Povinná výbava aut se změní. Jak to bude s lékárničkami?

Praha - Ministerstvo dopravy připravilo vyhlášku, podle které by se povinná výbava vozidel měla od října zmenšit. Nově by už v autech nemusely být náhradní žárovky nebo pojistky, řidiči navíc již nebudou muset měnit lékárničku po vypršení doby použitelnosti.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

auto, moto

Změny vyhlášky ještě projedná Legislativní rada vlády. "Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci," uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). V lékárničce již nebudou nutné nůžky, které se příliš nevyužívaly.

Návrh také zjednodušuje povinnost mít ve vozidle náhradní kolo a výbavu nutnou pro jeho výměnu. Vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet, a zároveň indikují defekt. Vozidla také mohou mít místo rezervy prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky.

"Třetí výjimkou jsou pak vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky," dodal Ťok.

Autolékárničky bylo dosud nutné po vypršení jejich trvanlivosti vyměnit, jinak řidičům hrozila při silniční kontrole pokuta až 2000 korun. Autolékárnička dosud musí obsahovat obvazy, trojcípý šátek, hladkou náplast i s polštářkem, škrticí obinadlo, plastovou roušku, pryžové rukavice, isotermickou fólii a zahnuté nůžky. Ministerstvo navrhuje šátek, nůžky, náplast s polštářkem a plastovou roušku vypustit.

"Změny jsme jako Český červený kříž připomínkovali. Šátek se používal ke znehybnění končetin. Zřejmě se usoudilo, že sanitka přijede tak rychle, že znehybnění není třeba," řekl ČTK prezident Českého červeného kříže Marek Jukl. Podobně ani na náplasti podle něj záchrana života neleží. 

Dosud pokuta řidičům hrozila i v případě, kdy byl prošlý pouze jeden z komponentů. Nevadí podle Jukla ani to, že se prošlé autolékárničky nebudou muset měnit. "Obvazový materiál, pokud je suchý a v neporušeném obalu, si sterilitu zachová," vysvětlil. Výměna lékárniček se ale ČČK hodila, protože prošlé získával pro výuku.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odtah auta z ulice? Na řidiče čekají změny, poslanci ANO přišli s novým…

16.12.2018 10:04 Vlastníci silnic a veřejných parkovišť možná dostanou širší práva odstraňovat z nich odstavené…

Noční nehoda na D1 způsobila škodu za 1,5 milionu. Dálnice stála tři hodiny

16.12.2018 09:39 Noční hromadná nehoda na 23. kilometru dálnice D1 způsobila škodu zhruba 1,5 milionu korun, nikdo…

Dálnice D1 je uzavřena. V obou směrech leží poházená auta

15.12.2018 22:46 Aktualizováno Na dálnici D1 havaroval kamión převážející auta. Ta se momentálně nachází rozházená v obou směrech…

Jak vypadá práce silničářů? Pro údržbu silnic a dálnic platí striktní…

15.12.2018 16:35 Páteřní dálnici D1 v týdnu paralyzovaly kolony, i dnes jsou mnohde silnice sjízdné jen s opatrností…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama