Sněhová kalamita v Čechách: Kamiony blokovaly silnice, skiareály omezily provoz

Sněžení a silný vítr dnes zkomplikovaly dopravu v Libereckém kraji. Pro kamiony nad šest tun silničáři kvůli sněhu do odvolání uzavřeli silnici přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Liberecku do Raspenavy. Silnice se v zimě nesolí, řidiči kamionů musí k cestě do Raspenavy a Hejnic využít silnici 13, která se udržuje chemicky. Kvůli nehodě kamionu byla od dopoledne neprůjezdná i silnice 10 z Kořenova na Harrachov, která vede dál do Polska. Plně obnovit provoz se v tomto úseku podařilo podle ředitele společnosti Silnice LK Petra Šéna před 17:30.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nicméně doporučujeme i nadále řidičům nákladních vozidel využít alternativní trasu po I/35 přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou," dodal.

Problémy měly kvůli sněžení nejen kamiony, ale i řidiči osobních automobilů. Jen za dopoledne řešili policisté zhruba dvě desítky dopravních nehod, většina se však naštěstí obešla bez zranění. Situace se v průběhu dne zlepšila, stále se ale objevují sněhové přeháňky. Sněží hlavně v horách, kde navíc odklízení sněhu komplikuje silný vítr, který na silnicích vytváří sněhové jazyky a závěje. "V horských střediscích hlavně v Krkonoších navíc komplikují úklid komunikací auta zaparkovaná podél silnic mimo vyhrazená parkoviště," poznamenal Šén.

Sněžení se objevuje na většině území kraje. I na hlavních silnicích tak zůstává vrstva sněhu. Motoristé by měli zpomalit. Problémy mají hlavně kamiony ve stoupáních, třeba v Jablonci nad Nisou zablokovaly dopoledne kruhový objezd na výjezdu na Liberec, když se nedokázaly na mokrém sněhu rozjet do mírného kopce. Problémy měly nákladní vozy i na silnici číslo 9 ve směru na Rumburk nebo na silnici 13 na Práchni u Kamenického Šenova. Uvízlý kamion zkomplikoval dopravu v Liberecké ulici v Jablonci, na silnici 10 v nedalekém Pěnčíně, ale i na silnici 13 v Rynolticích.

Podle meteorologů má být dnes oblačno se sněhovými přeháňkami, na horách bude sněžení trvalejší. "Očekáváme nárazy větru až 75 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů," uvedli v předpovědi na dnešek pro Liberecký kraj. Ubývání srážek a oblačnosti očekávají meteorologové až k večeru. V průběhu dne se ale postupně ochladilo, teploty se většinou pohybují těsně pod nulou.

Sněží v celém kraji, i na hlavních silnicích tak zůstává vrstva sněhu. Motoristé by měli zpomalit. Problémy mají hlavně kamiony, třeba v Jablonci nad Nisou zablokovaly dopoledne kruhový objezd na výjezdu na Liberec, když se nedokázaly na mokrém sněhu rozjet do mírného kopce. Problémy mohou mít nákladní vozy i na silnici číslo 9 ve směru na Rumburk nebo na silnici 13 na Práchni u Kamenického Šenova. Uvízlý kamion komplikuje dopravu v Liberecké ulici v Jablonci nebo na silnici 10 v nedalekém Pěnčíně. Nehoda kamionu s osobním autem komplikuje dopravu v Libštátu na Semilsku. Pozor by si měli dál řidiči i na hlavním tahu na Prahu.

Podle meteorologů má být dnes oblačno se sněhovými přeháňkami, na horách bude sněžení trvalejší. "Očekáváme nárazy větru až 75 kilometrů v hodině, na horách až 90 kilometrů," uvedli v předpovědi na dnešek pro Liberecký kraj. Ubývání srážek a oblačnosti očekávají meteorologové až k večeru. Bude se ale ochlazovat. Nejvyšší teploty by měly být dopoledne, mezi dvěma a minus jedním stupněm Celsia, na horách zůstanou po celý den pod nulou.

Silný vítr dnes v Krkonoších zastavil horní úsek lanovky na Sněžku a tři lanovky ve Špindlerově Mlýně. Meteorologové varovali před tím, že na horách bude dnes vítr dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Krkonoše dnes dopoledne také zasáhlo silné sněžení. V Peci pod Sněžkou a na Černé hoře lanovky zůstaly v provozu. ČTK to zjistila u vlekařů a meteorologů.

Dolní úsek lanovky na Sněžku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu je v provozu. "Druhý úsek nejezdí a nepojede minimálně ještě dva dny. Dolejšek jede. Nevidím (v Peci) ani na kabinu vzdálenou sto metrů, jaký je tady sněhopád s větrem," řekl ČTK náčelník lanové dráhy Jiří Martinec. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

Ve skiareálu Špindlerův Mlýn vítr zastavil šestisedačkovou lanovku ze Svatého Petra na Pláně, dvousedačkovou lanovku u černé sjezdovky ve Svatém Petru a čtyřsedačkovou lanovku z Horních Míseček na Medvědín.

Kvůli silnému větru a sněžení je uzavřena silnice z Božího Daru na Neklid i dále na Klínovec. Jen s velkými obtížemi je sjízdná silnice z Jáchymova na Boží Dar. Skiareály tu kvůli počasí výrazně omezily provoz, v provozu je pouze malý dětský vlek a pojízdný pás v lyžařském areálu Novako. Do hor by se neměli vydávat ani příznivci běžeckého lyžování, tratě jsou zaváté a mohly by na ně padat stromy. V tiskové zprávě to uvedly pracovnice infocentra v Božím Daru.

"Žádáme návštěvníky, aby nevyjížděli do vrcholových partií Krušných hor. V okolí Božího Daru fouká silný vítr, sněží, lyžařské areály jsou uzavřeny. Lyžařský areál Klínovec má na Neklidu v provozu dva vleky, ale v současné době je přístup do areálu z Božího Daru uzavřen," uvedla za infocentrum Iva Králová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na trať z Liberce do Hradce Králové spadl strom, narazil do něj rychlík

22.04.2019 18:46 Aktualizováno Spadlý strom zastavil dnes odpoledne provoz na frekventované železniční trati z Liberce na Hradec…

Hasičská cisterna jedoucí k zásahu se v Praze srazila s autem, dva zranění

22.04.2019 18:26 Hasičská cisterna se dnes odpoledne na pražském Chodově srazila s osobním autem. V něm se při…

Tragické Velikonoce na silnicích v ČR: Zemřelo víc lidí než loni

22.04.2019 17:25 O prodlouženém velikonočním víkendu zemřelo při dopravních nehodách v Česku nejméně pět lidí, z…

Letadlo ČSA v potížích: Selhaly klapky, hodinu kroužilo nad Prahou

22.04.2019 16:47 Letadlo na pravidelné lince Českých aerolinií z Kodaně do Prahy dnes dopoledne mělo závadu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama