Česko ochromil těžký mokrý sníh: Tisíce domácností bez proudu, uzavírky silnic a tratí

Asi dvě hodiny byla dnes neprůjezdná silnice 34 u Jitkova na Havlíčkobrodsku, odkud bylo nutné vyprostit kamion. Znovu se jí podařilo zprůjezdnit před 12:00. Přibližně o hodinu později se podařilo uvolnit i silnici I/19 u Divišova na Žďársku, kde zapadl kamion převážející skot. U Vlachovic na Žďársku je zapadlý sypací vůz. Dopravu na Vysočině od rána kromě sněhu komplikují také popadané stromy, kvůli nimž nejezdily ráno vlaky na Žďársku. Varování před kluzkou vozovkou platí pro dálnici D1, ledovka je i jinde v kraji. Kvůli sněžení a silnému větru bylo v poledne v Česku bez elektrického proudu 18.500 odběratelů. Společnost ČEZ Distribuce evidovala 29 poruch na vysokém napětí. Ke 14:00 se to podařilo snížit na 14.000 odběratelů a 27 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky jsou na nízkém.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Silničáři - posypový vůz
doporučujeme

Za sněžení a větru se na některých místech kraje od noci tvořily sněhové jazyky, jinde překážely stromy padající na silnice a zapadlé kamiony. Kvůli odstraňování spadlých stromů zasahovali hasiči od noci už asi na 80 místech. Pomáhali také s vyprošťováním aut, včetně autobusu, který zapadl u Okříšek na Třebíčsku, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová. Podle Čírtkové se v kraji dnes stalo asi 25 nehod, které se obešly bez vážných zranění.

Hlavní tahy v kraji jsou většinou mokré nebo s vrstvou rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Na vedlejších silnicích leží sníh krytý posypem. Na některých silnicích je ledovka. Jen s opatrností jsou kvůli ní sjízdné silnice u Věžnice na Jihlavsku nebo u obce Rozsochy na Žďársku. Sněhové jazyky zhoršují sjízdnost silnic zejména v okolí Nového Města na Moravě a v Bystřici nad Pernštejnem.

Husté sněžení ochromilo dopravu v Ústeckém kraji. Na Chomutovsku na hlavní silnici I/7 ve směru na Německo u obce Křimov je zavřený jeden jízdní pruh, tvoří se kolona vozidel. Cestu k hraničnímu přechodu blokují kamiony v kopci na zasněženém úseku. Uzavřená je silnice mezi Libouchcem a Tisou na Ústecku, kde se na zasněžené vozovce střetla tři osobní auta. 

Dopravu v Libereckém kraji komplikuje sníh a také popadané stromy. V posledních dnech napadlo už kolem 60 centimetrů sněhu a stále sněží. "Očekáváme během dneška dalších až 30 centimetrů," uvedl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má údržbu silnic v kraji na starosti.

Spadané stromy zastavily ráno provoz na železniční trati ze Smržovky do Josefova Dolu v Jizerských horách. Vlaky tam zatím nejezdí, nahradily je autobusy, předpokládá se obnovení provozu až kolem 13:00. Popadaných stromů je totiž na trati víc. Před spadlým stromem zastavily i ranní vlaky mezi Kořenovem a Desnou v Jizerských horách a na krkonošské trati mezi Poniklou a Jabloncem nad Jizerou na Semilsku. Nikomu se nic nestalo, vlaky ale nabraly zpoždění. Provoz tam už byl obnoven.

ČEZ má v terénu stovky pracovníků, kterým opravy ale komplikuje nepřístupný terén. Problém podle energetiků je, že nelze použít těžkou techniku. "S tou se propadáme, navzájem bychom se museli tahat," řekla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Uvedla, že pracovníci jdou pochůzkou pod vedením, mají sněžnice a nesou si žebřík. Nejdéle tak podle ní trvá vyhledání a vymezení poruchy.

Dopoledne řešili energetici na severu Čech nejvíce poruch v okresech Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Trutnov nebo Janské Lázně. Poruchy byly hlášeny podle Holingerové také v Ústeckém kraji v okolí Telnice, Měděnce a Perštejna a v Karlovarském kraji v okolí Stráže nad Ohří, Boče, Srní, Nejdku a Vřesové. Poměrně klid byl dopoledne na Moravě, ve středních Čechách a v Plzeňském kraji, uvedla mluvčí.

Hasiči v Libereckém kraji vyjeli během noci a dnešního dopoledne k odstranění popadaných stromů či větví zapletených v elektrickém vedení už víc než čtyřicetkrát. "V jednom kole jsou hlavně hasiči na Semilsku. Ti jezdí ke stále se opakujícím situacím, kdy stromy buď ohrožují nad vozovkou řidiče, nebo už přímo přes cestu spadly. Nejčastějším úsekem těchto události jsou komunikace v okolí Jilemnice, Tanvaldu a Jablonce nad Nisou. Problémy jsou také kolem Liberce, Chrastavy a Raspenavy," řekla ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková. Hasiči už podle ní také pomáhali u desítky dopravních nehod.

Uzavřená zůstává pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Autobusy a osobní auta úsekem projedou. Řidičům kamionů silničáři doporučují využít k cestě do Polska alternativní trasu po silnici 35 přes Hrádek nad Nisou. "Apelujeme proto na řidiče nákladních vozidel, aby v době uzavírky využili alternativní trasu a nepokoušeli se projet uzavřeným úsekem silnice 10," zdůraznil Šén. Uzavřená je pro nákladní dopravu nad šest tun také silnice třetí třídy z Mníšku na Liberecku přes Oldřichovské sedlo do Raspenavy.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dělníci na D1 mají v horku víc přestávek, řidiči jim nadávají

26.06.2019 16:34 Dělníci stavební skupiny Eurovia CS, kteří staví a opravují několik částí dálnic v ČR, se kvůli…

V Jihlavě se ráno zabil motocyklista, provoz na silnici je omezen

26.06.2019 08:03 V Jihlavě dnes ráno zemřel motocyklista. Havaroval v Brtnické ulici asi ve 4:30. Dle informací na…

Kolik bude stát dálniční známka? Poslanci řešili sporný návrh Kolovratníka…

25.06.2019 14:34 Sněmovní hospodářský výbor dnes zaujal negativní postoj k návrhu poslance ANO Martina Kolovratníka,…

Řidiče čeká v létě horor: Dálniční provoz omezí přes 40 uzavírek, na D1…

25.06.2019 12:43 Přes 40 uzavírek omezí během letních prázdnin provoz na českých dálnicích. Největší komplikace lze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama