Boží Dar zahalila bílá tma, všechny silnice do města jsou uzavřeny

Husté sněžení a vítr dnes znemožnily dopravu do krušnohorského Božího Daru a způsobily výpadky dodávek elektřiny, kolem poledne bylo bez proudu zhruba 18.500 odběratelů. Odpoledne se podařilo jejich počet snížit. Na silnicích se tvoří sněhové jazyky, na horách i závěje, hasiči zasahovali u nehod na kluzkých vozovkách. Kvůli podvečerní nehodě v Rakousku je pro kamiony neprůjezdný hraniční přechod Dolní Dvořiště na Českokrumlovsku, podle Národního dopravního informačního centra tomu tak bude tři až pět hodin. Osobní auta projedou.Pro kamiony jsou uzavřené některé silnice. Spadlé stromy zastavily provoz i na železnici.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Těžký sníh láme stromy a větve, hasiči k nim vyjížděli hlavně v Libereckém kraji a na Vysočině. Bez proudu bylo v poledne 18.500 odběratelů. Společnost ČEZ Distribuce evidovala 29 poruch na vysokém napětí. Ke 14:00 se to podařilo snížit na 14.000 odběratelů a 27 poruch, řekla ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Nejvíce jsou postiženy horské oblasti Libereckého kraje, odpoledne tam bylo 15 poruch na vysokém napětí.

Extrémně špatné podmínky jsou ve vyšších polohách Krušných hor. Kvůli sněžení a silnému větru jsou do odvolání uzavřeny všechny silnice do Božího Daru na Karlovarsku, včetně silnice I/25 z Jáchymova na Boží Dar a hraničního přechodu do Německa. Město žádá řidiče, aby tam nejezdili. Podle meteorologů by na horách mělo trvalejší sněžení přetrvat až do čtvrteční noci. Uzavřena je silnice z Přebuzi na Rolavu a z Jindřichovic na Háj na Sokolovsku. Silné sněžení a vítr omezily také provoz skiareálů.

V Libereckém kraji přes den napadlo dalších 20 centimetrů sněhu. Energetici měli v 16:00 v kraji nahlášeno 16 poruch na vedení vysokého napětí a bez proudu bylo asi 8000 odběrných míst v některých lokalitách Desné, Tanvaldu, Kořenova, Harrachova či Železného Brodu. Spadané stromy zablokovaly několik silnic a železniční tratě v Jizerských horách a Krkonoších. Kolem 18:00 byl kvůli sněhové kalamitě přerušen provoz mezi Železným Brodem a Tanvaldem a mezi stanicemi Smržovka a Josefův Důl. Problémy jsou hlavně v horách, už přes noc napadlo 30 centimetrů sněhu. Uzavřená zůstává pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Autobusy a osobní auta projedou.

Kamiony nesmí ani na silnici I/56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku a Horní Bečvou na Vsetínsku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Těžká nákladní vozidla nad 12 tun se musejí vyhnout rovněž úseku silnice 48 Rybí - Příbor na Novojičínsku, kde se pracuje na přestavbě na dálnici.

Na Vysočině zavřelo vyprošťování kamionů silnici 34 u Jitkova na Havlíčkobrodsku a silnici 19 u Divišova na Žďársku. Na kluzkou vozovku upozorňovali řidiči na dálnici D1, kluzký byl i sedmikilometrový úsek silnice 38 u Stonařova na Jihlavsku. Popadané stromy a větve na silnicích hasiči v kraji odstraňovali na dvacítce míst, především na Žďársku. Provoz omezily stromy i na železnici, na hlavní trati na Brno mezi Žďárem nad Sázavou a Skleným nad Oslavou a mezi Žďárem nad Sázavou a Novým Městem na Moravě.

Na Vyškovsku neprojedou kamiony po silnici mezi obcemi Drnovice a Podomí, která je uzavřená pro vozy nad 12 tun. Jen se sněhovými řetězy je sjízdná na Orlickoústecku silnice první třídy číslo 11 přes Suchý vrch, na níž se nepoužívá sůl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silnice na Boží Dar je opět průjezdná, večer má skončit kalamitní stav

16.01.2019 12:22 Aktualizováno Město Boží Dar předpokládá, že dnes večer odvolá kalamitní stav na svém správním území. ČTK to…

Pražské letiště odbavilo rekordní počet cestujících. Kam se létá…

15.01.2019 11:20 Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je…

Zimní počasí dál trápí Česko: Řada silnic uzavřena, kalamitu zhoršuje…

15.01.2019 10:05 Na mnoha místech přetrvávají problémy spojené se silným větrem a vytrvalým sněžením. Některé…

Počasí na jihu Moravy komplikuje dopravu: Autobusy mají zpoždění, na…

14.01.2019 21:51 Kvůli poryvům silného větru, sněžení a zledovatělým silnicím mají v Jihomoravském kraji potíže…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama