Česko by mohlo vyměnit přístavy v Hamburku za jiné území

Berlín/Praha - Šéf Ředitelství vodních cest České republiky Lubomír Fojtů dnes v Berlíně řekl, že by Česko během tří až pěti let mohlo vyměnit dvě svá přístavní území v Hamburku za jinou lokalitu. Pokud by k tomu opravdu došlo, projekt by si vyžádal investice v řádu několika set milionů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

lodní doprava
doporučujeme

ČR má v Hamburku tři přístavní území: Sálský, Vltavský a Peutský přístav. Sálský a Vltavský přístav byly na základě Versailleské smlouvy v roce 1929 propůjčeny Československu na 99 let. Peutský přístav Československo v roce 1929 zakoupilo. Od roku 1993 spravuje přístavní území Česká republika.

"Německo se chystalo na olympijské hry a potřebovalo naše území k tomu, aby tam mohla vzniknout olympijská vesnice," připomíná Fojtů začátek jednání o možné výměně Sálského a Vltavského přístavu za jinou lokalitu. Hamburk už v roce 2015 Česku nabídl území v centrálním přístavu, z pořadatelství olympijských her a tedy i výměny území ale nakonec sešlo.

Nyní je na stole nabídka výměny přístavů za jiné území. "Je to rozhodně plus, protože se tam dostanou námořní lodě, zatímco k našemu dnešnímu území se nedostanou," říká Fojtů, podle něhož i nový areál leží v centrálním hamburském přístavu. "Je to stejně velké jako stávající Sálský a Vltavský přístav dohromady," dodal.

O výměně by měl v nejbližší době jednat český ministr dopravy Dan Ťok a hamburský primátor Olaf Scholz.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČSA kvůli koronaviru okamžitě přerušily svou linku do Koreje

27.02.2020 14:48 České aerolinie s okamžitou platností zastavily kvůli šíření koronaviru provoz své linky do…

Dvě nehody zkomplikovaly provoz na D1 u Brna, havarovalo sedm vozů

27.02.2020 10:35 Aktualizováno Dvě nehody dnes asi dvě hodiny komplikovaly provoz na D1 u Brna, a to na 191. kilometru ve směru na…

U Postoloprt se srazila osobní auta, řidička zemřela na místě

27.02.2020 09:24 Při nehodě dvou osobních aut u Postoloprt na Lounsku dnes ráno zemřela řidička jednoho z vozů.…

Babiš: Cestování do Prahy mají zlepšit delší vlaky a nástupiště

25.02.2020 10:03 Aktualizováno Cestování příměstskými vlaky v okolí Prahy by mělo usnadnit prodloužení souprav a nástupišť. Zvýší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama