Sněhová kalamita na Moravě: Doprava kolabovala, desítky nehod

Vydatné sněžení a náledí dnes komplikovaly dopravu hlavně na východě republiky. Policisté vyjížděli k desítkám převážně lehčích nehod, některé silnice museli kvůli nesjízdnosti dočasně uzavřít. Počasí způsobilo kalamitu v hromadné dopravě na jihu Moravy. Hraniční přechod v Mikulově na Břeclavsku byl několik hodin uzavřen. Situace byla dopoledne kritická hlavně na Znojemsku, Břeclavsku, Vyškovsku či na Brněnsku kolem Ivančic a Tišnova. Problémy hlásí silničáři také v dalších moravských krajích, na Vysočině i na východě Čech. Odpoledne sněžení ustávalo a situace se zklidnila.

Zima v Brně
doporučujeme

V Brně vyjely do terénu všechny posypové vozy. Od prvních výjezdů ve 03:15 zhruba do 14:30 silničáři vyčistili podle provozního ředitele Brněnských komunikací Leoše Chasáka 3500 kilometrů silnic, jen v Brně spotřebovali 470 tun posypové soli. "Při dnešním sněžení napadlo v několika málo hodinách kolem 20 cm sněhu, což je jeden z největších spadů za poslední roky," upozornil Chasák. Sníh v Brně brzdil mnohé autobusy a trolejbusy, některé krajské linky se zpožďovaly až o 70 minut, například linka 105 v oblasti Mikulova.

Silničáři dopoledne vyzývali řidiče k opatrné jízdě prakticky na celém území jižní Moravy. Na okresních silnicích ve vyšších polohách ležel sníh, i na hlavních tazích byla snížená viditelnost. Silnice mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku byla uzavřena pro auta nad 12 tun. Kamion uvízl například na silnici 380 u obce Borkovany na Břeclavsku, v Nádražní ulici v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku nebo v brněnské Bohunické ulici. Policie eviduje desítky především drobnějších nehod.

K nehodám vyjížděli také hasiči, kteří navíc pomáhali odstraňovat spadané stromy. Kvůli nesjízdnosti silnic a kolonám měli problém dostat se k pacientům zdravotničtí záchranáři. Žena, pro kterou jeli k Veverským Knínicím, porodila v sanitce.

Na několik hodin se uzavřel kvůli sněžení hraniční přechod v Mikulově, rakouská strana přestala do obce Drasenhofen pouštět kamiony, následně také osobní vozy. Příjezdová silnice I/52 od Mikulova se ucpávala, kolony podle policie pomalu popojížděly už od Mušovských jezer.

Ve Zlínském kraji policie zaznamenala dvě desítky dopravních nehod. Kvůli havarovanému kamionu, který se vzpříčil na vozovce, policisté dočasně uzavřeli část silnice II/150 z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku do Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Ledovka a uvízlé kamiony ztěžovaly průjezdnost silnic mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku či na kopci Petrůvka mezi Luhačovicemi a Slavičínem. Na kluzké dálnici D55 se ráno tvořily kolony. Většina autobusových linek v kraji se vinou špatného počasí zpožďovala. Potíže byly také v městské hromadné dopravě, mnohé úseky ve Zlíně a okolí byly dočasně nesjízdné.

V Pardubickém kraji byly kvůli náledí a sněhu uzavřeny tři státní silnice - doprava ráno stála u Svitav ve směrech na Brno a Poličku a u Přelouče. Všechny úseky se podařilo znovu zprovoznit už dopoledne.

Ráno hustě sněžilo také v některých částech Moravskoslezského kraje, například na Frýdecko-Místecku. Před kluzkou vozovkou silničáři varovali například pro oba směry silnice D56 mezi 40. a 52. kilometrem. Podobné upozornění vydali také pro D1 mezi 376. a 296. kilometrem nebo na D48 mezi 69. a 38. kilometrem.

I silnice v Olomouckém kraji dopoledne kvůli hustému sněžení pokryl sníh. Například na Přerovsku napadlo během čtyř hodin osm centimetrů sněhu. Dopoledne se staly asi dvě desítky dopravních nehod. Kolony vozidel se objevily na silnici I/35 z Mohelnice na Moravskou Třebovou. Po 15:00 už byly hlavní tahy většinou holé a na silnicích druhých a třetích tříd zůstával rozbředlý sníh. Postupně z vozovek mizel i díky vyšším teplotám.

Na Vysočině i přes sněžení byly hlavní tahy včetně dálnice D1 po chemickém ošetření mokré. Špatně sjízdná byla ale podle policie silnice mezi Humpolcem a obcí Rozkoš na Pelhřimovsku nebo u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku. Některé úseky blokovaly kamiony, nehod policie dopoledne zaznamenala asi 15. Vlakovou dopravu ve Žďáru nad Sázavou omezovalo drážní vozidlo, které vykolejilo při posunu. Nikdo nebyl zraněn.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Alarmující zjištění: Kolik mostů na silnicích nižších tříd je v havarijním…

24.09.2020 11:51 Aktualizováno V České republice se od roku 2004 téměř zdvojnásobil počet mostů ve špatném až havarijním stavu na…

České dráhy nemusí vracet státu 7 miliard, potvrdil soud

23.09.2020 18:46 České dráhy nemusejí vracet státu víc než sedm miliard korun, které dostaly v roce 2008 za převod…

Hromadná nehoda na D1 u Brna: Zahynuli tři lidé včetně dítěte

23.09.2020 17:02 Aktualizováno Při hromadné nehodě dvou kamionů a čtyř osobních aut na dálnici D1 na okraji Brna zemřeli dnes tři…

Dopravci zatím spoje do Německa neomezí, počkají na vývoj zájmu

22.09.2020 13:04 Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama