Závody kamionů na dálnici musí skončit. ODS představila program v oblasti dopravy

Praha - ODS dnes představila svůj program v oblasti dopravy. Opoziční strana požaduje zejména větší bezpečnost na silnicích, zkvalitnění veřejné dopravy, zrychlení výstavby silnic a dálnic. ODS také podporuje moderní technologie v dopravě a od ministerstva očekává kompetentnější přístup.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Od letošního ledna reguluje pohyb kamionů nově značka zakazující nákladním vozidlům se v označeném úseku předjíždět. Plošný zákaz předjíždění na celé dálniční síti nicméně ministerstvo dopravy odmítlo s tím, že by pomalu jedoucí nákladní vozidlo dlouhodobě zpomalovalo průjezd pravého pruhu bez toho, aby jej mohly zbylé nákladní vozy předjíždět.

„Prioritou je pro nás zvýšení bezpečnosti dopravy. Vzájemné zdlouhavé předjíždění kamionů na dálnicích musí skončit. Jde o velmi nebezpečný manévr, který brání plynulé jízdě. Proto zakážeme nákladním autům předjíždění na dálnicích, kde jsou dva pruhy. Zároveň na mnoha místech musíme další pruh přistavět, aby kamion mohl bezpečně předjíždět pomalejší auta. Jsme si vědomi potřebnosti kamionové dopravy, ale musíme stanovit taková pravidla, aby kamiony neohrožovaly ostatní řidiče," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Policie by se měla zaměřit na kontrolu skutečně závažných přestupků. Často vidíme zbytečně sníženou rychlost na přehledné silnici, kde policisté čekají na chybu řidičů. To musí přestat. Místo jednoduchého pokutování banálních přestupků by policisté měli důsledněji postihovat nebezpečné chování na silnici," uvedl na webu ods.cz předseda strany Petr Fiala.

„Chceme dát obcím možnost, aby omezily vjezd tranzitních kamionů na své území. Řidiči mnohdy využívají silnice třetí třídy, aby se vyhnuli dálničním poplatkům. Je to velmi bezohledné k obyvatelům měst. Jako starosta Soběslavi vím, o čem mluvím. Je také třeba urychleně dostavit dálnici D3 do jižních Čech. Pokud uspěji v senátních volbách, budu se této problematice věnovat," tvrdí starosta Soběslavi Jindřich Bláha.

Mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix nepovažuje nápad za nejšťastnější. Bezpečnosti by to neprospělo, řekl ČTK.

Podle něj by zákaz zpomalil nejen kamiony v pravém pruhu, ale i ostatní auta v levém pruhu, jejichž řidiči by se báli zařadit do pravého pruhu mezi kamiony. "Bohužel naše dálnice mají tři pruhy, kde by se dalo předjíždět, jen na velice omezených úsecích," poznamenal.

Kromě výstavby třetích pruhů navrhuje ODS v dopravě například snížit byrokracii při přípravě silničních staveb a zvýšit obranu těchto projektů před ideovými odpůrci staveb. Dále navrhuje zavést možnost žádat o registraci vozidla nebo o řidičský průkaz prostřednictvím internetu, nebo platbu pokut platební kartou. Na železnici pak strana navrhuje například privatizaci menšinového podílu Českých drah, od čehož si slibuje zlepšení služeb tohoto státem vlastněného dopravce.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se srazila tramvaj s autem, zraněná řidička je v nemocnici

21.08.2019 18:36 V Praze na Vinohradské ulici se dnes odpoledne srazila tramvaj s osobním autem. Hasiči museli…

Na Blanensku se srazila auta. Šest zraněných včetně dvou dětí

21.08.2019 11:01 Čelní střet dvou osobních vozů u Ludíkova na Blanensku si dnes vyžádal šest zraněných včetně dvou…

Nová hrozba na silnicích: Češi si zvyšují rychlost e-kol, podle odborníků…

21.08.2019 08:21 Mnozí majitelé elektrokol se nespokojí s maximální rychlostí pro asistované šlapání 25 kilometrů za…

Auto na D1 srazilo chodce, skončil v nemocnici

20.08.2019 20:00 Na dálnici D1 v Praze na úrovni Chodova srazilo dnes pozdě odpoledne auto chodce, do nemocnice ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama