Část Čech "pohřbil" sníh: Zapadlá auta, polámané stromy, nejde proud

Dopravu v Libereckém kraji dnes výrazně komplikovaly popadané stromy, které nevydržely nápor mokrého sněhu. Hasiči k nim vyjeli ve zhruba 70 případech, řekla dnes ČTK krajská mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Problémy jsou i v dodávkách elektřiny, bez proudu bylo v 17:00 zhruba 9000 odběrných míst.

Přidejte svůj názor

Počasí
doporučujeme

Hasiči vyjížděli hlavně na Jablonecku a Semilsku. "Nejčastěji rozřezávají stromy a větve, které padly na komunikace, a brání tak plynulému provozu, nebo odstraňují polámané větve stromů z drátů elektrického vedení," uvedla Bílková. Popadané stromy podle ní likvidovali v Desné, krkonošských Vítkovicích, Kořenově, Železném Brodě či v Jilemnici. Silničáři varují, že se navíc ve vyšších polohách mohou tvořit sněhové jazyky. Vítr by měl zesilovat. Meteorologové očekávají, že v nárazech by mohl mít v noci až 70 kilometrů v hodině, na horách až 110 kilometrů.

Stromy padaly přes den i do drátů elektrického vedení a narušovaly dodávky proudu, hlavně na Jablonecku a Semilsku. "Na vedení vysokého napětí je v Libereckém kraji sedm poruch, další na vedení nízkého napětí," uvedla k 17:00 mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Podle ní se poruchy opakují, stromy padají znovu i do opraveného vedení. "Je to komplikované, protože se oteplilo a začalo i mrholit. Posílili jsme počty pracovníků v terénu i na dispečinku," dodala.

Silnice v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, na vozovkách nižších tříd v západní části Krkonoš a Jizerských hor je vrstva nového sněhu. Na silnicích nižších tříd udržovaných štěrkovým posypem je ve vyšších polohách Liberecka vrstva měknoucího sněhu. Sjízdné jsou i místní silnice v Jablonci, kde ve čtvrtek vyhlásilo město kalamitní stav, protože se nedařilo odklízet sníh ve lhůtách daných plánem zimní údržby. Problémy byly hlavně s údržbou chodníků a sídlišť. Kalamitní stav prvního stupně by měl v Jablonci trvat do pondělí.

Sníh na východě Čech láme větve

V Královéhradeckém kraji energetici dnes evidovali řadu poruch na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí. K nejpostiženějším oblastem dnes odpoledne patřilo Rychnovsko. V Pardubickém kraji byly dnes ráno dvě poruchy na vedeních vysokého napětí na Svitavsku a Chrudimsku. ČTK o tom informovala regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

"Naši technici jsou v terénu a i přes špatné počasí, komplikovaný terén, sníh a déšť na opravách stále pracují. Pomáhají nám i pracovníci externích firem," uvedla mluvčí. V mnoha případech se energetici k porouchaným vedením musí podle ní přes popadané stromy doslova prořezat.

S následky popadaných stromů od soboty bojují i hasiči v Pardubickém kraji. Do dnešního odpoledne zasahovali u 78 událostí z toho 70 výjezdů se týkalo popadaných stromů. "Jednalo se zejména o popadané a polámané stromy pod tíhou sněhu, ale i kvůli silnému větru. Dále se jednalo o zapadlé osobní automobily, dodávky, autobusy i kamiony," řekla ČTK mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Popadané stromy pardubičtí hasiči likvidovali zejména na Chrudimsku a Orlickoústecku. Zasahovali v Hlinsku, Červené Vodě, Vápenném Podole, Horním Bradle, Pusté Rybné, Všeradově, Králíkách, Čenkovicích, Jablonném nad Orlicí, Včelákově či České Třebové.

V osmi případech hasiči vytahovali zapadlé automobily. Krátce před půlnocí ze soboty na dnešek zasahovali v Kunvaldu, kde zapadl autobus s 11 lidmi. "Hasiči všechny cestující evakuovali a pomocí automobilového jeřábu autobus ze závěje vytáhli. Po vyproštění autobusu hasiči ještě odstraňovali strom," uvedla Horáková. Další autobus hasiči vytahovali ze sněhu dnes před polednem v Hlinsku.

V Krušných horách se uzavírají další silnice

V Královéhradeckém kraji hasiči dnes odpoledne likvidovali popadané větve ze stromů na silnici mezi Svobodou nad Úpou a Černým Dolem v Krkonoších. Stromy, které byly pod tíhou sněhu nebezpečně nahnuté, hasiči prořezávali.

Silničáři kvůli sněhu a větru uzavřeli několik silnic v Karlovarském kraji. Hrozí pády stromů na silnici. Uzavírky jsou ve vyšších polohách Krušných hor, sdělila ČTK krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. 

Aktuálně je uzavřena silnice mezi abertamskou zatáčkou směrem na Plešivec. "Stromy padají i nadále a v současné chvíli je prostor pro pracovníky, kteří odstraňují stromy, nebezpečný," uvedla policejní mluvčí.

Uzavřena byla večer i silnice Stříbrná - Bublava na Sokolovsku, opět kvůli popadaným stromům. Zavřená je ze stejných důvodů i silnice z Božího Daru na Klínovec a úsek silnice mezi Oldřichovem u Nejdku a Lužcem na Karlovarsku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvě nehody zkomplikovaly provoz na D1 u Brna, havarovalo sedm vozů

27.02.2020 10:35 Aktualizováno Dvě nehody dnes asi dvě hodiny komplikovaly provoz na D1 u Brna, a to na 191. kilometru ve směru na…

U Postoloprt se srazila osobní auta, řidička zemřela na místě

27.02.2020 09:24 Při nehodě dvou osobních aut u Postoloprt na Lounsku dnes ráno zemřela řidička jednoho z vozů.…

Babiš: Cestování do Prahy mají zlepšit delší vlaky a nástupiště

25.02.2020 10:03 Aktualizováno Cestování příměstskými vlaky v okolí Prahy by mělo usnadnit prodloužení souprav a nástupišť. Zvýší…

ÚOHS na poslední chvíli zrušil druhou etapu brněnského okruhu

24.02.2020 20:47 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nepravomocně zrušil zakázku na stavbu druhé etapy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama