Nové majáčky či výhody pro ekořidiče. Novela o provozu vozidel míří ke schválení

Praha - Motoristé by mohli pro svá auta poháněná elektřinou nebo vodíkem žádat o ekologické registrační značky označené písmeny EL, které by jim v budoucna mohly přinést některé výhody. Policisté, hasiči i záchranná služba by mohli používat nově modročervené majáčky. Vyplývá to z pozměňovacích návrhů, které dnes předložili poslanci ve Sněmovně ve druhém čtení novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Vládní předloha řeší hlavně fungování stanic technické kontroly a emisních kontrol, sešla se k ní ale řada pozměňovacích návrhů.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nabíjecí stanice pro elektromobily
doporučujeme

S návrhem na zavedení ekologických registračních značek přišel Martin Kolovratník (ANO), který uvedl, že na něm pracoval s ministerstvy dopravy a životního prostředí. Návrh je podle něj inspirován ze zahraničí. Vozidla s takovými značkami by mohla mít různé výhody. V budoucnu by například nemusela platit za dálnice, mohla by využívat některé jízdní pruhy nebo mít snazší vjezd do městských center. Za graficky odlišenou registrační značku by se neplatil poplatek.

Předseda výboru pro bezpečnost Radek Koten navrhuje, aby vozidla policie, hasičů a záchranné služby mohla používat kromě modrých majáčků majáčky s modrou a červenou barvou. Argumentuje hlavně tím, že tato kombinace barev bude na silnicích lépe viditelná. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) tento návrh podpořil.

Martin Kupka (ODS) vznesl návrh, aby stát informoval vlastníky vozidel, kteří mají datovou schránku, prostřednictvím této schránky o tom, že jim za dva měsíce skončí platnost technické kontroly. Mělo by se tak předejít situacím, kdy se o propadlé technické kontrole dozví třeba až při policejní kontrole.

Vládní novela se týká zejména stanic technické kontroly vozidel a měření emisí. V případě stanic technické kontroly předloha zejména v souladu s evropskou směrnicí zruší zákaz jejich propojení s autoservisy. V souladu s unijní úpravou se zákaz přenese na kontrolní techniky, kteří technické prohlídky vozidel provádějí.

Poslanec Pirátů Ondřej Polanský navrhl zachovat oddělení stanic technické kontroly od autoservisů nebo prodejců aut tak, jak to požaduje už nynější zákon. Uvádí, že kontrolní technici budou v případě vládní verze ve stejném konfliktu zájmů, jako jejich zaměstnavatelé. Vládní předloha stanoví, že kontrolní technici u technických i emisních kontrol nesmí být odměňování způsobem, který by je motivoval ke zkreslování výsledků prohlídek.

Předloha také stanoví, že měřit množství vypouštěných výfukových zplodin u vozidel budou moci nadále již existující samostatné stanice měření emisí. Předpokládá, že po uplynutí pětiletého přechodného období budou všechny stanice technické kontroly poskytovat i tuto službu jako součást jednotné technické kontroly vozidel.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidiče čeká v létě horor: Dálniční provoz omezí přes 40 uzavírek, na D1…

25.06.2019 12:43 Přes 40 uzavírek omezí během letních prázdnin provoz na českých dálnicích. Největší komplikace lze…

Auto na Náchodsku vjelo do protisměru a smetlo cyklistu, na místě zemřel

25.06.2019 08:44 Muž vedoucí kolo zemřel dnes ráno při srážce s dodávkou u Bohuslavic na Náchodsku. Auto cyklistu…

Doprava mezi Prahou a Berounem zkolabovala. Příčina poruchy na trati…

24.06.2019 14:10 Aktualizováno Porucha trakčního vedení zastavila dnes ráno provoz na trati mezi Prahou a Berounem. Omezení se…

České dráhy pod politickým vlivem? Agentura Moody's vydala varovnou zprávu

24.06.2019 10:49 Změny ve vedení Českých drah mohou ohrozit naplňování strategie firmy, varovala ratingová agentura…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama