, která musí být uzavřena a bude dnes nebo zítra (pátek) hotová. Pak už nebude nic bránit tomu, aby od 200 do 250 policistů, tak, jak jsme to v minulosti nabízeli, posílilo kapacity hygieny," řekl Hamáček.

Kvůli nárůstu počtu nových případů nestíhá zejména pražská hygienická stanice všechny včas trasovat. Vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla v polovině září uvedl, že s telefonickým trasováním kontaktů nemocných lidí pomáhá hygienikům 519 lidí, z toho 72 armádních hygieniků. Dalších 200 lidí mělo být pro tuto činnost postupně proškoleno. S trasováním kontaktů nakažených pomáhají také civilní medici.

"Policisté by měli být využíváni ke třetím hovorům, to znamená ke zjišťování kontaktů na základě požadavků hygienické stanice," řekl policejní prezident Jan Švejdar. Podle něj budou vypomáhat plošně po celé České republice. "Od pátku odpoledne nebo od pondělí budeme připraveni," uvedl Švejdar. Práci budou dělat policisté dobrovolně, doplnil.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba uvedl, že ministerstvo vnitra požádalo hasiče o pomoc při vytvoření mobilních odběrových skupin. "V tuto chvíli intenzivně komunikujeme s ministerstvem zdravotnictví, připravujeme realizační dohodu a předpokládáme, že Hasičský záchranný sbor bude mít příští týden k dispozici, pokud bude ministerstvo zdravotnictví potřebovat, 17 mobilních odběrových skupin," řekl Ryba.

Ve středu hygienici odhalili 2932 nových případů koronaviru, což je třetí nejvyšší denní počet od březnového začátku šíření nemoci covid-19 v ČR. Celkový dosavadní počet případů přesáhl 70.000. Nakažených je aktuálně 36.619 lidí, nemoc má u většiny z nich mírný průběh.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman podepsal jmenování generálů, Koudelku zase nepovýšil

22.10.2020 16:05 Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k…

Výstavba polní nemocnice v Letňanech pokročila, dorazila většina z 500…

22.10.2020 13:22 Do polní nemocnice v pražských Letňanech pro lidi nakažené nemocí covid-19 už dorazila většina z…

Mise EU v Mali se pod českým velením vrací k výcviku, z Bruselu přišlo…

22.10.2020 09:56 Vojenská mise Evropské unie v Mali (EUTM) se vrací k výcviku malijských vojáků. Přerušila ho…

Sněmovní komise poděkovala BIS i Koudelkovi, ten poslal vzkaz ohledně…

21.10.2020 16:05 Aktualizováno Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) poděkovala dnes v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama