Omezení jízd kamionů omezuje i jejich řidiče

Praha – Od začátku července do konce srpna začíná každoročně letní omezení jízd kamionů. Nákladní auta se v určitém čase nedostanou na dálnice a silnice první třídy a dopravní společnosti přicházejí o zakázky. Zatímco řidiči osobních vozů toto dopravní omezení vítají, "kamioňáci" už tak nadšení nejsou.

Kamion - ilustrační foto

Omezení kamionové dopravy začíná každý rok 1. července. Až do 31. srpna pak řidiči kamionů nesmí využívat dálnice a silnice první třídy v daných časech. Tyto zákazy se týkají pátku a víkendů, v pátek zákaz platí od pěti hodin odpoledne do devíti hodin večer. V sobotu pak od sedmi hodin ráno do jedné odpoledne a v neděli od jedné do deseti.

Ministerstvo dopravy tvrdí, že omezení jsou potřebná. V létě prý silnice opravují, což omezuje veškeré řidiče. Zákaz jízdy kamionů však prý má i další důvod. „Vycházíme vstříc běžným řidičům, kteří v létě jezdí na dovolenou,“ uvedl pro server EuroZprávy.cz Zdeněk Neusar za Ministerstvo dopravy.

Letos prý opravují přes 600 kilometrů dálnic a silnic první třídy. „Pro řidiče je to náročné, avšak musí mít s omezeními trpělivost,“ doplnil Neusar. Opravy probíhají na dálnicích D1 a D2 mezi Brnem a Bratislavou, dále i na D5 a D8. I proto je podle něho omezení kamionů žádoucí.

Řidiči nákladních aut a provozovatelé nákladní autodopravy však z omezení rozhodně radost nemají. Podle nich se jedná o zbytečná nařízení, která situaci spíše komplikují. „Rozhodně nám to život neulehčuje, spíš naopak. Není to k řidičům fér. Celý týden jezdí a pak pátek tráví na pumpě, protože nemůžou na silnici,“ komentoval pro EuroZprávy.cz Robert Vancl, majitel nákladní autodopravy.

„Místo toho, aby udělali svou práci a mohli si užít víkend, zcela zbytečně čekají, aby mohli svůj náklad odvézt,“ prohlásil. Lidé si podle jeho názoru neuvědomují, že nákladní doprava je důležitá i pro ně, raději si na kamiony jen stěžují. „Vždyť i rohlíky dneska doveze nákladní auto,“ vysvětlil pro EuroZprávy.cz Jaroslav Ott, který s nákladním autem jezdí přes patnáct let.

Zákazy jízdy navíc komplikují nejen cesty kamionů, ale i zakázky firem. „Kvůli omezením často nepřijedeme na čas, protože musíme zůstat stát. Z toho pak plynou pokuty a penále,“ ujasnil Ott. Pokud řidič nechce porušovat předpisy, musí zastavit.

Pro firmy, které mají přesně určené, na kdy náklad potřebují, je to často důvod pro změnu autodopravce. „Pokud nestíháme termíny, zadavatel se může rozhodnout, že zkusí jiného dopravce,“ míní Ott. Firmy si však většinou příliš nepomohou, protože limity omezují všechny. „Je to prostě nesmysl,“ pokrčil rameny.

Dálnice D1 byla kvůli požáru neprůjezdná. Uzavřena byla i dálnice D8

19.06.2021 21:58 Aktualizováno Požár kamionu, který začal hořet v úseku s dopravním omezením na 170. kilometru D1 u Domašova ve…

Další problémy na dálnicích. Na D35 kvůli teplu praskla silnice, pět nehod

19.06.2021 17:49 Aktualizováno V důsledku vysokých teplot popraskal dnes povrch dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na…

Ženu v Brně zabilo auto, když seděla na lavičce na zastávce

19.06.2021 14:39 Ženu středního věku srazilo dnes před polednem v Brně v Úzké ulici osobní auto, které vjelo na…

Praha postaví metro D, nejprve vznikne úsek z Pankráce na Nové Dvory

17.06.2021 13:15 Aktualizováno Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce na Nové…

Praha zavede parkovací podzóny pro řemeslníky

16.06.2021 15:18 Pražané si v parkovném budou moci přidat 120 hodin pro parkování řemeslníků, kteří k nim jedou. Za…

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Související:

Právě se děje