Jedete na dovolenou autem? Pozor na dálniční úseky a mosty

Praha - Léto je za dveřmi a lidé přemýšlejí, kam pojedou na dovolenou a jaký dopravní prostředek zvolí. Někteří odvážlivci jezdí "na blind" a dávají přednost stopování, jiní si potrpí na luxus v letadle. Najdou se ale i lidé, kteří by za nic nevyměnili jízdu autem, kdy jsou pány svého času. Těmto cestovatelům však mohou jízdu pořádně znepříjemnit různé dálniční poplatky, kvůli kterým se dovolená může pořádně prodražit.

Přidejte svůj názor

Dálnice, ilustrační foto
doporučujeme

Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou autem, dávejte bedlivý pozor na to, kudy vlastně projíždíte. Zejména dálniční úseky jsou totiž často zpoplatněné - ať už prostřednictvím mýtných bran, nebo dálničních známek. Někde navíc platíte i za průjezdy tunelů či přejezdy mostů.

Dálniční známky

Dálniční známky nejsou součástí dopravy pouze v České republice, ale budou je po vás chtít i v takových zemích, jako je Slovensko, Rakousko, Švýcarsko, Maďarsko, Bulharsko či Rumunsko. Právě v Rumunsku vás vyjdou dálniční známky nejlevněji. Za týdenní známku zaplatíte v přepočtu 81 korun, za roční pak 756 korun.

Nejdráž je naopak z krátkodobého hlediska na Slovinsku, kde za týdenní známku zaplatíte v přepočtu 405 korun a za měsíční přes 800 korun. Z dlouhodobého hlediska se příliš nevyplatí Maďarsko - roční dovolená vás tu vyjde v přepočtu na 3438 korun.

Dálniční známky zakoupíte zpravidla na benzínových pumpách, hraničních přechodech nebo na vybraných pobočkách pošty.

Rakousko

Kromě dálničních známek v některých zemích platíte i za průjezd dalších úseků - jako mostů či tunelů. Někde je dokonce zpoplatněn i vjezd do hor. Tyto poplatky se vztahují hlavně na dálnice A9, A10, A11, A13 a S16. 

Švýcarsko

Za průjezd tunelů platíte i ve Švýcarsku. Jmenovitě se jedná u tunely Großer St. Bernhard a Munt la Schera, kde budete muset "obětovat" asi tisícovku. Švýcarsko má i tu zvláštnost, že dálniční známky tu koupíte pouze roční - vyjdou vás na 976 korun.

Bulharsko

Pokud se chystáte do Bulharska, bez dálniční známky se zřejmě neobejdete. Zpoplatněných silnic je tu opravdu mnoho. I tady navíc zaplatíte za přejezd některých mostů, dokonce i za přívozy. Nejdražší je cesta přes úsek Vidin - Kalafat, Oriahovo - Beket, která vás vyjde na nejméně 23 EUR (621 korun).

Rumunsko

Nejlevněji vás dálniční známky vyjdou momentálně v Rumunsku. Za týdenní zaplatíte pohádkových 81 korun! Připlatíte si pouze za cestu přes Dunaj - na mostech z Giurgiu do Ruse, z Fetesti do Constanty a z Giurgeni do Vad ovce zaplatíte od 162 do 300 korun.

Mýtné brány a jiné

Jezdit po Evropě můžete i bez dálničních známek, počítejte ale s tím, že je na většině místech nahrazují mýtné brány, které se vztahují i na osobní automobily. Do této skupiny zemí patří například Chorvatsko, Francie, Itálie, Řecko, Polsko, Srbsko, Anglie nebo třeba Španělsko. Právě v zemi toreadorů je zřejmě nejdráž - poplatky dosahují výše až 8 EUR (270 korun) na 100 ujetých kilometrů, což je s ohledem na kvalitu komunikací velmi přemrštěná cena.

Úplnou výjimkou je Německo, kde jsou řidiči osobních aut od dálničních poplatků zcela ušetřeni. Platí se pouze za vozy nad 12 tun a to v podobě elektronického mýtného. Cena za průjezd začíná na 270 korunách, což je ve vztahu k okolním států cena naprosto přijatelná.

Francie

Francie se s ohledem na velkou rozlohu státu a částkou 9 EUR na 100 kilometrů řadí mezi země s dražšími dálničními poplatky. Přesto se vyplatí použít raději rychlostních silnic a dálnic, než volit zdlouhavé objížďky, kvůli kterým ve finále můžete zaplatit o stovky korun více.

Za průjezd Eurotunelem si ale připlatíte. Jedna cesta vás vyjde nejméně na 800 korun, konečná cena se odvíjí od směru, času a typu vozidla. 

Polsko

Polsko má jednu obrovskou výhodu a to, že dálniční úseky nejsou zpoplatněny všude. K zaplacení všech dálničních poplatků navíc můžete využít i kreditní kartu. Při určení finální ceny je rozhodující hmotnost automobilu, počet úseků dálnice a typ dálnice. Třeba za osm úseků dálnice A1 zaplatíte od 21 do 108 korun, za tři úseky dálnice A2 pak v přepočtu 240 korun. 

Anglie

Pokud se chcete vydat do Anglie, rozhodně si pečlivě promyslete cestu. Nejenže jsou zpoplatněny některé úseky rychlostních silnic a dálnic, ale platíte i za průjezdy některých mostů a tunelů. Ceny se obvykle odvíjejí od času - například průjezd dálnicí M6 vás vyjde od pondělí do pátku v přepočtu na 175 korun, o víkendu na 159 korun a v nočních hodinách na 122 korun. Ceny jsou ale bez přívěsu - za ten si připlatíte asi čtyři eura.

Řecko

Orientační cena za průjezd dálnicí v Řecku se pohybuje mezi pěti až sedmi eury na 100 kilometrů. V okolí Athén je ale soukromá dálnice, tam zaplatíte za osobní automobil asi 75 korun. V Řecku se platí i za průjezdy tunelů. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se srazila tramvaj s autem, zraněná řidička je v nemocnici

21.08.2019 18:36 V Praze na Vinohradské ulici se dnes odpoledne srazila tramvaj s osobním autem. Hasiči museli…

Na Blanensku se srazila auta. Šest zraněných včetně dvou dětí

21.08.2019 11:01 Čelní střet dvou osobních vozů u Ludíkova na Blanensku si dnes vyžádal šest zraněných včetně dvou…

Nová hrozba na silnicích: Češi si zvyšují rychlost e-kol, podle odborníků…

21.08.2019 08:21 Mnozí majitelé elektrokol se nespokojí s maximální rychlostí pro asistované šlapání 25 kilometrů za…

Auto na D1 srazilo chodce, skončil v nemocnici

20.08.2019 20:00 Na dálnici D1 v Praze na úrovni Chodova srazilo dnes pozdě odpoledne auto chodce, do nemocnice ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama