Výpadovku z Prahy ochromila silně zapáchající látka, uzavírka až do neděle

Zřejmě až do neděle bude uzavřena část pražské Strakonické ulice před Lahovickým mostem ve směru z centra. Na frekventovanou silnici dnes ráno vytekl výživový koncentrát pro dobytek, který převáželo nákladní auto. Vozovku čistí specializovaná firma a část silnice bude poté možná potřeba odfrézovat. Vyplývá to z informací pražského magistrátu, hasičů a firmy odklízející kyselou látku ze silnice. Řidiči jedoucí z Prahy musí místo nehody objíždět přes Velkou Chuchli.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Dopravní kolaps v Praze

"Na nákladním vozidle ve Strakonické ulici se poškodila nádrž s kapalinou, která částečně unikla na komunikaci," uvedli dnes ráno na twitteruhasiči. Jejich mluvčí Kateřina Suchánská později upřesnila, že se na vozovku dostal výživový koncentrát, jehož součástí je methionit, což je jedna ze základních aminokyselin tvořících bílkoviny.

Silně zapáchající kyselá látka znečistila vozovku v délce zhruba tří kilometrů. Motoristům, kteří kapalinou projeli, hasiči doporučují oplachovat auto velkým množstvím vody se zásaditou látkou, například mýdlovým roztokem.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana bude Strakonická ulice mezi Dostihovou ulicí a Lahovickým mostem uzavřena zřejmě až do neděle. "Odstranění kyseliny, která vytekla na silnici, bude trvat déle, jelikož po jejím odklizení bude muset Technická správa komunikací část silnice vyfrézovat," uvedl Hofman. Dodal, že rozlitá chemikálie se nedostala do kanalizace ani do vody.

Na úklidu znečištěného úseku nyní pracuje kolem 30 lidí z firmy Dekonta. Vedoucí její divize Ekologické havarijní služby Vojtěch Musil ČTK řekl, že teprve po odklizení rozlité látky se uvidí, jestli bude potřeba vozovku kompletně opravit, tedy i vyfrézovat. "Může to zhrubnout, mechanicky se poškodit a může být nezbytné to pak celé opravit, ale to neumím teď říct," uvedl Musil.

Rozlitou látku je podle něj nyní třeba chemicky zneutralizovat, poté se směs, která reakcí vznikne, posbírá a zlikviduje jako nebezpečný odpad. Jak dlouho bude čištění trvat, nedokázal Musil odhadnout, minimálně ale do dnešního večera. "Jsme tam relativně krátce a je to hrozně dlouhý úsek. Odhad je minimálně dneska do večera, ale spíš i déle," dodal.

Pražský deník po nehodě napsal, že se mohla na silnici vylít kyselina máselná, kterou některé firmy nabízejí jako zvýrazňovač chuti návnad na ryby nebo krmiva pro dobytek. "Mohu vyvrátit, že se jednalo o kyselinu máselnou," řekla v reakci na to ČTK mluvčí hasičů.

Nehoda znamená problém i pro městskou hromadnou dopravu a příměstské autobusové linky, které jezdí po odklonové trase a některé spoje nabraly zpoždění v řádu desítek minut. Vyplývá to z informací na webuspolečnosti Ropid, která má na starosti hromadnou dopravu v Praze a okolí.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Okamžité zasypání děr na D1? ŘSD poslalo kontrolu, dělníci nikde

16.12.2018 15:31 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan…

Sněmovna bude grilovat Ťoka? Opozice se tvrdě domáhá vysvětlení kolapsu D1

16.12.2018 13:47 KDU-ČSL bude chtít na úterním jednání Sněmovny zařadit bod, kde by ministr Dan Ťok (za ANO)…

Auto na Šumavě dostalo smyk a skončilo v potoce, tři mrtví. Další žena se…

16.12.2018 12:31 Aktualizováno V noci ze soboty na neděli zemřeli na silnicích v Plzeňském kraji čtyři lidé. Tři mladí lidé…

Tragická noc na jižní Moravě: Při nehodách dva mrtví, řidič se rozdrtil o…

16.12.2018 12:25 Dva lidé zemřeli v noci na dnešek při dopravních nehodách v Jihomoravském kraji. První nehoda se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama