Metro D "spolklo" již přes 800 miliard

Praha - Příprava stavby trasy metra D již vyšla Prahu prostřednictvím dopravního podniku (DPP) na 805 milionů korun. Nejvíce stálo získání územního rozhodnutí pro stavbu metra. Novinářům to dnes řekli zástupci DPP. Další asi jednu miliardu korun má stát geologický průzkum, jehož zahájení plánuje podnik na třetí čtvrtletí letošního roku. Metro D z Pankráce do Písnice by předběžně mělo vyjít na 39,7 miliardy.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Metro
doporučujeme

Náklady spojené s projektem a vydáním územního rozhodnutí byly 843 milionů korun. Částka zahrnuje rovněž náklady na získání vyjádření EIA, v kterém je posuzován vliv stavby na životní prostředí, a kroky směřující k získání stavebního povolení. To DPP ještě nezískal. Příprava stavby spolkla dalších 133 milionů korun a po zhruba 50 milionech zaplatil podnik za studie a právní poradenství.

Podnik potřebuje ke stavbě trasy 655 pozemků, které mají 162 vlastníků. Podnik se zatím domluvil se 14 z nich.

Právě kvůli váznoucímu výkupu pozemků plánuje DPP založit společný podnik s firmou Penta. To by umožnilo vykoupit pozemky za vyšší než odhadní ceny, což DPP ani magistrát nesmí. Podnik by se nepodílel na výstavbě samotného metra, tedy tunelů nebo technologií. Z celkových nákladů na stavbu trasy by řešil společný podnik část stavby za 6,5 miliardy. Základní kapitál podniku by byl 650 milionů a DPP by byl vlastníkem 49 procent.

Proti vzniku podniku se postavili někteří politici. Mezi nimi jsou například v městském zastupitelstvu Piráti a námitky má i Trojkoalice (Zelení, STAN, KDU-ČSL), která spolu s ANO a ČSSD v hlavním městě vládne. Náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) uvedla, že Praha nebude mít nad společností dostatečnou kontrolu. Právnička Hana Marvanová, která je jedničkou STAN pro komunální volby, označila plán za potenciální novou opencard, když podle ní není jasné, proč by měl mít soukromý partner většinu.

Vedení DPP dnes výtky odmítlo, kontrolu veřejnost ani město prý neztratí. Zajišťují to prý mimo jiné záruky ve smlouvách.

V první fázi má vzniknout úsek Pankrác - Olbrachtova. Následně bude stavba prodloužena do plánované zastávky Nové Dvory a pakž do konečné Depo Písnice. Kromě úseku z Pankráce do Písnice má vést metro D také z Pankráce na náměstí Míru. O stavbě této části trasy se zatím nerozhoduje. Na nové lince budou jezdit vlaky bez řidiče. Metro D z Písnice až na Náměstí Míru vyjde podle odhadů na 50 miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní silnici na Chebsku zatarasil spadlý strom, havarovala kvůli němu…

23.02.2020 20:18 Na hlavní silnici první třídy z Hazlova do Aše na Chebsku spadl dnes odpoledne strom. Bourala kvůli…

Na D4 havarovala tři osobní auta, dálnice byla nedaleko Prahy neprůjezdná

23.02.2020 15:51 Aktualizováno Dálnici D4 u Mníšku pod Brdy nedaleko Prahy dnes odpoledne uzavřela nehoda tří osobních aut. Obešla…

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, dva lidé utrpěli zranění

23.02.2020 15:07 V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl dnes vinou silného větru strom na autobus v zastávce u…

Havlíček: Letošní rozpočet fondu dopravy bude o 20 miliard vyšší

23.02.2020 15:04 Aktualizováno Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos proti plánům o 20 miliard korun…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama