Horká linka o silnicích? Její zřízení žádá hejtman Netolický z ČSSD

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) žádá zřízení "horké linky" pro informace o sjízdnosti státních silnic. V Pardubickém kraji jejich zimní údržbu zajišťují pro Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dvě soukromé firmy, dovolat se však jejich dispečerům je podle Netolického téměř nemožné. Linka by měla sloužit jak informovanosti o stavu silnic, tak k podávání podnětů od veřejnosti. Situací se dnes zabývala i rada kraje. ŘSD namítá, že telefonní linka pro tyto případy již existuje.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Silnice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Hejtman o víkendu neúspěšně zkoušel kontaktovat ŘSD a obě firmy. "Snažil jsem se dohledat spojení na dispečink dodavatelů a našel jsem pouze číslo na ŘSD. To je však jen centrální linka bez vazby na náš kraj," uvedl v tiskové zprávě hejtmanství Netolický. Poukázal naopak na krajskou Správu a údržbu silnic, která zajišťuje zimní údržbu silnic druhé a třetí třídy a má zveřejněna telefonní čísla nejen na pracoviště dispečera, ale i na jednotlivá cestmistrovství.

Lidé se proto podle hejtmana obracejí se stížnostmi a podněty právě na krajské silničáře. "Mají snad dostávat vynadáno pracovníci na naší Správy a údržby silnic, když nemohou za údržbu jedniček? Ani náhodou. Každému, co jeho jest," uvedl Neolitický na svém facebookovém profilu.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl uvedl, že podobnou telefonní linku ŘSD provozuje již několik let. Řidiči na ní podle něj bezplatně dostanou aktuální informace o sjízdnosti, hustotě nebo tvorbě kolon na jednotlivých dálnicích a silnicích 1. třídy a mohou požádat i o asistenční pomoc.

Dnes ráno byly kvůli náledí a sněhu několik hodin uzavřeny státní silnice I/34 ze Svitav na Poličku, I/43 za Svitavami ve směrech na Brno a I/2 v úseku mezi Přeloučí a obcí a Valy. Jen jedním směrem byl také průjezdný tunel na frekventované komunikaci I/35 u Hřebče. Na webu zimního zpravodajství ŘSD informace o uzavírkách nebyly.

Nyní je již podle Rýdla situace bezproblémová. "V tuto chvíli nemáme informace, že by na nějakém konkrétním úseku docházelo k větším problémům," dodal.

Od minulé zimy zajišťuje zimní údržbu státních silnic konsorcium firem Eurovia a Sovis, které uspělo v tendru vypsaném ŘSD. Podle mediální zástupkyně firmy Sovis Jany Kittové společnost nasadila veškerou i záložní techniku. Z přerušení provozu na Svitavsku viní nákladní vozy. "Na vině byly opět kamiony, které zde zablokovaly dopravu. Musím bohužel konstatovat, že řada z nich mívá stále špatné obutí," uvedl technik údržby společnosti Petr Hašek. Podle něj firma striktně dodržuje schválený plán zimní údržby.

Netolický upozornil také na fakt, že řada řidičů nesjízdné úseky státních silnic objíždí po komunikacích nižších tříd. Ty však nejsou na těžkou kamionovou dopravu stavěné a komplikuje to jejich údržbu a provoz na nich.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidička na Brněnsku upadla do mikrospánku a havarovala, čtyři zranění

16.09.2019 08:20 Při nárazu osobního auta do betonového mostku se dnes nad ránem u Pohořelic na Brněnsku zranili…

Vlaky z Plzně do Mnichova kvůli poruše na trati mezi Berounem a Zdicemi…

15.09.2019 20:29 Provoz na železniční trati mezi Berounem a Zdicemi je zastaven, vlak kvůli chybě strojvedoucího…

Policie kvůli požáru dočasně uzavřela hraniční přechod Hatě

15.09.2019 18:39 Policie dnes na půl hodiny uzavřela silnici I/38 na hraničním přechodu Hatě mezi Českou republikou…

Po Česku jezdí více než milion motorek. Češi milují hlavně ty staré

15.09.2019 10:32 Počet motocyklů na českých silnicích se v pololetí meziročně zvýšil o 21.058 strojů na 1,169…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama