Máte Škodovku? Máte problém. Která auta se v Česku nejvíce kradou?

Ten pocit bohužel zná spousta českých řidičů. Spěchají ráno do práce, přijdou na parkovací místo kde ještě večer stál jejich oplechovaný miláček, rázem ale zažijí šok. Auto je fuč a jim tak zbude jen vztek a oči pro pláč.

Přidejte svůj názor

Zloději aut
doporučujeme

Mohli ale této nepříjemné zkušenosti dotčení řidiči nějak předejít? Jistě, mohli si automobil lépe zabezpečit. Ale možná mohli udělat ještě něco a to vybrat si jinou značku. Některé typy vozů se totiž kradou více, zatímco jiných jako by se zloději báli.

Dobrá zpráva na úvod – počet krádeží motorových vozidel se v Česku (opět) meziročně snížil. Podle statistik ministerstva vnitra bylo v roce 2017 v Česku ukradeno 3594 automobilů. O rok dříve to přitom bylo 4920 automobilů.

Počet krádeží klesá již dlouhodobě. Nejhorší situace byla v 90. letech, ale ještě v roce 2003 počet ukradených vozů přesáhl 24 tisíc. V roce 2008 to bylo něco málo přes 18 tisíc. Pod 10 tisíc klesl počet krádeží poprvé v roce 2014.

Ve velkém ale stále ještě dochází k vykrádání věcí ze zaparkovaných vozidel. Loni se tak stalo ve 13 tisících případů. Kradly se rovněž motorky, loni jich zmizelo přes 400. Zloději se zaměřili také na součástky automobilů, v roce 2017 jich ukradli přes 4 tisíce.

A které automobily se kradou nejčastěji? Stále vede tuzemská značka Škoda. Těch v roce 2017 zmizelo 1511. Většina z toho (797) byly modely typu Octavia. Zmizelo ale také například 10 dnes již téměř muzejních "stopětek".

Na druhém místě v počtu ukradených kusů skončily Volkswageny. Loni majitelé přišli o 512 vozů této značky. Zloději také ukradli 312 Fordů a 268 Renaultů. Na samém chvostu žebříčku se drží Citroeny, těch zmizela necelá stovka, konkrétně 94.

Pokud o automobil přijdete, jak velkou máte šanci, že policie pachatele dopadne? Moc velkou ne. Objasněnost krádeží automobilů sice loni stoupla, pořád ale dosahuje pouhých 29%. Více než dvě třetiny řidičů tak nikdy nezjistí, kam jejich automobil zmizel.

Kde se automobily kradou nejvíce? Vede Praha. V hlavním městě byla odcizena plná čtvrtina všech automobilů ukradených na území ČR. Ve velkém se krade také v Libereckém a Středočeském kraji. V nich co do počtu zmizelých aut vedou okresy Liberec, respektive Kladno.   

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlíček bude řídit dvě ministerstva až do voleb? ČSSD a KSČM prskají

21.01.2020 15:44 Vládní ČSSD i komunisté, kteří tolerují kabinet, by upřednostňovali, aby vicepremiér Karel Havlíček…

Havlíček odbyl kritiky. Dvě ministerstva prý zvládne, sestaví tým "srdcařů"

21.01.2020 15:29 Ministerstva dopravy a průmyslu mají spoustu společných průsečíků, je proto možné je řídit obě…

Kremlík tak úplně nekončí? Babiš s ním má na ministerstvu ještě plány

21.01.2020 13:42 Končící ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) by mohl zůstat v resortu a zabývat se některými…

Otřesný stav českých silnic? Reportéři ČT zjistili, že jsme na tom hůř,…

21.01.2020 11:44 Pokud byste se chtěli vypravit z jedné strany naší země na druhou, pravděpodobně byste sedli do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama