Změna sankcí za dopravní přestupky? Muž žene neobvyklý spor až k Ústavnímu soudu

Praha - Vláda se bude na své středeční schůzi zabývat tím, zda přistoupí k řízení před Ústavním soudem, který řeší případnou změnu v ukládání postihů za přestupky v silničním provozu. Příslušnou ústavní stížnost podal muž, jemuž úřady na rok zakázaly usednout za volant, protože v práci řídil jiný typ vozidla, než k jakému měl řidičské oprávnění. Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že ministerstva dopravy, vnitra i spravedlnosti jsou proti zrušení napadeného ustanovení zákona.

Přidejte svůj názor

Praha

Muž, který se obrátil na Ústavní soud, obstarává technické služby pro obci Žichlínek u Lanškrouna. Řidičské oprávnění má pro osobní vozy a pro traktory, a to i s přívěsem. V únoru 2016 při výkonu práce popojel na trase dlouhé jeden kilometr vozidlem s přívěsem, které spadá do jiné kategorie.

Úřady to vyhodnotily jako nedbalostní přestupek a muži uložily roční zákaz řízení a pokutu 25.000 korun. Postupovaly přitom podle ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích, podle nějž se za daný přestupek ukládá pokuta "od 25.000 Kč do 50.000 Kč" a zákaz činnosti "od jednoho roku do dvou let".

Stěžovatel ke své stížnosti proti rozhodnutí úřadů připojil návrh, aby soud hranici 25.000 korun a jednoho roku zrušil jako neústavní a nepřiměřenou, a dal tak úředníkům větší prostor pro zvážení okolností konkrétních posuzovaných případů. Požaduje také zrušení dalšího zákonného ustanovení, podle nějž nelze sankci za přestupek odpustit.

Muž upozorňuje mimo jiné na to, že uložená sankce je pro něj likvidační, protože při ročním zákazu řízení by přišel o práci. Poukázal také na to, že sice neměl příslušné řidičské oprávnění stanovené právním předpisem, měl ale oprávnění pro řízení větších a složitějších souprav. S vozidlem prý navíc popojížděl v místě, kde byl slabý provoz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kamion v Třinci sestřelil dodávku. Čtyři mrtví, tah na Slovensko je uzavřen

11.11.2018 19:46 Aktualizováno Čtyři lidé dnes brzy ráno zemřeli a dva byli zraněni při nehodě na silnici číslo 11 v Třinci…

Česko zažilo nejtragičtější týden. Na silnicích zemřely desítky lidí

11.11.2018 15:58 Končící týden byl zřejmě na českých silnicích nejtragičtější v letošním roce. Podle předběžných…

Autobus plný dětí se vyboural na Příbramsku. Sjel do příkopu a narazil do…

11.11.2018 10:55 Aktualizováno U Věšína na Příbramsku havaroval dnes ráno kolem 8:30 autobus s mladými fotbalisty. Při nehodě se…

Dálnice D35 se po osmi hodinách otevřela. Převrátil se na ni kamion

10.11.2018 21:08 Aktualizováno Po osmi hodinách se podařilo zprovoznit dálnici D35 u Olomouce, kde se dnes převrátila cisterna.

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama