České dráhy zavedly kupé pouze pro ženy. Co na to ombudsmanka?

Brno - Takzvaná dámská kupé v některých vlacích Českých drah (ČD) podle veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové muže nediskriminují.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Vlaky
doporučujeme

Kupé podle ombudsmanky sledují legitimní cíl zvýšit pocit bezpečí cestujících žen, tedy i zvýšit zájem žen o cestování vlakem. Ombudsmanka řešila několik stížností na kupé. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Speciální kupé pro ženy České dráhy po inspiraci v zahraničí zavedly v roce 2012, jsou ve vybraných spojích. Mají do nich přístup pouze ženy, mužští cestující musí jinam. Podle dřívějšího vyjádření drah některým ženám není příjemné sedět v uzavřeném prostoru s muži, necítí se bezpečně, mnohdy tak raději volí jízdu autobusem. Vyhrazená kupé mají zvýšit jejich bezpečnost a přilákat zpět k cestování po železnici.

Muži podle ombudsmanky ve stížnostech poukazovali na problémy, s nimiž se při cestování vlakem setkali. Jeden například musel opustit dámské kupé na základě požadavku spolucestujících žen a měl pak problém najít v přeplněném vlaku volné místo. Další cestoval s manželkou a průvodčí se dotázal ostatních žen v dámském kupé, jestli jim přítomnost muže nevadí. Stěžovatelé se těmito situacemi cítili dotčeni a považovali je za diskriminační.

Zvyšovat pocit bezpečí a zájem žen o cestování vlakem je podle ombudsmanky legitimním cílem, kterého lze zřizováním dámských kupé dosáhnout. "Důležitá je skutečnost, že dámská kupé nemohou výrazněji omezit, nebo dokonce vyloučit přístup mužů k vlakové dopravě, protože tato kupé nejsou zřizována ve všech vlacích. Tam, kde dámská kupé jsou, představují pouhých šest míst v celém vlaku," uvedla Šabatová.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další neštěstí na přejezdu. Vlak v Černošicích srazil a usmrtil člověka

18.07.2019 08:33 Osobní vlak dnes ráno srazil a usmrtil člověka na železničním přejezdu vedle zastávky v Černošicích…

Dálnice D3 protne Posázaví? Na Babiše čekali odpůrci, nadávali mu přes…

17.07.2019 19:42 Aktualizováno Výstavba středočeského úseku dálnice D3 na jih Čech by měla začít v roce 2024, kdy bude zároveň…

Na Znojemsku se zabil řidič, patrně nedal přednost

17.07.2019 19:24 U Miroslavi na Znojemsku na silnici 1/53 dnes před 16:00 zemřel starší řidič osobního auta, patrně…

Babiš slibuje: Nový úsek Pražského okruhu bude otevřen v roce 2024

17.07.2019 17:24 Řidiči budou moci využít nový úsek Pražského okruhu spojující dálnici D1 s pražskou částí Běchovice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama