Konkurence na železnici? Plán selhal, ČD i přes dotace ve ztrátě, zjistil NKÚ

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na dotovanou osobní vlakovou dopravu a prověřil, jakým způsobem Ministerstvo dopravy zajišťovalo vlakové spoje, jak Českým drahám kompenzovalo ztráty z provozu vlakových linek nebo jak otevíralo trh dalším dopravcům. U Českých drah kontroloři například prověřovali, jestli podnik požadoval kompenzace ztrát z provozování vlakových linek ve správné výši. Největší problém vidí NKÚ v tom, že Ministerstvo dopravy dosud neotevřelo trh pro další dopravce. Podle plánu vlády z roku 2011 přitom mělo jen do konce roku 2015 vysoutěžit čtvrtinu všech dotovaných celostátních linek.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Otevírání trhu bránily především opakující se problémy mezi Českými drahami a dalšími potenciálními dopravci, které mělo ministerstvo vyřešit už minimálně v roce 2011. Jednalo se především o to, jak vyřešit užívání nádraží Českých drah ostatními dopravci. Resort nerozhodl ani o tom, jestli a případně za jakých pravidel by se mělo sjednotit vzájemné uznávání jízdenek mezi přepravními společnostmi. Tyto problémy představují jedny z podstatných důvodů, kvůli kterým ministerstvo nezadalo ani jednu vlakovou linku v otevřené soutěži.

Ministerstvo tak nadále přispívalo pouze Českým drahám jako jedinému dotovanému dopravci na vlakové linky. V roce 2010 dostával podnik za jeden ujetý kilometr 105 korun, v roce 2014 se cena zvýšila o téměř jednu pětinu na 125 korun. Počet ujetých kilometrů, které najely vlaky Českých drah, klesl oproti roku 2010 o více než 12 procent. Celkem dostal podnik v roce 2014 na dotacích 13,4 miliardy korun, z toho 4,2 miliardy od Ministerstva dopravy na celostátní linky a devět miliard od krajů na regionální vlakové linky.

"I přesto byly České dráhy v letech 2010 až 2013 ve ztrátě z provozování osobních vlaků kolem jedné miliardy korun. V roce 2014 byla tato ztráta zhruba půl miliardy korun," konstatuje NKÚ na svém webu.

Přestože dotace na kompenzaci ztrát z provozu vlakových linek se pohybují v řádech miliard korun, Ministerstvo dopravy v roce 2010 až 2015 nekontrolovalo, jestli kompenzace požadované Českými drahami odpovídají skutečným ztrátám. V roce 2014 ministerstvo jednu takto zaměřenou kontrolu sice zahájilo, ale do doby ukončení kontroly NKÚ ji nedokončilo a ani neuvedlo termín, kdy budou známy její výsledky.

Podle NKÚ by otevření trhu snížilo množství peněz, které by stát vyplácel dopravcům v rámci kompenzací ztrát z provozu vlakových linek.

Že otvírání trhu nepostupovalo v minulých letech tak rychle, jak mělo, připustil v reakci mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. "My nicméně liberalizaci dálkové osobní dopravy nebráníme," řekl ČTK. Jako příklad uvedl loni vypsanou soutěž na provozování rychlíků z Plzně do Mostu. "Pro dokončení této soutěže i pravidla dalších tendrů je ale potřeba dořešit otázku, zda současná právní úprava režijního jízdného znevýhodňuje či neznevýhodňuje České dráhy," upozornil. Ministerstvo nyní čeká na rozhodnutí předsedy antimonopolního úřadu.

"Hlavním viníkem toho, že se nesoutěží dotované vlakové spoje, je skutečnost, že nikdo udělal pořádek s Českými drahami coby monopolem objednávané dopravě, které dlouhodobě cíleně jakékoli soutěže blokují," uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Podle RegioJetu jsou výsledky šetření NKÚ správné. "Ale bez toho, že se jimi budou mít ministerstva a vláda povinnost řídit, nemá taková kontrola ani existence samotného NKÚ žádný smysl," dodal Ondrůj.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dálnice D11 se po roce a půl opravila. Třetí pruh stále chybí

23.08.2019 15:50 Řidiči, kteří cestovali v posledních měsících do Prahy po dálnici D11 směrem od Hradce Králové, si…

D35 u Olomouce byla neprůjezdná. Boural kamion, záhy došlo ke karambolu v…

23.08.2019 11:12 Aktualizováno Dálnici D35 u Unčovic na Olomoucku dnes ráno ve směru od Mohelnice na Olomouc zhruba na hodinu…

Noční neštěstí na Břeclavsku. Auto srazilo chodce, zemřel na místě

23.08.2019 09:04 Osobní vůz u Dolních Věstonic na Břeclavsku v noci na dnešek srazil a zabil chodce. Nehoda se stala…

Nový mýtný systém: Jak se zaregistrovat? CzechToll spustil informační…

22.08.2019 17:16 Budoucí provozovatel mýtného systému v Česku CzechToll dnes spustil informační kampaň, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama