V Brně se dnes spustila druhá fáze rezidentního parkování. Co se mění?

V dalších 41 ulicích Brna dnes začal platit systém rezidentního parkování. Jde o území na sever od historického centra, parkovací místa jsou ohraničená modrými čarami.

Přidejte svůj názor

parkování
doporučujeme

Rezidenti nezaplatí v prvním půlroce za parkovací oprávnění nic a lidé, kteří v ulicích nebydlí nebo nepodnikají, ztrácejí možnost parkovat zdarma. Každý, kdo bude chtít v těchto ulicích zaparkovat, musí zadat do systému registrační značku svého auta.

Na rozdíl od historického centra, kde systém platí od začátku září, není nikde zakázaný vjezd. Strážníci tak nebudou kontrolovat vjíždějící auta ani zaparkovaná auta. K tomu budou sloužit auta s kamerami, která budou ulicemi projíždět a vyhodnocovat, zda dané vozidlo parkuje oprávněně.

Stejně jako v historickém centru se majitelé aut dělí na tři skupiny. Rezidenti však neplatí za první auto nic, za další 15.000 a za třetí a každé další 30.000 korun za rok. Abonenti, tedy ti, kteří mají podnikatelskou provozovnu v místě, zaplatí za první auto 6000 korun, za každé další 20.000 korun. Rezidenti mají také k dispozici pro návštěvy 100 hodin zdarma a dalších 50 hodin si mohou za 100 korun přikoupit. Jak rezidenti, tak abonenti mají možnost parkovat ve své zóně a v zónách sousedících. Historické centrum je jedna zóna, území severně od centra je rozčleněno na tři zóny a je ohraničené ulicemi Údolní, Kotlářskou, Pionýrskou, Traubovou, Milady Horákové a Koliště.

Třetí kategorií jsou návštěvníci. První hodinu mohou parkovat zdarma, za druhou hodinu zaplatí deset korun, za každou další 20 korun. Mají možnost zaregistrovat se do systému a zaplatit parkovné buď v automatech, které přijímají karty i mince, nebo pomocí mobilní aplikace. Zaregistrovat se musí i v případě, že parkují jen hodinu zdarma.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik bude stát dálniční známka? Poslanci řešili sporný návrh Kolovratníka…

25.06.2019 14:34 Sněmovní hospodářský výbor dnes zaujal negativní postoj k návrhu poslance ANO Martina Kolovratníka,…

Řidiče čeká v létě horor: Dálniční provoz omezí přes 40 uzavírek, na D1…

25.06.2019 12:43 Přes 40 uzavírek omezí během letních prázdnin provoz na českých dálnicích. Největší komplikace lze…

Auto na Náchodsku vjelo do protisměru a smetlo cyklistu, na místě zemřel

25.06.2019 08:44 Muž vedoucí kolo zemřel dnes ráno při srážce s dodávkou u Bohuslavic na Náchodsku. Auto cyklistu…

Doprava mezi Prahou a Berounem zkolabovala. Příčina poruchy na trati…

24.06.2019 14:10 Aktualizováno Porucha trakčního vedení zastavila dnes ráno provoz na trati mezi Prahou a Berounem. Omezení se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama