Velké dopravní stavby se zpozdí kvůli propadlým studiím. Podívejte se na přehled

Praha - Klíčové silniční stavby naberou zpoždění. V pořadu Vaše téma to v úterý potvrdil generální ředitel ŘSD Jan Kroupa. Na vině je vyhodnocení vlivu na životní prostředí (EIA), které bylo vypracováno podle starého zákona. Televize Nova získala informace, kterých klíčových staveb se potíže týkají.

Přidejte svůj názor

Zima 2012/2013 - první silnější sněžení
doporučujeme

Studie EIA, tedy vyhodnocení vlivů na životní prostředí, musí mít každá velká stavba. V Česku tyto studie původně upravoval zákon číslo 224 z roku 1992. V souvislosti se vstupem do Evropské unie byl ovšem tento zákon v roce 2001 přepracován. Tady ovšem vzniká zásadní problém.

Mnohé stavby totiž byly naplánovány ještě před tímto datem, vyhodnocení vlivů na životní prostředí mají podle starého zákona. Jenže stavět se ještě nezačaly, většinou proto, že na ně dříve nebyly peníze. Evropská unie teď požaduje vypracování nové studie EIA, jinak na stavby odmítá uvolnit peníze z eurofondů.

Vládě se nepodařilo vyjednat v Bruselu výjimku. Pro dopravní stavby, mezi které patří třeba dálnice D3 od Českých Budějovic na hranice s Rakouskem nebo dálnice D6 z Prahy do Karlových Varů, se tak bude muset nechat vypracovat nová EIA.

  • Podívejte se na přehled zde

"Celou výstavbu to zpozdí o měsíce, možná i o roky," přiznal v pořadu Vaše téma generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. Podle něj dříve posouzení trvalo i 60 měsíců. Teď by to ale mohlo být výrazně jednodušší, neboť se posuzuje již jednou posuzovaná stavba. Ministerstvo životního prostředí by podle Kroupy mohlo zvládnout celý proces i za 6 měsíců od převzetí projektové dokumentace.

A jakých staveb se problémy s EIA týkají? Mezi zasaženými stavbami jsou i klíčové projekty jako výstavba dálnice D3 na hranice s Rakouskem, dálnice D35, která by v budoucnu měla tvořit další propojení Prahy a Ostravy, nebo silniční okruh kolem Prahy, tedy dálnice D0.

Neplatná EIA se týká i některých rozestavěných staveb. Mezi nimi také posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří, který by měl být v prosinci dokončen, dálnice D4 u Příbrami nebo dálnice D1 z Přerova do Lipníku nad Bečvou. Těchto staveb se ale zpoždění týkat nemělo a ŘSD nadále doufá, že například dokončení dálnice D8 stihne v termínu, tedy do konce letošního roku.

Potíže s EIA jsou špatnou zprávou také pro některá města, která už vyhlížela výstavbu obchvatu. Neplatná EIA se kromě silničního okruhu kolem Prahy týká také druhé části obchvatu Chrudimi, obchvatů Frýdku-Místku, Znojma, Otrokovic či Nové Paky.

Ministerstvo dopravy se už snaží problémy s EIA aktivně řešit. "ŘSD zadalo na pokyn Ministerstva dopravy u většiny dotčených staveb opakování jarních biologických průzkumů jako nezbytného podkladu pro dokumentaci EIA. Posouzení vlivu na životní prostředí bude probíhat paralelně s dalšími kroky v přípravy stavby - výkupy, přípravou dokumentace pro stavební povolení, archeologickými průzkumy a případně s výběrem zhotovitele. Příprava staveb tedy nebude během procesu EIA "zmražena", čímž bude u drtivé většiny z nich reálný dopad na zahájení stavby minimalizován," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Ministerstvo také navrhlo postup, jak zajistit plné využití prostředků z Operačního programu doprava. Peníze, které měly z eurofondů mířit na dopravní stavby, tak budou využity například na modernizaci vozového parku na železnici.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dálnice D11 se po roce a půl opravila. Třetí pruh stále chybí

23.08.2019 15:50 Řidiči, kteří cestovali v posledních měsících do Prahy po dálnici D11 směrem od Hradce Králové, si…

D35 u Olomouce byla neprůjezdná. Boural kamion, záhy došlo ke karambolu v…

23.08.2019 11:12 Aktualizováno Dálnici D35 u Unčovic na Olomoucku dnes ráno ve směru od Mohelnice na Olomouc zhruba na hodinu…

Noční neštěstí na Břeclavsku. Auto srazilo chodce, zemřel na místě

23.08.2019 09:04 Osobní vůz u Dolních Věstonic na Břeclavsku v noci na dnešek srazil a zabil chodce. Nehoda se stala…

Nový mýtný systém: Jak se zaregistrovat? CzechToll spustil informační…

22.08.2019 17:16 Budoucí provozovatel mýtného systému v Česku CzechToll dnes spustil informační kampaň, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama