Sporná dohoda s Deloitte? Ťok poskytne Transparency podklady k zakázce

Praha - Transparency International (TI) monitoruje aktuální dění v rámci zadávání veřejných zakázek. V uplynulých dnech média informovala o krocích ministra dopravy Daniela Ťoka (ANO) směrem k zadání veřejné zakázky na projektového manažera pro mýtné brány v režimu jednacího řízení bez uveřejnění za 52 milionů korun firmě Deloitte.

Dan Ťok, ministr dopravy
doporučujeme

"Přestože se konec současného kontraktu nezadržitelně blíží a ministerstvo se dostává do časové tísně, je celá aktivita prozatím lemována především neúspěšnými pokusy a (ne)zrušenými zadávacími řízeními. Ani současné dění se neobešlo bez několika nejasných kroků, které zaslouží vysvětlení. Proto TI vítá aktivitu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který se rozhodl prověřit okolnosti zadání této veřejné zakázky," uvedla včera TI.

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky a tedy hodnota rámcové smlouvy na projektového manažera pro mýtný systém byla stanovena dle dostupných informací na 52 milionů Kč. Nicméně předchozí veřejná zakázka s obdobným předmětem plnění byla vysoutěžena za méně než polovinu této částky. "Vzhledem k tvrzení ministerstva dopravy, že náplň projektového manažera bude zkrácena o některé již hotové úkony, není jasné, proč nebyla smlouva uzavřena na částku úměrně nižší o hodnotu již hotových úkonů, a dále není zřejmé, proč je smlouva uzavřena na částku značně přesahující nabídkové ceny uchazečů předchozího zadávacího řízení," informuje transparency.cz.

Po dnešním setkání s ministrem své vyjádření zmírnila. Podle Ťoka se ministerskému týmu podařilo vysvětlit, že nynější zakázka pro společnost Deloitte je s předchozím tendrem, který ale ministerstvo zrušilo, nesouměřitelná. "Zažádali jsme ministerstvo dopravy o materiály, abychom mohli zjistit, zda se skutečně jedná o rozdílná plnění," řekl ČTK analytik TI Milan Eibl. Definitivně se proto k věci bude organizace vyjadřovat až po prostudování požadovaných materiálů.

"Já tady hasím obrovský požár. Nevýběr mýta znamená (výpadek) 25 milionů korun denně, za rok je to téměř deset miliard korun," uvedl Ťok. Pokud by ministerstvo mělo na přípravu tohoto dílčího kroku více času, zakázku by prý řádně vysoutěžilo, situace je ale podle ministra taková, že není na to již čas. "Proto musel úřad tento problém řešit nestandardním způsobem, kterým je zadání zakázky bez výběrového řízení," zopakoval ministr.

Elektronické mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy na základě desetiletého kontraktu firma Kapsch. Po roce 2016 plánuje ministerstvo po tři roky využívat stávající systém mýtných bran a současně připravit výběrové řízení na dlouhodobější správu mýta, ve kterém by už úřad nediktoval uchazečům, jakou technologii mají použít. Na tomto tendru plánuje ministerstvo dopravy pracovat od konce příštího roku do června 2017, vyplývá z ministerského harmonogramu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidiči v úterý koupili 2861 dálničních známek, e-shop dnes fungoval bez…

02.12.2020 15:30 Druhý den prodeje elektronických dálničních známek se dnes zatím obešel bez problémů. Během…

Zájem o cestování vlakem opět roste, dopravci před Vánocemi posílí spoje

02.12.2020 13:40 Zájem o cesty vlakem znovu roste, v současnosti je poptávka u Českých drah kolem 40 procent oproti…

Prodej dálničních známek přes e-shop nefunguje, Havlíček je terčem kritiky…

01.12.2020 16:38 Aktualizováno Nákup elektronických dálničních známek na příští rok přes internetový obchod edalnice.cz od rána…

Autobus MHD v Praze se srazil s autem a skončil v příkopu, dvě ženy…

01.12.2020 10:40 Aktualizováno Autobus MHD se dnes ráno v pražských Kolodějích srazil s osobním vozidlem, sjel do příkopu, kde se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama