Výpadovku z Prahy ochromila silně zapáchající látka, uzavírka až do neděle

Zřejmě až do neděle bude uzavřena část pražské Strakonické ulice před Lahovickým mostem ve směru z centra. Na frekventovanou silnici dnes ráno vytekl výživový koncentrát pro dobytek, který převáželo nákladní auto. Vozovku čistí specializovaná firma a část silnice bude poté možná potřeba odfrézovat. Vyplývá to z informací pražského magistrátu, hasičů a firmy odklízející kyselou látku ze silnice. Řidiči jedoucí z Prahy musí místo nehody objíždět přes Velkou Chuchli.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Dopravní kolaps v Praze

"Na nákladním vozidle ve Strakonické ulici se poškodila nádrž s kapalinou, která částečně unikla na komunikaci," uvedli dnes ráno na twitteruhasiči. Jejich mluvčí Kateřina Suchánská později upřesnila, že se na vozovku dostal výživový koncentrát, jehož součástí je methionit, což je jedna ze základních aminokyselin tvořících bílkoviny.

Silně zapáchající kyselá látka znečistila vozovku v délce zhruba tří kilometrů. Motoristům, kteří kapalinou projeli, hasiči doporučují oplachovat auto velkým množstvím vody se zásaditou látkou, například mýdlovým roztokem.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana bude Strakonická ulice mezi Dostihovou ulicí a Lahovickým mostem uzavřena zřejmě až do neděle. "Odstranění kyseliny, která vytekla na silnici, bude trvat déle, jelikož po jejím odklizení bude muset Technická správa komunikací část silnice vyfrézovat," uvedl Hofman. Dodal, že rozlitá chemikálie se nedostala do kanalizace ani do vody.

Na úklidu znečištěného úseku nyní pracuje kolem 30 lidí z firmy Dekonta. Vedoucí její divize Ekologické havarijní služby Vojtěch Musil ČTK řekl, že teprve po odklizení rozlité látky se uvidí, jestli bude potřeba vozovku kompletně opravit, tedy i vyfrézovat. "Může to zhrubnout, mechanicky se poškodit a může být nezbytné to pak celé opravit, ale to neumím teď říct," uvedl Musil.

Rozlitou látku je podle něj nyní třeba chemicky zneutralizovat, poté se směs, která reakcí vznikne, posbírá a zlikviduje jako nebezpečný odpad. Jak dlouho bude čištění trvat, nedokázal Musil odhadnout, minimálně ale do dnešního večera. "Jsme tam relativně krátce a je to hrozně dlouhý úsek. Odhad je minimálně dneska do večera, ale spíš i déle," dodal.

Pražský deník po nehodě napsal, že se mohla na silnici vylít kyselina máselná, kterou některé firmy nabízejí jako zvýrazňovač chuti návnad na ryby nebo krmiva pro dobytek. "Mohu vyvrátit, že se jednalo o kyselinu máselnou," řekla v reakci na to ČTK mluvčí hasičů.

Nehoda znamená problém i pro městskou hromadnou dopravu a příměstské autobusové linky, které jezdí po odklonové trase a některé spoje nabraly zpoždění v řádu desítek minut. Vyplývá to z informací na webuspolečnosti Ropid, která má na starosti hromadnou dopravu v Praze a okolí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začaly zátěžové testy mostů v Praze u Vltavské, vjíždějí na ně naložené…

23.02.2019 20:02 Tři plně naložené kamiony začaly dnes po sedmé hodině večer testovat pohyby mostů u stanice metra C…

Krušný týden pro železničáře: Za vážnými incidenty jsou potíže techniky a…

23.02.2019 17:50 Nejspíš technické problémy a lidské chyby způsobily v tomto týdnu už tři mimořádné události na…

Masakr na kolejích byl blízko. Průjezd expresu u Plzně na červenou šetří…

23.02.2019 16:27 Drážní inspektoři, dopravce i policie zatím šetří, proč v pátek večer strojvůdce expresu z Prahy do…

V Českých Budějovicích se srazily lokomotivy, strojvedoucí je zraněn

23.02.2019 15:18 V Českých Budějovicích se dnes srazily dvě posunovací lokomotivy. Ani jedna z nich nevykolejila,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama