Pekelný víkend: Češi stojí cestou na Jadran hodiny v kolonách

Praha - Pokud se vydáváte autem na dovolenou k Jadranu, počítejte, že rozhodně nebudete sami. Tento víkend má být pro cestu do Chorvatska nejhorším z celých prázdnin.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Řidiči směřující k chorvatskému Jadranu musejí podle informací Ústředního automotoklubu (ÚAMK) počítat už od Rakouska s kolonami dlouhými desítky kilometrů a mnohahodinovým zpožděním. 

"V Rakousku je nejhorší situace na Taurenské dálnici vedoucí ze Salzburku směrem na Villach," sdělil ČTK mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka s tím, že na této dálnici vznikly dvě kolony. Jedna je u severních tunelů a dosahuje délky 20 kilometrů, druhá je před tunelem Katschberg a má desetikilometrovou délku. Zdržení je přibližně tříhodinové. S více než hodinovým zdržením lze počítat i před tunelem Karawanken. Dvě nehody blokují u hranic Německa s Rakouskem dálnici A8 vedoucí z Pasova do Lince. Další nehodu policisté vyšetřují na dálnici A4 před městem Bruck ve směru z Vídně do Maďarska.

Ve Slovinsku vznikly kolony v okolí hlavního města Lublaně a na všech hraničních přechodech do Chorvatska. Nejhorší situace je na severu země na dálnici A4 mezi městy Maribor, Ptuj a přechodem Macelj, kde se řidiči v třicetikilometrové koloně zdrží více než 3,5 hodiny. S tříhodinovým zdržením lze počítat i na přechodu Starod u Rijeky.

V Chorvatsku podle mluvčího "totálně zkolabovala dálnice A1 vedoucí na jih a celé okolí Záhřebu". Jen na příjezdu od Maďarska do Záhřebu musí řidiči počítat s kolonou delší 35 kilometrů a čtyřhodinovým zdržením. Od Slovinska jsou před Záhřebem asi desetikilometrové kolony. Daleko horší situace je na dálnici A1 vedoucí dále na jih, po níž se pohybuje pomalu jedoucí kolona vozidel od Záhřebu až po rozdělení dálnic na Istrii a jih.

Každý rok stejné

Silnice a dálnice vedoucí k oblíbeným turistickým destinacím totiž nejsou beznadějně ucpané jen na začátku července nebo o víkendových špičkách.

I nyní se vám velmi snadno může stát, že si vyberete trasu, která bude tak ucpaná, že tudy projede maximálně někdo na skútru, ale majitelé naložených osobáků nebo karavanů si v dlouhých kolonách budou připadat jako v pekle.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které má pod palcem dopravní infrastrukturu, naštěstí nezůstává jen uvnitř našich hranic a aktuálně radí i těm, kteří cestují i mimo Českou republiku. Třeba k Jadranu do Chorvatska.

"Kolony se už tradičně dají očekávat hlavně v Rakousku na průtahu Vídní, kterým je dálnice A23. Komplikace kvůli střídavému uzavíraní jízdních pruhů mohou na této komunikaci nastat hlavně v městské části Inzersdorf. Problémy se ve Vídni čekají i u Sankt Marx, kde je provizorní dopravní značení a používat se musí náhradní most," upozorňuje ŘSD na svých stránkách.

Kolony se dají čekat i na dálnici A2 z Vídně do Grazu mezi 111. až 115. km, kde je kvůli stavebním pracem sveden provoz do protisměru.

"Most se pak opravuje na Brennerské dálnici A13 u Innsbrucku a v nočních hodinách během pracovních dní (od 20:00 do 5:00) bývá dálnice zcela uzavřena," uvádí dále ŘSD.

Na pozoru by se vůbec měli mít všichni, kteří na tento víkend plánují cestu do Rakouska nebo do německé spolkové republiky Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Německým dětem totiž začíná letní volno až teď a dá se čekat pořádný nápor.

"Navíc se od pátku do neděle jede závod DTM na okruhu u města Spielberg, kam zavítá na 50 tisíc diváků. Z důvodu konání mistrovství Evropy v plážovém volejbalu ve městě Klagenfurt, které je na dálnici A2 mezi městy Graz a Villach, se očekává hustší provoz na silnicích," doplňuje Ředitelství silnic a dálnic.

Místa s hustším provozem nebo kolonami:

Rakousko: A1 okolí Salzburgu, A10 Tauernská dálnice, A11 tunel Karawanken, A12 Inntalská dálnice, A13 Brennerská dálnice, A14 Porýnsko

Itálie: A22 Brennerská dálnice, A23 Villach - Udine, A4 Verona - Venedig - Triest – hraniční přechod do Chorvatska Dragonja a všechny hlavní silnice v blízkosti pobřeží

Slovinsko: A2 Karawankentunnel, A1 Ljubljana - Koper, hraniční přechod Spielfeld (na dálnici Pyhrnautobahn), dálnice A4 Maribor – Ptuj, hraniční přechod Macelj

Chorvatsko: A1 okolí Zagrebu, silnice Triest - Pula a silnice Triest – Rijeka

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda kamionu blokovala Pražský okruh, jeden člověk zahynul

18.11.2019 16:57 Aktualizováno Na druhém kilometru Pražského okruhu se ve směru k letišti dnes dopoledne srazila tři nákladní auta…

V koloně na D1 havarovala tři auta. Jeden mrtvý, dálnice několik hodin…

18.11.2019 16:55 Aktualizováno Jeden člověk dnes odpoledne zemřel při nehodě osobního automobilu a dvou nákladních na dálnici D1 u…

Česko trpí nedostatkem řidičů. Čekají MHD velké změny?

18.11.2019 09:29 Dopravní podnik hlavního města (DPP) trpí nedostatkem řidičů. V současnosti se už kvůli tomu musí…

Praha zažívá dopravní kolaps. Na příjezdu do města jsou kolony na hodinu

18.11.2019 08:13 Po státním svátku 17. listopadu, který navíc připadl na víkend, lidé opět vyrazili do práce a na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama