Omezení internetu ve vlacích ČD? Babiš se rozzlobil, chce mluvit s Ťokem

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce mluvit s ministrem dopravy Danem Ťokem (za ANO) o tom, že České dráhy uvažují kvůli rostoucím nákladům o omezení internetového připojení ve vlacích. Řekl to na dnešní tiskové konferenci při představení vládního návrhu změny zákona o elektronických komunikacích. Dopravce by mohl nově regulovat objem stáhnutých dat, připojení by mělo nadále zůstat zdarma, uvedl v pondělí mluvčí dopravce Radek Joklík.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Dan Ťok
doporučujeme

Dráhy dosud měly od operátorů výjimku, díky které mohli cestující neomezeně stahovat soubory během cesty. Objem spotřebovaných dat byl však vyšší, než všechny strany očekávaly, operátoři tedy výjimku zrušili. Babiš to dnes označil za absurdní příběh. S Ťokem o situaci zatím nehovořil, informace má z médií.

"Pravděpodobně operátoři zjistili, že zkrátka s tím mají nějaký vyšší náklad, tak to zrušili. To je pro jejich image na trhu špatně právě v této chvíli, kdy je velká veřejná debata o tom, že máme jedny z nejdražších dat v Evropě," poznamenal premiér. "Nechápu nějaký ten jejich marketing," dodal.

Joklík v pondělí uvedl, že kvůli zrušení výjimky České dráhy očekávají několikanásobný růst nákladů spojených s poskytováním Wi-Fi ve vlakových spojích. "Řádově půjde o desítky milionů korun, které budeme muset při současném neomezeném čerpání dat ročně platit," poznamenal. Státní dopravce proto zvažuje regulaci objemu stahovaných dat, tak jako to aplikuje na území Německa ve vlacích Praha - Berlín - Hamburk.

České dráhy poskytují internetové připojení Wi-Fi ve více než 800 dálkových i regionálních spojích. Podle mluvčího bude společnost připojení rozšiřovat do dalších vozů. "V současnosti například realizujeme projekt instalace Wi-Fi do cca 300 dalších vozů pro dálkové vlaky. Zhruba 100 z nich již zařízení má nainstalováno," uvedl.

Neomezené internetové připojení nabízí na svých linkách i konkurenční dopravci. Ti se zatím ke změnám nechystají.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoda tří aut zastavila D10 u Mladé Boleslavi, dva zranění

18.08.2019 17:11 Nehoda tří osobních aut uzavřela dnes odpoledne zhruba na hodinu dálnici D10 u Mladé Boleslavi. Dva…

Kremlík pod palbou. Kritika strhala jeho působení v resortu

16.08.2019 18:43 Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se musí vyrovnávat s problémy, které zdědil po svém…

Praha bude mít novou tramvajovou linku, původní plán trasy zmařili…

16.08.2019 15:44 Pražský magistrát se dohodl s ministerstvem kultury na trase tramvajové trati z Vinohradské ulice k…

Vedení Prahy vytáhlo proti nové plavební komoře, obrátí se i na…

16.08.2019 14:06 Zástupci magistrátu a Prahy 1 a 5 dnes oficiálně podepsali prohlášení proti výstavbě nové plavební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama