ŘSD neumí v soutěžích získat kvalitní projekty, varuje organizace

Praha - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) neumí získat v soutěžích kvalitní stavební projekty. Stále prý také zadává projekční práce i stavební dozor stejným firmám. Dnes to uvedly neziskové společnosti Oživení a Dopravní federace.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Dodaly, že nekvalitní projekty, které navíc ŘSD neumí reklamovat, prodražují následnou stavbu silnic. S desaterem problémů, které trápí ŘSD, se organizace obrátily na ministra dopravy Dana Ťoka. Střet zájmů u projektantů i pochyby v soutěžích ŘSD odmítlo.

Příkladem nezvládnutého projektu je podle Marka Zelenky ze sdružení Oživení například rekonstrukce dálnice D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteši. Projekt nepočítal s nestabilním podložím na krajnicích, kvůli kterému stavební firma dlouho odmítala zahájit práce na výměně vysloužilé vozovky. Výsledkem pak bylo podle Zeleného dvouleté zpoždění celé stavby, nicméně penále za vady v projektu po zhotoviteli, společnosti Pragoprojekt, ŘSD nevymáhalo, uvedl Zelenka.

Podle ŘSD se u podobných projektů, kdy se opravuje starší dálniční stavba, s nezbytností sanace podloží na krajnicích počítá vždy. Není ale možné dopředu odhadnout její rozsah, uvedlo v reakci ŘSD. Právě rozsah poškození krajnic byl v roce 2013, kdy se úsek začal opravovat, pro silničáře nepříjemným překvapením.

Na střet zájmů firem, které působí jako projektanti pro stát a zároveň pro stavební firmu a mnohdy na stejné stavbě i práci stavební firmy kontrolují, se v Česku upozorňuje dlouhodobě. Tato praxe podle kritiků zatím nevymizela. "Je to jeden z příkladů, jak je státní správa ve vleku stranického klientelismu, negativní důsledek transformace naší země na tržní ekonomiku," uvedl předseda Oživení Martin Kameník. Stavební zakázky jsou spolu s armádními tendry jedny z největších a lákají proto různé zájmové skupiny z politiky a byznysu, dodal.

Loading...
Témata: řsd | Silnice
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se srazila tramvaj s autem, zraněná řidička je v nemocnici

21.08.2019 18:36 V Praze na Vinohradské ulici se dnes odpoledne srazila tramvaj s osobním autem. Hasiči museli…

Na Blanensku se srazila auta. Šest zraněných včetně dvou dětí

21.08.2019 11:01 Čelní střet dvou osobních vozů u Ludíkova na Blanensku si dnes vyžádal šest zraněných včetně dvou…

Nová hrozba na silnicích: Češi si zvyšují rychlost e-kol, podle odborníků…

21.08.2019 08:21 Mnozí majitelé elektrokol se nespokojí s maximální rychlostí pro asistované šlapání 25 kilometrů za…

Auto na D1 srazilo chodce, skončil v nemocnici

20.08.2019 20:00 Na dálnici D1 v Praze na úrovni Chodova srazilo dnes pozdě odpoledne auto chodce, do nemocnice ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama