Dobrá zpráva pro řidiče: Na 'kruháčích' se přednost měnit nebude

Praha - Velký zmatek na silnice vnesla nová vyhláška ministerstva dopravy, která začala platit v letošním roce. Ta mimo jiné upravovala i přednost na kruhových objezdech, kde v některých případech nově platilo pravidlo pravé ruky. Ministerstvo teď ale vše vrátilo do starých kolejí.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Dan Ťok, ministr dopravy
doporučujeme

Dávat na kruhovém objezdu přednost autům, která na něj přijíždějí, i taková situace mohla nastat, kdyby stávající vyhláška zůstala beze změny. Ještě v loňském roce byly obce nuceny označit kruháč značkou 'Dej přednost v jízdě' nebo 'Stůj, dej přednost v jízdě', od letoška ale tuto povinnost neměli.

V praxi by to znamenalo, že kde by kruhový objezd nebyl označen značkou upravující přednost, tam by platila přednost jako na křižovatce, tedy zprava. To by ale na objezdech, kde jsou lidé zvyklí mít přednost před přijíždějícími auty, vedlo k nepřehledným a nebezpečným situacím. Ministr dopravy Dan Ťok se proto rozhodl vše uvést na pravou míru.

"Zákon o silničním provozu stanovuje podmínku, že značením nesmí být ohrožena bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích," řekl Ťok. Při stanovování dopravního značení nejen na kruhovém objezdu musí příslušný úřad tuto zásadu respektovat. Z instrukce proto vyplývá, že v naprosté většině případů je nezbytné umístit ke značce „Kruhový objezd" také značky upravující přednost, tedy „Stůj, dej přednost v jízdě!" nebo „Dej přednost v jízdě!", aby nebyla plynulost provozu nijak narušena.

Ministerstvo se k úpravě rozhodlo především proto, že přednost vozidel nacházejících se na kruhovém objezdu je širokou veřejností vnímána jako standardní a samozřejmá a při neumístění zmiňovaných značek by se mohl kruhový objezd při vyšším provozu ucpávat.

"Mrzí mě, že k takovým nejasnostem vůbec došlo. Úředníci dávali do pořádku vyhlášku k silničnímu zákonu a bohužel u některých částí vznikly nejasnosti až po uvedení do praxe. Řidiči se proto nemusí bát, vydáním metodického pokynu zůstává potvrzena dosavadní praxe, na kterou jsou řidiči zvyklí," dodal Ťok. Na českých silnicích se tak řidiči budou i nadále moci setkat pouze s kruhovými objezdy, kde přijíždějící vozidlo na křižovatku bude dávat přednost autům, která po něm jedou.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragický víkend: Na silnicích zemřelo šest lidí

18.08.2019 18:44 O uplynulém víkendu zemřelo na českých silnicích při dopravních nehodách celkem šest lidí. Z toho…

Nehoda tří aut zastavila D10 u Mladé Boleslavi, dva zranění

18.08.2019 17:11 Nehoda tří osobních aut uzavřela dnes odpoledne zhruba na hodinu dálnici D10 u Mladé Boleslavi. Dva…

Kremlík pod palbou. Kritika strhala jeho působení v resortu

16.08.2019 18:43 Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se musí vyrovnávat s problémy, které zdědil po svém…

Praha bude mít novou tramvajovou linku, původní plán trasy zmařili…

16.08.2019 15:44 Pražský magistrát se dohodl s ministerstvem kultury na trase tramvajové trati z Vinohradské ulice k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama