Kdo bude drážním regulátorem? Ťok předložil jméno kandidáta, vláda ho zamítla

Praha - Vláda dnes neschválila návrh ministerstva dopravy postavit do čela nově vznikajícího drážního regulátora bývalého ředitele Drážního úřadu Pavla Kodyma. Vyplývá to z informací tiskového odboru vlády. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) jeho nominaci předložil, i když věděl o předběžném nesouhlasu koaličních partnerů. Před dnešním jednáním kabinetu novinářům řekl, že Kodym by měl dostat šanci. Zdůraznil, že kandidát prošel řádným výběrovým řízením.

Dan Ťok, ministr dopravy
doporučujeme

Kodyma doporučila spolu s bývalým šéfem Českých drah Daliborem Zeleným na post výběrová komise. Původně se o post šéfa úřadu ucházeli čtyři kandidáti, Zelený s Kodymem ale podle hodnocení komise získali stejný počet bodů, výběrový orgán proto nechal konečný výběr na Ťokovi. Podle některých politiků se výběrového řízení účastnilo málo uchazečů, ministr ale považuje zájem za odpovídající nabízenému místu.

Podle zákulisních informací se přitom koaličním partnerům na post ředitele tohoto nezávislého regulačního příliš nelíbí ani jeden z navržených kandidátů.

Takzvaný drážní regulátor (Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře) by měl začít fungovat příští rok v dubnu. Čas pro hledání jeho šéfa tak je ještě během ledna. Úřad bude mít za úkol hlídat rovný přístup státu při přidělování kapacity dopravcům na přeplněných železničních tratích či chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře.

Převzít by tak měl část kompetencí i zaměstnanců Drážního úřadu. Ten je organizací podřízenou ministerstvu dopravy, a nemůže tak plnit funkci nezávislého regulátora, kterého po Česku požaduje EU.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama