Méně mrtvých na silnicích. Země V4 se zavázaly snižovat počet obětí nehod

Praha – Ke snižování počtu dopravních nehod s vážnými následky se dnes po jednání v Praze zavázali státy visegrádské skupiny, Slovinska a Rakouska. Ke snižování počtu smrtelných nehod a vážných zranění se už Česko zavázalo v Národní strategii silničního provozu, která má podobná kritéria jako nynější deklarace a která se také vztahuje k roku 2020.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Dan Ťok, ministr dopravy
doporučujeme

Takzvaná Pražská deklarace odkazuje podle českého ministra dopravy Dana Ťoka na iniciativu EU, jejíž cílem je snížení počtu usmrcených při nehodách mezi roky 2010 a 2020 o polovinu a počet vážných zranění o 40 procent.

Česko má podle něj dobře nakročeno. „My k tomuto cíli směřujeme, teď se v poslední době snižující se tendence vychýlila, věřím ale tomu, že se nám to podaří," uvedl Ťok. Bezpečnost na českých silnicích plánuje ministerstvo posílit hned několika způsoby - výchovou řidičů, zpřísněním postihů, na kterém úřad nyní pracuje, a pravidelnějšími policejními kontrolami na silnicích.

Podle odborníků ale zatím není důvod k radosti. Samostatné oddělení Besip, které má na ministerstvu dopravy na starosti bezpečnost provozu, na konci roku 2015 konstatovalo, že se strategii v posledních letech nedaří plnit a že ji bude nutné revidovat.

Předpoklad 505 úmrtí na silnicích vloni byl překročen už v říjnu, uvedl tehdy vedoucí Besipu Martin Farář. Podle Romana Budského z Týmu silniční bezpečnosti se v ČR tuto strategii dařilo plnit naposledy v roce 2013.Vloni na silnicích zemřelo podle policejních statistik přes 660 lidí, což je ve srovnání s předchozím období nárůst o čtyři desítky.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se srazila tramvaj s autem, zraněná řidička je v nemocnici

21.08.2019 18:36 V Praze na Vinohradské ulici se dnes odpoledne srazila tramvaj s osobním autem. Hasiči museli…

Na Blanensku se srazila auta. Šest zraněných včetně dvou dětí

21.08.2019 11:01 Čelní střet dvou osobních vozů u Ludíkova na Blanensku si dnes vyžádal šest zraněných včetně dvou…

Nová hrozba na silnicích: Češi si zvyšují rychlost e-kol, podle odborníků…

21.08.2019 08:21 Mnozí majitelé elektrokol se nespokojí s maximální rychlostí pro asistované šlapání 25 kilometrů za…

Auto na D1 srazilo chodce, skončil v nemocnici

20.08.2019 20:00 Na dálnici D1 v Praze na úrovni Chodova srazilo dnes pozdě odpoledne auto chodce, do nemocnice ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama