Pokutovat řidiče podle příjmů? Ťok má jasno

Praha – Poslanec ČSSD Stanislav Huml chce zavést pokutování řidičů za přestupky podle výše jejich příjmů. Podle ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) ti však jde zcela proti připravenému návrhu změn bodového systému a sankcí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Dan Ťok, ministr dopravy
doporučujeme

Ťok o možné změně mluvil ve Sněmovně při interpelacích, když obhajoval záměr svého úřadu zvýšit pokuty za nejzávažnější dopravní přestupky. 

„Absolutně odmítám, že bych souhlasil s návrhem pokutovat řidiče za přestupky podle výše jejich příjmů. To jde zcela proti připravenému návrhu změn bodového systému a sankcí. Žádného řidiče nikdo nenutí dělat přestupky a ohrožovat většinu slušných účastníků silničního provozu. Naopak námi navrhované změny bodového systému mají postihovat především piráty silnic, kteří dělají přestupky opakovaně a hazardují se životy ostatních lidí. Úpravy bodového systému a sankcí mají být přehlednější a pro všechny má být stejná výše pokut. Navrhované změny diskutujeme s dopravními experty, dáváme možnost občanům se k návrhům vyjádřit na adrese pripominky@mdcr.cz a plánujeme i seminář pro poslance. Chceme celospolečenskou shodu na úpravách bodového systému, která povede mimo jiné ke snížení tragických dopravních nehod a snížení počtu mrtvých na silnicích. Pokutovat řidiče za přestupky podle výše jejich příjmů je podle mého názoru slepá cesta, která k vyšší bezpečnosti na silnicích nepovede." uvedl

Ministr oznámil už loni na podzim svůj záměr zvýšit pokuty za některé přestupky. Dnes to zdůvodnil mimo jiné tím, že „jsou i typy řidičů, na které nic jiného než ta represe neplatí". Pokuty by však neměly být zvyšovány plošně. „Nám jde o to, abychom ty nejzávažnější přestupky, kterém ohrožují lidský život, byli schopni trestat vyššími pokutami," uvedl.

Podle plánu vy se například při vysokém překročení rychlosti v obci o 40 km/h nebo o 50 km/h mimo obec horní sazba pokuty ve správním řízení zvýšila z 10.000 na 25.000 korun. Místo pěti bodů by pak hříšník přišel o šest. Podobně by mělo být trestáno porušení zákazu vjíždění na železniční přejezd.

Opakované spáchání nejzávažnějších přestupků by podle ministra mělo být trestáno odebráním řidičského průkazu. Chystaná novela by naopak u bagatelních přestupků měla dát policii prostor k tomu, „aby byla mnohem více shovívavější", podotkl Ťok.

Noví řidiči by taky měli mít k dispozici nižší celkový počet bodů, který by jim bylo možné za spáchané přestupku odebrat - místo 12ti by jich mohli mít jen šest či sedm, aby za spáchání jednoho závažného přestupky hned nepřišli o řidičský průkaz.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nepřipoutaný řidič se zabil na jihu Čech, narazil do betonového mostku

25.08.2019 17:29 Při dopravní nehodě na Jindřichohradecku zemřel v sobotu večer osmdesátiletý řidič. Vozem narazil…

Sedm zraněných při vážné nehodě. Dálnice D4 byla několik hodin uzavřena

25.08.2019 15:58 Aktualizováno Dálnici D4 na Příbramsku dnes uzavřela nehoda dvou osobních aut a dodávky. Nehoda se stala před…

BMW narazilo do skály a převrátilo se do potoka. Jeden mrtvý, čtyři zranění

25.08.2019 11:47 Jeden člověk zemřel a čtyři lidé utrpěli zranění při noční nehodě osobního auta nedaleko Kokšína na…

Na Českolipsku se srazila motorka s autem. Zemřela žena, čtyři zranění

24.08.2019 19:24 Aktualizováno Při čelním střetu s osobním autem dnes u Kravař na Českolipsku zemřela jednapadesátiletá řidička…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama