Pozor na levné žárovky z Číny. Svítí málo nebo až moc

Praha - Ústřední automotoklub varuje řidiče před čínskými žárovkami do světel aut. Podle praktické zkoušky, kterou provedli, levné žárovky z Asie buď svítí nedostatečně, nebo naopak oslňují protijedoucí řidiče. A právě špatné osvětlení je podle dopravní policie nejčastější technickou závadou na autech.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Žárovka. Právě ta se u světla auta nejrychleji opotřebuje. Jak ale potom vybrat tu správnou? Ústřední automotoklub vyzkoušel typ žárovek H4 - který se používá u bezmála poloviny aut v Česku. "Přišli jsme na to, že ty žárovky některé absolutně neodpovídají vlastně situaci na provozu pozemních komunikací," uvedl Petr Vomáčka z ÚAMK.

Žárovky, které by měly mít dlouhou životnost v praktické zkoušce ÚAMK dosvítily do dálky okolo 75 metrů, prémiové ještě dál, ale ne tak, aby oslňovaly řidiče. Naopak takhle by vaše auto svítit rozhodně nemělo. "Některé levnější typy z Číny ani nedosvítí, jak by měly, což je kolem 75 až 100 metrů," tvrdí Vomáčka.

Jiné zase svítí tak, že místo potkávacích světel to vypadá, jako by řidič měl zapnutá světla dálková. Řidič pak může i ztratit kontrolu nad vozidlem a nabourat, srazit cyklistu, nebo chodce.

"Závady v osvětlení vozidel jsou jednou z nejčastějších technických závad vozidel, se kterými se během své činnosti na silnicích setkáváme," řekl policista Jozef Bocan.

Kromě pokuty vám může policie za špatně osvícené auto také zakázat další jízdu a poslat vás na technickou kontrolu. Jak tedy poznat kvalitní žárovku do auta? Důležitá je homologace - tedy aby na žárovce bylo označení E.

Témata: auto | auto, moto
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová část Pražského okruhu? Za rok a půl kopneme a jedeme, slibuje Ťok

19.09.2018 12:41 Praha - Stavební povolení na vybudování Pražského okruhu mezi dálnicemi D1 a D8 by mohl stát získat…

Na D6 se vyboural kamion, dálnice stála 8 hodin

18.09.2018 18:55 Stochov (Kladensko) - Na dálnici D6 na 27. kilometru ve směru na Karlovy Vary havaroval dnes po 10…

Na Děčínsku zemřel při nehodě motocyklista

16.09.2018 19:19 Děčín - Na Děčínsku u České Kamenice dnes odpoledne při srážce s osobním vozem zahynul motocyklista…

Na Rokycansku se při srážce s autem zabil motorkář

16.09.2018 17:35 Rokycany - Na silnici z Ejpovic do Rokycan se dnes odpoledne srazilo osobní auto s motorkářem,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama