Financování silnic 1. a 2. tříd? Jednání hejtmanů s vládou se zadrhlo

Hejtmani se dnes dohodli s vládou, že o poplatcích mýta na silnicích první třídy rozhodnou samotné kraje. Zároveň věří, že čtyři miliardy korun na opravy krajských silnic stát najde do jara. Po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to uvedla předsedkyně Asociace krajů Jana Mráčková-Vildumetzová (ANO).

Přidejte svůj názor

Jana Vildumetzová
doporučujeme

Babiš po jednání s hejtmany řekl, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a šéf dopravy Dan Ťok (za ANO) budou peníze pro kraje hledat v rozpočtu v prvních měsících roku.

Na dlouhodobém systému financování silnic prvních a druhých tříd se zástupci vlády s hejtmany zatím nedomluvili. Mráčková-Vildumetzová uvedla, že stát zatím bude peníze hledat z nespotřebovaných zdrojů státního rozpočtu. Ráda by ale do budoucna našla dlouhodobé systémové řešení, které by zajistilo peníze na opravy silnic prvních a druhých tříd pro kraje.

Babiš podotkl, že vláda chce pro kraje uvolnit zhruba čtyři miliardy korun. Vzhledem ke zvyšujícím se nárokům na státní rozpočet se však podle něj zatím nenašly.

Vláda dnes se zástupci krajů projednávala memorandum, které umožní zavedení nulové sazby mýta na silnicích prvních tříd, o které se mýtný systém rozšíří po roce 2019. Hejtmani kvůli toho budou jednat s jednotlivými starosty, se kterými společně vyberou úseky bez poplatku. Stát bude rozhodnutí krajů respektovat.

Mýtný systém se od roku 2020 rozšíří o 900 kilometrů silnic prvních tříd. Kraje byly dlouhodobě proti tomuto rozšiřování, protože se obávaly, že se tranzitní doprava přesune na silnice nižších tříd.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V brdském lese se zabil řidič, narazil do stromu

21.04.2019 19:59 Řidič středního věku zemřel dnes odpoledne při dopravní nehodě na Rokycansku. S osobním vozidlem…

Na D1 u Hranic na Přerovsku se srazila auta, dva lidé zraněni

21.04.2019 19:38 Aktualizováno Kolize dvou osobních automobilů dnes odpoledne u Hranic na Přerovsku na více než dvě hodiny…

Policisté hledají svědky vážné dopravní nehody

21.04.2019 17:49 Policisté hledají svědky nehody, která se stala dnes dopoledne mezi Přibicemi a Pohořelicemi na…

V Karviné se zabil mladý motorkář, narazil do plynové přípojky

20.04.2019 20:19 Třiadvacetiletý motorkář zemřel dnes v podvečer při nehodě v Karviné.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama