Sněhová kalamita nepolevuje: Silničáři uzavírají v horách další komunikace

Silnice I/25 je ve směru na Boží Dar aktuálně uzavřena už od jáchymovské radnice, Na Božím Daru trvá kalamitní stav, nesjízdný je i hraniční přechod Oberwiesenthal a směr na Vejprty. Do města dnes není ani autobusové spojení. Nefungují tam dva ze tří mobilních operátorů, T-Mobile a O2. Uzavřeny zůstávají i další silnice v Krušných horách. Kromě sněhu a větru na silnicích hrozí i pády stromů. Silničáři vyzývají turisty, aby do hor nejezdili, řekl ČTK vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.

Přidejte svůj názor

Počasí
doporučujeme

"Oblast je bez elektrické energie, nic tam neuvidí, nejezdí vleky a stromy padají jako sirky. Řádí tam vítr, stromy jsou přetížené a padají," popsal situaci vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.

Momentálně je podle božídarského infocentra největším problémem vichřice, která v poryvech dosahuje rychlosti orkánu. "Obalené stromy sněhem a ledem praskají jako sirky. Škody na smrkových porostech ve vrcholových partiích centrálního Krušnohoří budou zřejmě značné," uvedl v tiskové zprávě starosta Božího Daru Jan Horník (STAN). Horská služba doporučila, aby se lidé na Božím Daru pohybovali pouze ve městě a nevstupovali kromě lesů ani na okolní pláně.

Podle mluvčí ČEZ pro západní Čechy Michaely Jirovcové se výpadky dodávky elektřiny v Karlovarském kraji objevují zejména v oblasti Božího Daru. Energetici mají hlášeny problémy na Božím Daru, v Abertamech, Hřebečné, Ryžovně, v horní části Jáchymova, v Horní Blatné, v Perninku i Potůčkách. "Kombinace těžkého sněhu a silného větru způsobuje pády stromů na vedení. Na odstraňování poruch pracujeme," dodala Jirovcová.

Potíže se sjízdností jsou kromě Krušných hor také ve vyšších polohách Slavkovského lesa, kamiony měly problémy vyjet po silnici 230 u Mnichova na Chebsku. Dnes ráno narazilo do stromu osobní auto na silnici I/64 mezi Hazlovem a Aší, auto se po nehodě převrátilo na bok. Silnice v nižších polohách jsou jinak s opatrností sjízdné.

Uzavřena zůstává kvůli popadaným stromům silnice od abertamské zatáčky směrem na Plešivec. Ze stejného důvodu se nedá projet ani mezi Stříbrnou a Bublavou na Sokolovsku nebo Božím Darem a Klínovcem. Uzavřena je stále také silnice mezi Oldřichovem a Lužcem na Karlovarsku.

V Karlovarském kraji bude dnes podle meteorologů nadále foukat silný vítr, na horách s nárazy až o rychlosti 110 kilometrů za hodinu. Skiareály v okolí Božího Daru kvůli výstraze meteorologů avizovaly, že dnes budou mimo provoz, stejně tak areál na Plešivci. Kvůli obavám z možného pádu stromů platí v okolí Božího Daru také zákaz vstupu do lesů.

Silničáři kvůli popadaným stromům v noci uzavřeli silnici druhé třídy z Černého Dolu do Janských Lázní v Krkonoších. V místě hrozí pády velkých stromů. Silný vítr a sněžení, které vyvracejí a lámou stromy, způsobily na Trutnovsku a Rychnovsku problémy s dodávkami proudu. "V Královéhradeckém kraji jsme k 06:00 evidovali šest poruch na vedeních vysokého napětí," uvedla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Poruchy energetici odstraňují hlavně na Rychnovsku a Trutnovsku. V neděli večer a v noci na dnešek se bez proudu ocitli například obyvatelé Deštného v Orlických horách, Rokytnice, Bartošovic, Orlického Záhoří, Bačetína. Na Trutnovsku poruchy zasáhly Lánov, část Špindlerova Mlýna, Strážné a Vrchlabí.

Na silnicích ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje leží rozbředlý či ujetý sníh. Přes noc sněžilo v Krkonoších a v Orlických horách, v nižších polohách pršelo. Teploty se dnes ráno pohybovaly od nuly do tří stupňů Celsia, na horách kolem minus jednoho stupně.

Hasiči o víkendu v hradeckém kraji zasahovali u více než 120 událostí, z toho v 79 případech šlo pomoc při odstraňování následků počasí. Nejvíce zásahů měli hasiči v podhůří Krkonoš a Orlických hor. "V drtivé většině jednotky odstraňovaly stromy spadlé na komunikace. V několika případech byli ale také hasiči povoláni ke spadlým nebo jiskřícím drátům elektrického vedení," řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová.

Ve Skuhrově nad Bělou hasiči vytahovali z příkopu zapadlý sypač. V Broumově a Teplicích nad Metují odstraňovali hasiči rampouchy čnící nad chodníkem a v Nové Pace pomohla místní jednotka invalidnímu muži, který zapadl venku na vozíku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda motorkáře. Doprava na důležité silnici I/14 na Liberecku…

15.06.2019 16:12 Aktualizováno Nehoda motocyklisty zkomplikovala na více než tři hodiny dopravu na čtyřproudé silnici I/14 z…

Na Labe u Litoměřic byl spuštěn unikátní tanker, cestu do Nizozemí brzdí…

14.06.2019 17:34 Ve Lhotce nad Labem na Litoměřicku spustili dnes odborníci na vodu říční tanker určený pro…

Muž zazmatkoval a vjel do požární nádrže, skočili pro něj další řidiči

14.06.2019 16:42 V Průhonicích u Prahy dnes vjelo osobní auto do požární nádrže. Řidiče zachránili motoristé, kteří…

"Lži a megalomanie!" Odborníci ztrhali studii o kanálu Dunaj-Odra-Labe

14.06.2019 13:44 Vodní koridor Dunaj - Odra - Labe se podle jeho kritiků nevyplatí a je megalomanský. Odpůrci kanálu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama