Výpadovku z Prahy ochromila silně zapáchající látka, uzavírka až do neděle

Zřejmě až do neděle bude uzavřena část pražské Strakonické ulice před Lahovickým mostem ve směru z centra. Na frekventovanou silnici dnes ráno vytekl výživový koncentrát pro dobytek, který převáželo nákladní auto. Vozovku čistí specializovaná firma a část silnice bude poté možná potřeba odfrézovat. Vyplývá to z informací pražského magistrátu, hasičů a firmy odklízející kyselou látku ze silnice. Řidiči jedoucí z Prahy musí místo nehody objíždět přes Velkou Chuchli.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Dopravní kolaps v Praze

"Na nákladním vozidle ve Strakonické ulici se poškodila nádrž s kapalinou, která částečně unikla na komunikaci," uvedli dnes ráno na twitteruhasiči. Jejich mluvčí Kateřina Suchánská později upřesnila, že se na vozovku dostal výživový koncentrát, jehož součástí je methionit, což je jedna ze základních aminokyselin tvořících bílkoviny.

Silně zapáchající kyselá látka znečistila vozovku v délce zhruba tří kilometrů. Motoristům, kteří kapalinou projeli, hasiči doporučují oplachovat auto velkým množstvím vody se zásaditou látkou, například mýdlovým roztokem.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana bude Strakonická ulice mezi Dostihovou ulicí a Lahovickým mostem uzavřena zřejmě až do neděle. "Odstranění kyseliny, která vytekla na silnici, bude trvat déle, jelikož po jejím odklizení bude muset Technická správa komunikací část silnice vyfrézovat," uvedl Hofman. Dodal, že rozlitá chemikálie se nedostala do kanalizace ani do vody.

Na úklidu znečištěného úseku nyní pracuje kolem 30 lidí z firmy Dekonta. Vedoucí její divize Ekologické havarijní služby Vojtěch Musil ČTK řekl, že teprve po odklizení rozlité látky se uvidí, jestli bude potřeba vozovku kompletně opravit, tedy i vyfrézovat. "Může to zhrubnout, mechanicky se poškodit a může být nezbytné to pak celé opravit, ale to neumím teď říct," uvedl Musil.

Rozlitou látku je podle něj nyní třeba chemicky zneutralizovat, poté se směs, která reakcí vznikne, posbírá a zlikviduje jako nebezpečný odpad. Jak dlouho bude čištění trvat, nedokázal Musil odhadnout, minimálně ale do dnešního večera. "Jsme tam relativně krátce a je to hrozně dlouhý úsek. Odhad je minimálně dneska do večera, ale spíš i déle," dodal.

Pražský deník po nehodě napsal, že se mohla na silnici vylít kyselina máselná, kterou některé firmy nabízejí jako zvýrazňovač chuti návnad na ryby nebo krmiva pro dobytek. "Mohu vyvrátit, že se jednalo o kyselinu máselnou," řekla v reakci na to ČTK mluvčí hasičů.

Nehoda znamená problém i pro městskou hromadnou dopravu a příměstské autobusové linky, které jezdí po odklonové trase a některé spoje nabraly zpoždění v řádu desítek minut. Vyplývá to z informací na webuspolečnosti Ropid, která má na starosti hromadnou dopravu v Praze a okolí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na dopravní stavby půjde 86,3 miliardy korun, schválila vláda

17.10.2018 08:55 Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány zejména stavby…

Praha nebude jediná. Metro zřejmě bude jezdit i v dalším kraji

16.10.2018 15:33 Nová trasa D pražského metra měla být v roce 2018 už v provozu. Nakonec je však její stavba teprve…

Začne další etapa průzkumu Hlávkova mostu, částečně omezí provoz

16.10.2018 14:51 Další etapa podrobného průzkumu Hlávkova mostu, který je dlouhodobě ve špatném stavu, začne ve…

Smrt na železničních přejezdech: Česko je dle NKÚ nejhorší v Evropě,…

15.10.2018 08:55 Aktualizováno Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na bezpečnost železničního provozu a cestujících v letech…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama