Financování silnic 1. a 2. tříd? Jednání hejtmanů s vládou se zadrhlo

Hejtmani se dnes dohodli s vládou, že o poplatcích mýta na silnicích první třídy rozhodnou samotné kraje. Zároveň věří, že čtyři miliardy korun na opravy krajských silnic stát najde do jara. Po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to uvedla předsedkyně Asociace krajů Jana Mráčková-Vildumetzová (ANO).

Přidejte svůj názor

Jana Vildumetzová

Babiš po jednání s hejtmany řekl, že ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a šéf dopravy Dan Ťok (za ANO) budou peníze pro kraje hledat v rozpočtu v prvních měsících roku.

Na dlouhodobém systému financování silnic prvních a druhých tříd se zástupci vlády s hejtmany zatím nedomluvili. Mráčková-Vildumetzová uvedla, že stát zatím bude peníze hledat z nespotřebovaných zdrojů státního rozpočtu. Ráda by ale do budoucna našla dlouhodobé systémové řešení, které by zajistilo peníze na opravy silnic prvních a druhých tříd pro kraje.

Babiš podotkl, že vláda chce pro kraje uvolnit zhruba čtyři miliardy korun. Vzhledem ke zvyšujícím se nárokům na státní rozpočet se však podle něj zatím nenašly.

Vláda dnes se zástupci krajů projednávala memorandum, které umožní zavedení nulové sazby mýta na silnicích prvních tříd, o které se mýtný systém rozšíří po roce 2019. Hejtmani kvůli toho budou jednat s jednotlivými starosty, se kterými společně vyberou úseky bez poplatku. Stát bude rozhodnutí krajů respektovat.

Mýtný systém se od roku 2020 rozšíří o 900 kilometrů silnic prvních tříd. Kraje byly dlouhodobě proti tomuto rozšiřování, protože se obávaly, že se tranzitní doprava přesune na silnice nižších tříd.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se budou kontrolovat elektronické dálniční známky? Ťok představil plán

24.01.2019 12:11 Ke kontrole budoucích elektronických dálničních známek by mohly sloužit také nynější mýtné brány.…

Dálnici D2 na Břeclavsku uzavřela nehoda

24.01.2019 07:17 Aktualizováno Kvůli dopravní nehodě u obce Rakvice byla dnes ráno zhruba hodinu a půl zavřená dálnice D2 ve směru…

Ťok chce plně zprovoznit problematický úsek D1 u Humpolce do 18. února

22.01.2019 21:42 Dálnice D1 v modernizovaném úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na Vysočině by měla být…

Vlaky z Liberce zastavil střet s náklaďákem, škoda 25 milionů

22.01.2019 18:46 Aktualizováno Škoda za více než 25 milionů korun zůstala po ranním střetu osobního vlaku s nákladním autem na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama