Ťok chce zrušit soutěže Českých drah na vlaky za 10 miliard

Praha – Soutěž Českých drah na nákup nových vlaků za více než deset miliard korun bude zřejmě zrušena. Chce se o to zasadit ministr dopravy Dan Ťok. Domnívá se totiž, že nastavené podmínky nahrávají konkrétnímu dopravci.

Přidejte svůj názor

Dan Ťok, ministr dopravy
doporučujeme

Podmínky soutěží podle Ťoka nahrávají jednomu dodavateli, kterým je podle médií plzeňská Škoda Transportation. Napsal to dnes deník E15. I kvůli jiným krokům Českých drah ministr dopravy nevyloučil změny ve vedení podniku.

Dráhy v polovině dubna vypsaly tři výběrová řízení na dodávku elektrických souprav, motorových vlaků a vagonů. Ťok ale už teď uvedl, že bude žádat jejich zrušení. „Podmínky vypsání nahrávají jednomu dodavateli," vysvětluje.

Česká média uvádí, že Škodu Transportation v soutěžích zvýhodňuje krátký čas na homologaci vlaků v tuzemsku i to, že se dráhy nezavazují k odebrání konkrétního počtu souprav, nýbrž mají rozptyl od jedné po několik desítek. Podle ministra ale takové podmínky odrazují velké zahraniční dodavatele, píše E15. České dráhy kritiku odmítly.

Deník také uvedl, že dráhy vypsáním soutěží ignorují plány ministerstva, které chce nové vlaky za evropské dotace kupovat samo a dopravcům je následně půjčovat. A to se šéfovi rezortu dopravy nelíbí. Takový plán podporují soukromí železniční dopravci. Evropská unie dá na české vlaky v příštích letech přes 20 miliard korun.

Ťok v poslední době kritizoval také další krok vedení Českých drah, které minulý týden proti jeho vůli zaplatilo Škodě Transportation 753 milionů z loňské arbitráže v letitém sporu o dodávku 20 lokomotiv. Vedení drah svůj postup zdůvodňovalo hrozbou snížení ratingu, podle Ťoka ale nezaplacení na rating vliv mít nemuselo a dráhy měly počkat na soudní verdikt.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragický víkend: Na silnicích zemřelo šest lidí

18.08.2019 18:44 O uplynulém víkendu zemřelo na českých silnicích při dopravních nehodách celkem šest lidí. Z toho…

Nehoda tří aut zastavila D10 u Mladé Boleslavi, dva zranění

18.08.2019 17:11 Nehoda tří osobních aut uzavřela dnes odpoledne zhruba na hodinu dálnici D10 u Mladé Boleslavi. Dva…

Kremlík pod palbou. Kritika strhala jeho působení v resortu

16.08.2019 18:43 Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se musí vyrovnávat s problémy, které zdědil po svém…

Praha bude mít novou tramvajovou linku, původní plán trasy zmařili…

16.08.2019 15:44 Pražský magistrát se dohodl s ministerstvem kultury na trase tramvajové trati z Vinohradské ulice k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama