Silnice na Vysočině včetně D1 jsou sjízdné, kolaps způsobil mnohamilionové škody

Dálnice D1 na Vysočině byla dnes vpodvečer po středečním a dnešním kolapsu průjezdná už v obou směrech. Dálnice je po chemickém ošetření mokrá, v některých místech v důsledku mrazů začíná vysychat. Obdobná je situace na hlavních tazích na Vysočině. Vedlejší silnice se zledovatělým sněhem kryje posyp. Jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, řekl ČTK Aleš Hubený, dispečer krajských silničářů. Mimo provoz zůstává železnice na dvou úsecích na Jihlavsku. Vlaky tam nejezdí od středeční noci.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Zimní počasí, ilustrační foto

Doprava kolabovala na dálnici postupně na několika místech kvůli sněžení už od středečního odpoledne. Dnes se situace zhoršila před 90. kilometrem ve směru na Brno. Kolona se pomalu rozjížděla odpoledne.

Kvůli dopravní situaci zasedla na Vysočině pracovní skupina ze zástupců kraje, hasičů a policie. Podle hejtmana Jiřího Běhounka (ČSSD) může za kalamitní stav nepřipravenost modernizovaného úseku dálnice na zimní podmínky na Vysočině.

Kolony se na nesjízdné dálnici od středečního odpoledne do noci postupně protáhly na desítky kilometrů, několikrát museli policisté dálnici uzavřít. Sypače měly problémy ucpanou dálnici projet. Později provoz blokovaly odstavené kamiony, jejichž řidiči si podle silničářů vybírali povinnou přestávku, policisté je museli budit. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zvažuje kvůli situaci na D1 zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích včetně předjíždění. Problémy byly i na silnicích v okolí dálnice. Byly špatně sjízdné a plné aut.

Těžký sníh a popadané stromy poškodily ve středu trakční vedení na některých částech železnice na Jihlavsku a Pelhřimovsku. Některé úseky se ve středu večer nebo dnes podařilo zprůjezdnit. Mimo provoz zůstává trať v úseku Horní Cerekev a Kostelec u Jihlavy a mezi Rantířovem a Jihlavou. Cestující vozí náhradní autobusy. Podle informaci na webu Českých drah zůstane trať mimo provoz i v pátek.

Podle meteorologů bude dnes v noci na Vysočině zataženo až polojasno. Slabé sněžení bude jen ojedinělé. Teploty klesnou k minus devíti stupňům Celsia.

Dopravní kolaps na D1 způsobuje podle dopravců tuzemskému hospodářství mnohamilionové škody. Dopravci ze situace viní silničáře, kteří podle nich nejsou dostatečně připraveni. Sdružení dopravců Česmad Bohemia to dnes uvedlo v tiskové zprávě. 

Silniční dopravci platí podle Česmadu za každý kilometr ujetý po dálnici pět až deset korun, čemuž však podle sdružení neodpovídají poskytované služby ze strany správní úřadů.

"Jako hlavní problém vidím, že zainteresované složky státní správy nejsou schopny podobným kalamitám předcházet a minimalizovat jejich následky hned od počátku. Proto bude třeba potřebné zákony a vyhlášky, jimiž se zimní údržba řídí, změnit. Není možné donekonečna házet všechnu vinu pouze na řidiče, kteří jsou nuceni vykonávat svou práci ve zcela nevyhovujících podmínkách," uvedl prezident sdružení Vladimír Starosta.

Podle dopravců je hlavním problémem pomalý postup ŘSD a také policie, údajně nedostatečně reagovaly ani na předpověď počasí, ani na počínající problémy při sněžení. Využití objízdných tras podle sdružení není možné.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Autobus v Praze slisoval osobní auto, mezi zraněnými jsou děti

22.02.2019 17:46 Sedm lehce zraněných lidí museli ošetřit záchranáři po srážce autobusu s osobním autem v pražských…

Vlak na Vysočině jel bez strojvedoucího, bylo v něm 11 lidí. Incident…

22.02.2019 15:27 Osobní vlak na Vysočině mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím jel v úterý několik kilometrů bez…

Silnice přes Červenohorské sedlo je opět průjezdná, dopoledne ji pokryl led

22.02.2019 14:22 Aktualizováno Důležitá silnice I/44 přes Červenohorské sedlo na Šumpersku byla po ošetření vozovky zprůjezdněna v…

Rekordní rok na silnicích. Škody z nehod poprvé překročily 70 miliard korun

21.02.2019 18:10 Celospolečenské ztráty z dopravních nehod na silnicích v roce 2017 poprvé překročily 70 miliard…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama