V Česku řídí desetitisíce devadesátiletých řidičů. Jezdí lépe než mladí

Praha - Občas se objeví zpráva, že nějaký senior zavinil dopravní nehodu a zvednou se hlasy, že by měli být důchodci s řidičským průkazem častěji kontrolováni, zda jsou zdraví. Statistiky ministerstva dopravy a Policie však hovoří jasně, lidé v důchodovém věku způsobí zdaleka nejméně nehod. Podle České lékařské komory jsou navíc kontrolováni dostatečně a problémy jsou spíše o jednotlivcích.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Senioři jezdí bezpečně
doporučujeme

Senioři ve věku 70 let a starší jsou nejopatrnější ze všech a způsobí nejméně nehod. Vyplývá to ze statistik, které pro server EuroZprávy.cz poskytli mluvčí ministerstva dopravy a Policie ČR.

img-responsive

Řidičské průkazy podle věku (srpen 2017) | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Na grafu vidíte kolik řidičských průkazů je ve které věkové skupině k srpnu 2017.

img-responsive

Statistika dopravních nehod dle věku za roky 2012 - 2016 včetně | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Tady je znázorněno kolik dopravních nehod která skupina způsobila. Statistika je za pět lety mezi roky 2012 a 2016 včetně. U zhruba 20% případů zůstal viník neurčený, tato část je do statistiky také zahrnuta.

Při pohledu na grafy vypracované z oficiálních statistik zjistíte, že nejméně nehod páchají lidé starší 70 let a hned za nimi jsou mladí řidiči do 20 let. Nejvíce dopravních nehod mezi lety 2012 - 2016 způsobila věková skupina 30-39 let.

Pokud však údaje o nehodovosti zkombinujeme s údaji o počtu řidičských průkazů, ukáže se, že zdaleka nejhorší jsou v tomto ohledu řidiči mladší, než 20 let. V současné době mezi nimi je 90 973 řidičských oprávnění. Zas posledních 5 let řidiči spadající do věkové skupiny způsobili 18530 nehod, to je v průměru 3706 nehod ročně.

Pokud dvě hodnoty vydělíme, je to jako by každý 25. mladý řidič ročně boural. Čím jsou řidiči starší, tím méně nehod způsobují. A v případě skupiny starší 70 let bourá jen každý 276. řidič.Ze statistik tak vyplývá, že senioři jsou za volantem více, než desetkrát opatrnější, než lidé ve skupině do 20 let. 

Vzhledem k tomu, že údaje o nehodovosti jsou brané za 5 let a statistika řidičských průkazů je momentální, může dojít k drobné statistické odchylce.

Lékaři důchodce kontrolují pravidelně

„Důchodci mají povinnost chodit pravidelně na kontroly, vyplýtvá to ze zákona,“ uvedl pro náš server Michal Sojka z České lékařské komory. Podle něj se s věkem může změnit zdravotní stav. Hrozí prý například zhoršení zraku, negativně se může projevit cukrovka a nebo nastat mrtvice.

„Jde hodně o náhled samotného pacienta. V případě, že není jasná diagnóza, která by v řízení zamezovala, tak stačí když řekne, že je všechno v pořádku. Doktor pak nemá důvod mu oprávnění brát,“ popsal Sojka s tím, že situace se však třeba za týden úplně jiná. „Je to hlavně na zodpovědnosti pacienta, který by sám měl svůj zdravotní stav odhadnout,“ řekl Sojka.

Ve statistikách najdeme i kuriozity

img-responsive

Podrobněji rozdělená statistika počtu řidičských průkazů | foto: Tomáš Sůsa / EuroZpravy.cz / INCORP images

Předchozí graf byl zjednodušený pro potřeby porovnání s méně podrobnými statistikami Policie. Při pohledu na tento zjistíte, že v České republice vlastní řidičský průkaz téměř 50 000 osob starších 88 let. Kolik máme stoletých řidičů se bohužel zjistit nepodařilo, protože údaje neexistují. „Dále se statistika nesleduje, počet řidičů starších 99 let se bude pohybovat v desítkách," uvedl pro EuroZprávy.cz mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold, který nám čísla poskytl.

Mezi další zajímavosti z hlubin statistik ministerstva dopravy například patří, že v současnosti existuje celkem 202 osob ve věku 99 let, které mají platný řidičský průkaz na traktor, 176 takto starých řidičů si udržuje "papíry" na kamion a 11 osob v tomto věku může řídit autobus s přívěsem. Na druhé straně překvapí 1368 čerstvě plnoletých řidičů kamionu, z nichž 28 může usednout i za volant největších strojů v kategorii CE. Zajímavé je taky, kolik osmnáctiletých má zájem o oprávnění řídit traktor - je jich 2367. 

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákladní vůz narazil v Benešově do autobusu s 50 dětmi

25.03.2019 16:55 Aktualizováno Nákladní auto převážející dlouhé klády dnes ráno v Benešově narazilo do školního autobusu, v němž…

Smrtelná nehoda na Pardubicku. Zahynuli dva lidé, další je zraněn

24.03.2019 22:00 Aktualizováno Při čelním střetu dvou osobních aut u obce Bezděkov na Pardubicku zemřeli dnes večer oba řidiči.…

Motorkář při závodech na Plzeňsku vlétl do diváků, čtyři zranění

24.03.2019 15:33 Aktualizováno Motorkář při motokrosových závodech v Merklíně na Plzeňsku vletěl do diváků a zranil čtyři muže ve…

D10 zůstává na 7. km zavřená, bourání mostu se prodloužilo

24.03.2019 13:08 Dálnice D10 zůstává na 7. km v obou směrech uzavřená. Prodloužily se práce při bourání mostu u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama