Ťok připravuje tendry na zimní údržbu silnic

Praha – Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v pondělí svým kolegům z vlády představí návrh, podle kterého chce jeho rezort vypsat tendery na zimní a běžnou údržbu silnic prvních tříd.

Přidejte svůj názor

Zima, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vítězové ve 14 chystaných soutěžích by měli odpovědnost za stav silnic prvních tříd převzít příští rok v květnu, smlouva má být uzavřena na dobu neurčitou s možností výpovědi po čtyřech letech.

Rezort uvádí, že delší než standardní čtyřleté období, na něž se smlouvy obvykle uzavírají, umožní lépe kompenzovat významnější výkyvy počasí v jednotlivých sezonách a dodavatel může pro delší období lépe kalkulovat náklady, což se odrazí v případném snížení nabídkových cen. Díky tomu by se také podle ministerstva mělo přihlásit více uchazečů.

Už loni ministerstvo dopravy loni neuspělo se soutěžemi na nového správce silnic. Tendry zastavil v létě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na základě stížnosti Správy a údržby silnic Vysočiny. Hodnota loňské zakázky na údržbu v Libereckém, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském kraji a na Vysočině činila 1,3 miliardy korun.

Systém zimní údržby silnic první třídy je momentálně roztříštěný a komplikovaný. Část údržby zajišťují krajské Správy a údržby silnic na základě smlouvy s ministerstvem dopravy. Pro některé regiony vypsala tendry státní příspěvková organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a pět oblastí už dříve v rámci pilotního projektu vysoutěžilo samo ministerstvo dopravy. V dalších 21 oblastech, kterých se týkala loňská zrušená veřejná řízení, úřad proto musel zadat zakázky dosavadním správcům napřímo.

Ministerstvo v materiálu navrhlo další dvě alternativní řešení údržby silnic po roce 2017. První z nich je převedení povinnosti péče o silnice prvních tříd na kraje, které jsou jejich vlastníky a které už v současnosti pečují o silnice druhých a třetích tříd. Druhou možností je pak rozšíření kapacit Ředitelství silnic a dálnic, které vlastními silami spravuje dálniční síť, tak, aby do své správy mohla tato státní organizace zahrnout i silnici první třídy. Ministerstvo i po meziresortním připomínkovém řízení preferuje první uvedenou variantu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se srazila tramvaj s autem, zraněná řidička je v nemocnici

21.08.2019 18:36 V Praze na Vinohradské ulici se dnes odpoledne srazila tramvaj s osobním autem. Hasiči museli…

Na Blanensku se srazila auta. Šest zraněných včetně dvou dětí

21.08.2019 11:01 Čelní střet dvou osobních vozů u Ludíkova na Blanensku si dnes vyžádal šest zraněných včetně dvou…

Nová hrozba na silnicích: Češi si zvyšují rychlost e-kol, podle odborníků…

21.08.2019 08:21 Mnozí majitelé elektrokol se nespokojí s maximální rychlostí pro asistované šlapání 25 kilometrů za…

Auto na D1 srazilo chodce, skončil v nemocnici

20.08.2019 20:00 Na dálnici D1 v Praze na úrovni Chodova srazilo dnes pozdě odpoledne auto chodce, do nemocnice ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama