Na Hradě začal summit V4 o dopravě, Zeman sní o Orient Expressu

Praha - Na Pražském hradě dnes začal summit V4 (+Rakousko a Slovinsko), jehož stěžejním tématem je doprava. Prezident Miloš Zeman se zaměřil především na železniční dopravu, přišla ale řeč i na jeho oblíbený kanál Dunaj-Odra-Labe.

Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman na začátku zasedání hovořil o chystaném společném prohlášení prezidentů, které prý pravděpodobně bude spíše obecné. Má ale obsahovat i některé konkrétní body. "V této souvislosti bych rád zmínil naši společnou podporu polskému návrhu na vytvoření společného evropského investičního fondu pro dopravní investice, protože se domnívám, že by přispěl ke zlepšení dopravní infrastruktury nejenom v oblasti střední Evropy, ale v dalších částech Evropské unie," uvedl Zeman.

Během zasedání zástupci zemí mluvili podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka především o výstavbě a modernizaci železničních spojení, například Prahy s Vídní a Lincem nebo Bratislavy s Budapeští. Mluvilo se také o modernizaci vlakového spojení mezi severem a jihem z polského Štětína do slovinského Koperu.

Zeman zmínil záměr vybudování vysokorychlostní železnice z Frankfurtu nad Mohanem do Prahy a dále na východ. Toto spojení podle Ovčáčka nazval novodobým Orient Expresem.

Na odpoledne Zeman ostatní prezidenty pozval na výstavu o kanálu Dunaj-Odra-Labe, která bude příští týdny na Pražském hradě otevřena i pro veřejnost. "Je to můj oblíbený projekt, ale nelekejte se, nebudu vám ho vnucovat. Pouze vás seznámím s vizualizací tohoto projektu," poznamenal s tím, že než pro projekt začne lobbovat, chce počkat na dokončení studie proveditelnosti.

Při zahájení výstavy zdůraznil možný přínos kanálu pro dopravu, energetiku, odpočinek, ale i pro protipovodňová opatření. Projekt označil za jeden ze snů. "Bez snů je život politiků nudný a bez významu," poznamenal.

Další problémy na dálnicích. Na D35 kvůli teplu praskla silnice, pět nehod

19.06.2021 17:49 Aktualizováno V důsledku vysokých teplot popraskal dnes povrch dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na…

Ženu v Brně zabilo auto, když seděla na lavičce na zastávce

19.06.2021 14:39 Ženu středního věku srazilo dnes před polednem v Brně v Úzké ulici osobní auto, které vjelo na…

Dálnice D1 byla kvůli požáru neprůjezdná. Uzavřena byla i dálnice D8

19.06.2021 14:00 Aktualizováno Požár kamionu, který začal hořet v úseku s dopravním omezením na 170. kilometru D1 u Domašova ve…

Praha postaví metro D, nejprve vznikne úsek z Pankráce na Nové Dvory

17.06.2021 13:15 Aktualizováno Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce na Nové…

Praha zavede parkovací podzóny pro řemeslníky

16.06.2021 15:18 Pražané si v parkovném budou moci přidat 120 hodin pro parkování řemeslníků, kteří k nim jedou. Za…

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Související:

Právě se děje