Budoucnost Pražského okruhu? Ťok a zástupci metropole se shodli na výkupu pro úsek 511

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a zástupci hlavního města se shodli na zahájení výkupu pozemků pro úsek 511 Pražského okruhu. Ministr po dnešní společné schůzce uvedl, že stát bude vykupovat větší podíl pozemků pro tzv. ochranná pásma kolem budoucí komunikace. Uvažuje o tom, že pražskému magistrátu by vykupování mohla ulehčit novela zákona o liniových stavbách. Územní rozhodnutí pro stavbu chce získat letos. Náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) řekl, že jednání považuje za úspěch. Úsek 511 má propojit dálnice D1 a D11.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Dan Ťok, ministr dopravy
doporučujeme

Pražský okruh je součástí dálniční sítě, a proto jej staví stát, respektive Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Stát se nicméně dohodl s městem na spolupráci při odkupech pozemků. Dohoda je taková, že ŘSD vykoupí pozemky přímo pod plánovanou komunikací a magistrát ty okolo, kde mají vzniknout pásy zeleně, které zmírní hluk pro okolní obyvatele.

"Dneska jsme se dohodli, že uděláme dodatek k memorandu, na základě kterého bude ŘSD schopna vykupovat větší podíl pozemků a ty potom předá Praze tam, kde budou potřeba kvůli dalším zeleným plochám a ekologickým opatřením," uvedl ministr Ťok po jednání.

Dodal, že stát má při výkupech výhodnější pozici, protože okruh spadá pod zákon o liniových stavbách. Ministr uvedl, že v úvahu připadá možnost novely zákona, která by umožnila zákon využít i jiným než státním subjektům, například právě samosprávám, tedy i pražskému magistrátu. Územní rozhodnutí pro úsek 511 by chtěl ministr získat ještě letos, a to včetně vyřešení případných odvolání.

Scheinherr označil za obrovský úspěch, že výkupy pozemků začnou už předtím, než bude ke stavbě vydáno platné územní rozhodnutí. "Je vidět, že jak pro nás, tak pro ministerstvo dopravy je tato stavba prioritou," uvedl.

Pozemků, které bude vykupovat Praha, je podle náměstka zhruba 150. "Minulý týden jsem se sešel se starosty všech dotčených městských částí a požádal jsem je, aby nám i v rámci jejich sousedských vztahů pomohli například s dohodami s jednotlivými majiteli," uvedl. Doplnil, že starostové mu vyšli vstříc a sami už se s majiteli pozemků scházejí. Scheinherr je proto ohledně postupu výkupů optimistický.

Obě strany se podle prvního náměstka primátora Petra Hlaváčka (za Spojené síly pro Prahu) dohodly na pravidelných měsíčních schůzkách. Jednou za dva měsíce by se pak měla konat větší schůzka na úrovni politiků, kde by se řešily stavby, na kterých Praha a stát spolupracují. "Je to vlastně nastartování spolupráce," řekl Hlaváček.

Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden po schůzce se zástupci vedení Prahy uvedl, že dostavba okruhu je prioritou.

Dostavbu úseku 511 provázejí problémy. Část obyvatel Běchovic se například postavila proti plánované mimoúrovňové křižovatce v sousedství městské části. Sama běchovická radnice se k projektu vyjádřila tzv. bez připomínek. Starosta Ondřej Martan (ODS) dnes ČTK řekl, že radnice vznesla několik požadavků, které byly splněny. Mezi nimi například požadavek na protihlukové valy, zelené pásy nebo slib, že budou pokračovat přípravné práce na pokračování okruhu směrem na sever od Běchovic.

Plánovaný úsek 511 měří přes 12 kilometrů a jsou na něm plánovány čtyři mimoúrovňové křižovatky. Součástí stavby, která propojí obě dálnice, jsou i dva tunely. Stavba už získala kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) a nyní je v územním řízení. Celý Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, v provozu je zhruba polovina.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Třebíčsku se srazila auta, jeden řidič zemřel po převozu do nemocnice

23.03.2019 20:40 Nehodu dvou aut, která se stala dnes po 18:00 u Moravských Budějovic na Třebíčsku, nepřežil jeden z…

Dálnice D10 je uzavřena, u Svémyslic se bourá most

23.03.2019 20:33 Dálnice D10 mezi Prahou a Zápy je na 7. kilometru v obou směrech uzavřená kvůli bourání mostu u…

Vlak na Prostějovsku zabil dvě mladé dívky, další tragédie u Aše

23.03.2019 20:24 Aktualizováno Na železniční trati z Pivína na Prostějovsku do Nezamyslic dnes krátce před polednem osobní vlak…

Na frekventované silnici 35 se stala vážná nehoda, byla tři hodiny uzavřena

23.03.2019 15:18 Aktualizováno Srážka dvou osobních aut u Ostřetína na Pardubicku dnes zhruba na tři hodiny uzavřela hlavní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama