Zemřela Jarmila Halbrštátová (†96), jedna z poslední válečných veteránek

V noci na dnešek zemřela jedna z posledních veteránek druhé světové války, poslední pamětnice bojů u Sokolova Jarmila Halbrštátová, rozená Kaplanová. Bylo jí 96 let. O jejím úmrtí informovalo na webu ministerstvo obrany. Prezident Miloš Zeman ji loni vyznamenal medailí Za hrdinství. Ministerstvo obrany k dnešku eviduje 249 žijících veteránů druhé světové války.

Ministerstvo obrany
doporučujeme

"V noci na dnešek přišla ČR o jednu z posledních veteránek druhé světové války. Ve věku 96 let zemřela plukovnice v.v. Jarmila Halbrštátová, účastnice bojů u Sokolova, Kyjeva nebo na Dukle," uvedl ministr.

Halbrštátová podle projektu Paměť národa zemřela v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Narodila se v dubnu 1924 v obci Hylváty, která se později stala součástí města Ústí nad Orlicí. Ve 30. letech rodiče odjeli za prací do Sovětského svazu a Jarmilu vychovávala babička, později jako dvanáctiletá odjela za rodiči k Rostovu na Donu. V červnu 1941 byla zatčena, protože měla protektorátní pas, poté prošla několika internačními tábory. Po vyhlášené amnestii pro československé občany byla nakonec i ona začátkem června 1942 z tábora v Aktjubinsku v dnešním Kazachstánu propuštěna, uvádí k osudu Jarmily Halbrštátové Ústav pro studium totalitních režimů.

V červnu 1942 se přihlásila do formující se československé vojenské jednotky v Sovětském svazu v Buzuluku. "Po základním a zdravotnickém kurzu byla jako polní ošetřovatelka zařazena k 1. pěší rotě, se kterou se zúčastnila bojů u Sokolova. Po absolvování kurzu spojařů byla zařazena jako radistka k 1. dělostřeleckému pluku, se kterým se zúčastnila bojů o Kyjev, Ukrajinu, Duklu a Slovensko," uvedlo ministerstvo obrany. "Zemřela Jarmila Halbrštátová, poslední veteránka boje u Sokolova, poslední pamětnice bojové cesty z Buzuluku do Prahy, poslední veteránka 1. roty," připomněl publicista Jiří Klůc.

Po válce jako jedna z mála žen absolvovala letecký výcvik a do roku 1946 sloužila jako instruktorka výcviku bezmotorového létání. Po demobilizaci pracovala jako účetní a v dělnických profesích.

Jarmila Halbrštátová byla dlouholetou a aktivní členkou Československé obce legionářské. Kromě medaile za hrdinství od prezidenta získala Československý válečný kříž 1939, medaili Za chrabrost před nepřítelem či Záslužný kříž ministra obrany ČR.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kriminalita v Česku loni klesla o téměř 17 procent, počet krádeží klesl o…

18.01.2021 12:10 V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165.525 skutků. V…

Vojáci dnes začnou pomáhat s pandemií na dalších šesti místech

18.01.2021 11:34 Vojáci dnes odjeli pomáhat kvůli pandemii koronaviru do dalších šesti nemocnic a sociálních…

Zákroky při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle GIBS…

18.01.2021 10:10 Zákroky policistů při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle Generální inspekce…

Policie posílá případ operovaného chlapce k soudu. Po zákroku je v bdělém…

15.01.2021 14:45 Policie navrhla v případu chlapce, který je po operaci mandlí v Pardubicích v bdělém kómatu, podat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama